Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Znany ksiądz usłyszał zarzuty. Chodzi o gigantyczne pieniądze
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 27.03.2024 18:38

Znany ksiądz usłyszał zarzuty. Chodzi o gigantyczne pieniądze

policja ksiądz
Fot. Podlaska Policja, Unsplash.com, Vitaliy Shevchenko

Trwa postępowanie w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości związanych z jego funkcjonowaniem z czasów, kiedy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Podczas wtorkowej akcji służb doszło do zatrzymania ks. Michała O., szefa fundacji Profeto. Ta miała dostać prawie 100 milionów złotych z Funduszu. Duchowny usłyszał już zarzuty.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Wszyscy zatrzymani z zarzutami

Ks. Michał O. został zatrzymany we wtorek, 26 marca. Następnego dnia usłyszał zarzuty, podobnie jak inni aresztowani w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura oskarża duchownego o przestępstwa związane z przekroczeniem uprawnień i wyrządzeniem szkody majątkowej.

Trzech z czterech urzędników, w tym dyrektor departamentu oraz dwóch specjalistów z komisji konkursowej, usłyszeli zarzuty w związku z wypłatą środków pieniężnych w kwocie ponad 66 mln złotych podmiotowi, który nie spełniał wymogów formalnych. Działali wspólnie i w porozumieniu z Michałem O., który reprezentował ten podmiot – przekazał prok. Przemysław Nowak z Prokuratury Krajowej.

Śmiertelny wypadek Flixbusa pod Lipskiem. Nie żyje 5 osób

Blisko 100 milionów złotych dla fundacji księdza

Według ustaleń dziennikarzy TVN24, Michał O. jest znajomym Zbigniewa Ziobry, natomiast jego brat jest prezesem Alior Banku. Ksiądz założył on ośrodek Archipelag, który miał otrzymać od Ministerstwa Sprawiedliwości blisko 100 milionów złotych w ramach dotacji. Pieniądze otrzymane z Funduszu Sprawiedliwości miały w zamyśle księdza zostać przeznaczone na zbudowanie gmachu dla specjalistycznego centrum wsparcia dla ofiar przestępstw.

ZOBACZ TAKŻE: Przeszukano dom Ziobry. Prokuratura ujawnia, co znaleziono

Ks. Michał O. usłyszał zarzuty

Ksiądz i niegdysiejszy egzorcysta zasłynął w mediach znacznie wcześniej za sprawą swoich kontrowersyjnych wypowiedzi. Wydał książkę ”Egzorcyzm. Posługa miłości”, w której przekonywał m.in. o szkodliwości książek o Harrym Potterze. Ich lektura miałaby kończyć się opętaniem. Dodatkowo zapewniał, że miał okazję do wypędzania “demonów wegetarianizmu” z działaczki Amnesty International, czego dokonał za pomocą salcesonu. 

Źródło: WP.pl, Interia.pl, TVN24.pl