Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Ksiądz

Ksiądz

Ksiądz – kim jest?

Księdzem nazywany jest duchowny wyznania rzymskokatolickiego. Do jego obowiązków należą wszelkiego rodzaju czynności sakralne. Co ciekawe, pierwotnie słowo „ksiądz” w języku słowiańskim oznaczało władcę lub naczelnika plemiennego. W średniowieczu słowem „ksiądz” określano osoby możne oraz wpływowe. Dawniej w polszczyźnie słowo „ksiądz” zapisywano jako „xiądz”. Nieco późniejszym określeniem było słowo „duchowny”. Początkowo określano nim jedynie biskupów, później tego tytułu zaczęli używać także proboszczowie, prałaci oraz opaci. Ostatecznie jednak określa się nim wszystkich duchownych, również niekatolickich.

W kościele katolickim panuje hierarchia. Duchowni, którzy dopiero co ukończyli studia seminaryjne zostają wikariuszami, następnym stopniem awansu jest proboszcz. Później awansować można kolejno na dziekana, biskupa oraz arcybiskupa. Ostatecznym szczeblem w hierarchii jest oczywiście papież. W chrześcijańskich nurtach, innych niż katolicki, stosowane są inne tytuły duchownych. Protestanci mają pastora lub ministra, prawosławni batiuszkę, a mariawici kapłana.

Czym zajmuje się ksiądz?

Do codziennych zadań księży należy przede wszystkim odprawianie mszy świętych, wygłaszanie kazań, a także prowadzenie innych ceremonii religijnych. Dodatkowo ksiądz zajmuje się także udzielaniem sakramentów świętych, takich jak ślub, czy namaszczenie chorych.

Księża oprócz pracy w kościele zajmują się także nauczaniem religii w szkołach. Mają również obowiązki społeczne oraz administracyjne. Innym z ich zadań jest bardzo często działalność charytatywna.

Jak zostać księdzem?

Księdzem może zostać jedynie mężczyzna, który wyznaje religię rzymskokatolicką. Aby zostać księdzem konieczne jest ukończenie seminarium duchownego. Studia seminaryjne trwają sześć lat. Na piątym roku przyszły ksiądz otrzymuje święcenia pierwszego stopnia. Święcenia kapłańskie następują po ukończeniu studiów. Po studiach seminaryjnych duchowny może rozpocząć pracę w parafii jako wikary.

Oprócz studiów seminaryjnych brane są pod uwagę również takie kwestie jak powołanie, podporządkowanie się zasadom kościoła oraz jego prawu. Dodatkowo istotne są także cechy osobowości, takie jak otwartość na innych, łatwość w nawiązywaniu kontaktu, a także ogólna stabilność emocjonalna. Choć wiek kandydata nie ma znaczenia, to z reguły przyjmuje się, że powinien on mieć nie więcej niż 35 lat. Istnieją także przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu. Przede wszystkim są to choroby psychiczne, ale także wady wzroku oraz słuchu, których nie da się w żaden sposób skorygować.

Pokaż więcej

cmentarz
29.05.2024 18:43 Skandal na polskim cmentarzu. ”Ksiądz stał na grobie mojego ojca”

Szokujące doniesienia z Bolesławca (woj. dolnośląskie). Pan Wojciech postanowił odwiedzić wraz z matką grób swojego ojca. Kiedy dotarli na miejsce, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Mogiła była przykryta wykładziną, a krzyż złamany. Mężczyzna postanowił nagłośnić te historię. 

ksiądz
25.05.2024 18:52 Ksiądz ugryzł wierną podczas mszy. Wcześniej wpychał jej opłatek

Szokujące doniesienia z Florydy. W jednym z tamtejszych kościołów doszło do sprzeczki w czasie mszy. Ksiądz wdał się w kłótnie z jedną z parafianek, po czym doszło do absurdalnej sytuacji. Duchowny w pewnym momencie ugryzł kobietę w ramię. Sprawa trafiła już na policję, a diecezja broni wikariusza. 

trumna ksiądz
25.05.2024 16:35 Konflikt księdza z zakładem pogrzebowym. Cierpią przede wszystkim mieszkańcy

Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego zmagają się z ogromnym problemem – nie mogą godnie pochować swoich bliskich. Występują opóźnienia w kopaniu grobów, czasem zbyt płytkich lub za krótkich, a rodzinom zmarłego sugeruje się zmianę organizatora pochówku. Wszystko przez konflikt, jaki narasta między zakładem pogrzebowym, a proboszczem miejscowej parafii.

