Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro – kim jest? Podstawowe informacje

Zbigniew Ziobro to polski polityk i prawnik, a także wielokrotny poseł na Sejm. Do niedawna Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego. Były działacz partii Prawo i Sprawiedliwość – od 24 marca 2012 roku prezes partii Solidarna Polska.

 • Pełne imię i nazwisko: Zbigniew Tadeusz Ziobro
 • Data urodzenia: 18 sierpnia 1970
 • Miejsce urodzenia: Kraków
 • Wzrost: 174 cm
 • Wykształcenie: wyższe prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i aplikacja prokuratorska w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach
 • Rodzice: Jerzy Ziobro i Krystyna Ziobro, z domu Kornicka
 • Rodzeństwo: brat, Witold Ziobro
 • Stan cywilny: żonaty z Patrycją Kotecką – Ziobro
 • Dzieci: dwóch synów: Jan (ur. 31 października 2011) i Andrzej (ur. 23 października 2015)
 • Zawód: polityk, prezes partii Solidarna Polska; wcześniej Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości
 • Partia: Solidarna Polska (wcześniej Prawo i Sprawiedliwość)

Zbigniew Ziobro – kariera polityczna

Zbigniew Ziobro swoją karierę polityczną rozpoczął w roku 2000, jako sekretarz zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był w tym okresie bardzo blisko związany z Lechem Kaczyńskim i to z nim współtworzył rok później partię Prawo i Sprawiedliwość. Od 24 marca 2012 roku jest prezesem utworzonej przez siebie partii Suwerenna Polska.

Wielokrotnie pełnił funkcję posła na Sejm RP, a w roku 2009 dostał się do Parlamentu Europejskiego. 16 listopada 2015 roku został Ministrem Sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego, a 4 marca 2016 roku objął również funkcję Prokuratora Generalnego. Na obu stanowiskach utrzymał się do 27 listopada 2023 roku.

Zbigniew Ziobro – życie prywatne

Zbigniew Ziobro jest żonaty z Patrycją Kotecką – Ziobro, dziennikarką i menadżerką. Ma z nią dwóch synów: Jana (ur. 31 października 2011 roku) oraz Andrzeja (ur. 23 października 2015 roku). Ma też jednego brata, Witolda. Jego matką jest Krystyna Ziobro (z domu Kornicka), a ojcem nieżyjący już Jerzy Ziobro.

Kontrowersje wokół Zbigniewa Ziobry

Najgłośniejsza z kontrowersji wokół Zbigniewa Ziobry dotyczy śmierci jego ojca, która miała miejsce w 2006 roku. Jerzy Ziobro zmarł po zabiegu serca, przeprowadzanym przez prof. Dariusza Dudka. Po śmierci ojca, Zbigniew Ziobro wraz z matką i bratem złożył pozew przeciwko kardiologom przeprowadzającym operację, zarzucając im błędy w diagnozie i sposobie leczenia. Przez liczne rozprawy i apelacje, sprawa trwała aż do roku 2020. 

W roku 2016, kiedy to Zbigniew Ziobro objął stanowisko Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, podjął decyzję o wszczęciu przeciwko lekarzom postępowania z oskarżenia publicznego. Wielu komentujących tę sprawę ekspertów uznało to z skrajne nadużycie władzy i kontynuację prywatnej wendetty. Finalnie sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych od zarzucanych im czynów.

Inną z często komentowanych kontrowersji jest sam fakt, że Zbigniew Ziobro przez siedem lat pełnił jednocześnie funkcję Prokuratora Generalnego jak i Ministra Sprawiedliwości, co jest niezgodne z przepisami Konstytucji i ustaw.

Pokaż więcej

ksiądz
30.03.2024 22:07 Ksiądz zatrzymany przez ABW. Trudno uwierzyć, czego się dopuścił

Nie milkną echa afery Funduszu Sprawiedliwości. We wtorek ABW dokonało zatrzymania księdza Michała O., usłyszał już zarzuty. Duchowny ma spędzić w areszcie trzy miesiące. Głos w sprawie zabrała kościelna fundacja Profeto, której ten przewodniczył, a która miała otrzymać z Funduszu blisko 100 mln zł.

monika olejnik
29.03.2024 10:08 Olejnik nie wytrzymała. ”Służby weszły do mojej koleżanki”

W programie TVN24 doszło do ostrej wymiany zdań w związku z okolicznościami przeszukania domu Zbigniewa Ziobry przez ABW. Monika Olejnik w „Kropce nad i” rozmawiała o tej sprawie z posłem Suwerennej Polski Michałem Wójcikiem. W końcu dziennikarka nie wytrzymała i odniosła się do doświadczeń swoich bliskich. ”Mogę dać panu przykład mojej koleżanki” – powiedziała.

Zbigniew Ziobro
27.03.2024 23:13 Patryk Jaki pokazał nagranie z kamer Ziobry. “Służby zakrywają”

Agenci ABW dokonali przeszukań w posiadłościach Zbigniewa Ziobry w związku ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości. Patryk Jaki przedstawił nagranie, które ma pokazywać czynności służb. Wynika z niego, że kamery na posesji byłego ministra sprawiedliwości zostały zaklejone. “Nie chciano, by ktoś im patrzył na ręce, jak włamują się do domu” - komentował europoseł Suwerennej Polski.

policja ksiądz
27.03.2024 18:38 Znany ksiądz usłyszał zarzuty. Chodzi o gigantyczne pieniądze

Trwa postępowanie w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości związanych z jego funkcjonowaniem z czasów, kiedy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Podczas wtorkowej akcji służb doszło do zatrzymania ks. Michała O., szefa fundacji Profeto. Ta miała dostać prawie 100 milionów złotych z Funduszu. Duchowny usłyszał już zarzuty.

zbigniew ziobro
07.03.2024 11:31 Nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry. "Rokowania są słabe"

Zbigniew Ziobro w grudniu odsunął się od polityki w związku z poważną chorobą. Polityk zmaga się z nowotworem przełyku. Europoseł Patryk Jaki przekazał najnowsze informacje w sprawie jego zdrowia. Były minister sprawiedliwości przechodzi przez drugą chemioterapię, a rokowania w przypadku tej choroby “są słabe”.

zatrzymany policja radiowóz
01.02.2024 10:11 Młody działacz partii Ziobry w rękach policji. W tle poważny zarzut, grozi mu aż 10 lat więzienia

Dziewiętnastoletni