ksiądz
24.05.2024 09:35 Alarmujące dane dla Kościoła w Polsce. Jest poważny kłopot

To już prawdziwy kryzys. Kościół katolicki w Polsce boryka się z poważnym problemem polegającym nie tylko na odpływie wiernych, ale i chętnych do poświęcenia swojego życia Bogu przyszłych księży. Liczba kandydatów na kapłanów spada od kilku lat, co doskonale widać w kościelnych statystykach. Najnowsze wyliczenia przekazała Katolicka Agencja Informacyjna.

pielgrzymka
23.05.2024 20:37 Na pielgrzymce wyrzucili babcię z synem i wnuczką z autokaru. Chwilę później ksiądz zrobił okropną rzecz

Skandaliczną historią podzieliła się na łamach "Gazety Wyborczej" pani Grażyna, która razem z synem i małą wnuczką wybrała się na pielgrzymkę do Medjugorie. Koszt wyprawy wyniósł 850 zł plus 270 euro zbierane trakcie podróży w autokarach. Niestety bohaterka tej historii i towarzyszące jej dzieci nie dotarli na miejsce. - Powiedzieli nam, że autokar jedzie dalej, a my mamy sobie radzić - opisuje pani Grażyna. 

ksiądz
23.05.2024 18:47 Nie żyje ksiądz Zbigniew. Jechał rowerem do matki, gdy doszło do tragedii

W poniedziałek 20 maja w miejscowości Orzechówka (woj. świętokrzyskie) doszło do tragicznego wypadku. Mężczyzna jadący rowerem został potrącony przez samochód. Zmarł w szpitalu. Jak przekazała w mediach społecznościowych parafia pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, ofiarą wypadku był znany duchowny. Franciszkanin jechał odwiedzić matkę.

ślub pieniądze
20.05.2024 13:30 Sprawdził, ile naprawdę kosztuje ślub w kościele. "Co łaska" to już przeżytek

Organizacja ślubu w polskim kościele nie należy do najtańszych inwestycji. Choć zwyczajowo za udzielenie ślubu para młoda powinna zapłacić kapłanowi “co łaska”, to okazuje się, że w wielu parafiach obowiązuje jednak nieoficjalny cennik takich usług.  Youtuber "Sprawdzam jak" rozmawiał na ten temat z księżmi z różnych zakątków Polski, a wnioski mogą zaskoczyć.

ksiądz
18.05.2024 21:16 Ksiądz zobaczył prezent komunijny i aż podskoczył. Wszystko się nagrało

Wiele osób od lat podnosi problem tego, że Pierwsza Komunia Święta nie jest już wyłącznie duchowym przeżyciem, a coraz częściej urządzana jest ona z prawdziwie weselnym rozmachem. Nie brakuje rzecz jasna drogich prezentów. Pewien duchowny po zobaczeniu, co dostał jeden z młodych parafian, zrobił coś zupełnie niespodziewanego. Wszystko się nagrało.

ksiądz
17.05.2024 16:53 Ksiądz miał uderzyć dziecko. Ofiar może być dużo więcej

Niepokojące doniesienia z Sanoka (woj. podkarpackie). Pod koniec listopada ubiegłego roku katecheta miał uderzyć ucznia, bo ten ruszył jego gitarę. Ksiądz został zawieszony w pełnieniu funkcji nauczyciela, a sprawa trafiła do prokuratury. Niestety, wiele wskazuje na to, że poszkodowanych dzieci jest więcej.

ksiądz
16.05.2024 18:01 Ciężko pracowali, żeby zebrać na remont kościołów. Proboszcz zniknął z gotówką

Szokująca sytuacja w wojewódzkie pomorskim. Mieszkańcy wsi Stare i Nowe Polaszki przystali na prośby proboszcza, aby poprzez wycinanie drzew zebrać środki na naprawy w dwóch zabytkowych kościołach. Parafianie uzbierali w ten sposób ponad 100 tys. zł. Wiele wskazuje na to, że zostali perfidnie oszukani. Proboszcz niedługo później zniknął, a wraz z nim ”wypracowane” przez nich pieniądze.

ksiądz
16.05.2024 17:50 Te osoby nie muszą się spowiadać. Ksiądz wyjaśnia, wielu nie ma o tym pojęcia

Spowiedź to bardzo ważny element życia katolików. Wielu podkreśla, że wyznanie swoich win daje im nie tylko rozgrzeszenie, ale i ukojenie od trosk. Niestety, może zdarzyć się sytuacja, w której nie będziemy mogli udać się do kościoła. Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Ksiądz postawił sprawę jasno.

zakonnice pieniądze
16.05.2024 17:18 Na taką emeryturę mogą liczyć zakonnice w Polsce. Będziecie zaskoczeni

Kwestia zarobków osób związanych z duchowieństwem od lat budzi w Polsce spore kontrowersje. Nie inaczej jest w przypadku samych emerytur – często zastanawiamy się, kto powinien je finansować w przypadku księży. Niewielu z nas zdaję sobie sprawę, jakie świadczenia otrzymują z kolei siostry zakonne. Odpowiedź może zaskoczyć.

kajdanki ksiądz
15.05.2024 11:07 Święcany. Wikary aresztowany. 13-latek miał wrócić do domu cały roztrzęsiony

Dopuszczenie się szeregu przestępstw zarzucono 33-letniemu wikaremu ze Święcan (woj. podkarpackie). Kapłan miał m.in. gromadzić materiały pornograficzne z nieletnimi i naruszyć nietykalność cielesną 13-latka. W niedzielę sąd podjął decyzję o aresztowaniu oskarżonego na okres trzech miesięcy. Głos w sprawie ks. Dominika R. zabrała także Rzeszowska Kuria.

ksiądz spowiedź
14.05.2024 15:58 10-latka poszła do spowiedzi. "Ksiądz krzyczał na cały kościół"

Obecnie trwający okres komunijny sprawia, że wielu rodziców i dorosłych wraca pamięcią do czasów, gdy sami przystępowali do sakramentu. Obowiązkiem dziecka w trakcie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej jest m.in. uczestnictwo w spowiedzi. Jedna z internautek wspomina po latach, jak źle została potraktowana przez księdza, który wysłuchiwał jej grzechów. Trauma w kobiecie pozostała do dziś.

ksiądz
09.05.2024 16:02 Ksiądz trafił do więzienia. Obrońca ujawnił, jak traktują go za kratami

Ksiądz Michał O., prezes Fundacji Profeto został w marcu zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie nadużyć w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Obecnie duchowny przebywa w areszcie tymczasowym. Jego mecenas Krzysztof Wąsowski zdradza, jak ksiądz Michał O. jest traktowany w więzieniu.

komunia
08.05.2024 14:00 Ksiądz zażenowany komuniami w Polsce. ”Trzeba przerwać to szkodliwe zjawisko”

Ruszył sezon komunijny. W czasie, kiedy w wielu domach trwają ostatnie przygotowania prezentów i uroczystości dla dziecka, które przyjmie Pierwszą Komunię Świętą, księża apelują o rozwagę. Jak co roku powraca dyskusja na temat coraz to wystawniejszych przyjęć, które przypominają już wesela. ”To się wymknęło w Polsce spod kontroli” – stwierdził ks. Prof. Andrzej Kobyliński.

Jerzy Owsiak ksiądz
05.05.2024 19:27 Znany ksiądz uderzył w WOŚP i Jurka Owsiaka. Oburzające, co mu zarzucił

Jerzy Owsiak i jego akcje po raz kolejny znaleźli się pod ostrzałem. Tym razem krytyczny głos na temat pomysłodawcy WOŚP popłynął w sieci od księdza Janusza Chyły. Powodem, dla którego duchowny w niepochlebny sposób wypowiedział się o Owsiaku, okazał się być zaproszony na Pol'and'Rock Fesival zespół. Niebywałe, co kapłan zarzucił jego uczestnikom.

ksiądz pieniądze
03.05.2024 08:21 Matka komunijnego dziecka zbulwersowana postawą księdza. "Przesadził"

Zbliża się trudny czas dla wielu rodziców. Już niedługo ich pociechy przystąpią do pierwszej komunii świętej. W związku z tym pewna mama podzieliła się z mediami swoimi wrażeniami z przygotowań do tego istotnego katolickiego wydarzenia. Kobieta z żalem przyznała, że jest zniesmaczona postawą księdza. Ten zażądał od dorosłych, by ci należycie mu się “odwdzięczyli” i zaskoczył ich wygórowanymi oczekiwaniami ws. prezentu.

chrzest, dziecko
01.05.2024 11:54 Chciała zostać matką chrzestną, ksiądz ją odprawił. Powód zdumiewa

Kobieta chciała zostać chrzestną, ale postawa księdza przysporzyła jej sporo problemów. Pani Weronika opowiedziała o przykrej przygodzie w zakrystii. - Nawet w konfesjonale nikt nigdy mnie tak nie przemaglował - napisała w liście matka chrzestna. Musiała przejechać wiele kilometrów, aby uzyskać wymagane zaświadczenie.

ksiądz
30.04.2024 22:41 Skandaliczne słowa księdza do dzieci. Znany jezuita nie wytrzymał

Sieć obiegło skandaliczne nagranie z kościoła na Śląsku. Słychać na nim, jak ksiądz rozmawia z dziećmi o karach cielesnych. Kapłan stwierdza m.in. że rodzice mają prawo bić swoje pociechy, a klaps to nic takiego. Do filmu odniósł się jezuita o. Grzegorz Kramer, który nie krył swojego oburzenia.

cmentarz pieniądze
30.04.2024 21:09 Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? To musisz wiedzieć

Pochowanie bliskiej nam osoby to nie tylko wielka rozpacz, ale i wielkie wydatki. Te mogą urosnąć do naprawdę niebagatelnych kwot, zwłaszcza, jeśli do głosu dojdą także księża. Ci niekiedy korzystają z okazji i żądają uiszczenia opłaty za pomnik na cmentarzu. Czy mogą? Wyjaśniamy.

dziecko, ksiądz
30.04.2024 13:00 Ksiądz ocenił prezenty komunijne. Nagranie niesie się po sieci. Proponuje "coś dodać"

Prezenty na I Komunię Świętą to temat rzeka. Ksiądz pokazał i skomentował jedną z pamiątek. Ks. Sebastian Picur zwrócił uwagę na brak kluczowego elementu. - Goście i rodzice zatracili smak i wyraz tak ważnego święta - czytamy w jednym z komentarzy pod nagraniem.

ksiądz, zakupy, sklep
30.04.2024 09:05 Ksiądz zabrał głos ws. zakupów w niedzielę. Odpowiedź nie spodobała większości Polaków

Ksiądz dostał pytanie o to, czy zakupy w niedzielę to grzech. Odpowiedź popularnego na TikToku kapłana nie przypadła do gustu internautom. Ks. Sebastian Picur nie odpowiedział wprost. - Ksiądz nie odpowiedział na pytanie, tylko zakręcił - grzmiał jeden z oburzonych internautów. Podobnych głosów było więcej.

ksiądz
28.04.2024 15:33 Sosnowiec. Tajemnicza śmierć w mieszkaniu księdza. Prokuratura ma wyniki badań

20 marca w mieszkaniu parafialnym księdza Krystiana K. z Sosnowca znaleziono ciało 21-letniego Adama. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie, która wciąż ma w sobie sporo niejasności. Śledczy mają już wyniki sekcji zwłok 21-letniego mężczyzny, a także wyniki badań toksykologicznych. Ustalenia są zaskakujące.

Tadeusz Rydzyk
27.04.2024 12:09 Tadeusz Rydzyk dostał samochody od bezdomnego. Prawda wyszła na jaw

Historia Tadeusza Rydzyka o bezdomnym, który podarował mu dwa samochody, ma nieoczekiwany ciąg dalszy. Redemptorysta w ostatnim wywiadzie przekazał, że pan Stanisław ma córkę, która spełnia się w roli celebrytki. Zdradził także, jak potoczyły się losy jego darczyńcy. 

pielgrzymka
27.04.2024 09:35 Ksiądz ujawnił, jak zachowują się kobiety na pielgrzymkach. Nie owijał w bawełnę

Znany w mediach społecznościowych ksiądz postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pielgrzymek. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie wspomnienie o nietypowym zachowaniu kobiet w nich uczestniczących. Okazuje się, że często kierują nimi niekoniecznie duchowe pobudki.

ksiądz
23.04.2024 21:54 Polski ksiądz z Kanady stanie przed sądem. Poszło o kazanie

Polski ksiądz z Kanady stanie przed sądem z powodu wygłoszonego kazania. Ks. Marcin Mironiuk z Edmonton podczas mszy świętej nazwał “kłamstwami” doniesienia o nieoznaczonych grobach dzieci rdzennych Amerykanów przy szkołach, gdzie były przymusowo osadzane. Poruszył również temat Jedwabnem.

komunia święta
23.04.2024 13:34 Ksiądz zabrał głos ws. prezentów komunijnych. "Wjechał do świątyni na quadzie"

Ruszył sezon komunijny. W czasie, kiedy wielu bliskich głowi się nad prezentem dla dziecka, które przyjmie Pierwszą Komunię Świętą, księża apelują o rozwagę. Podkreślają, że wydarzenie to powinno mieć charakter duchowny, a nie komercyjny. Niektóre historie o prezentach z poprzednich lat mogą przyprawić o zawrót głowy.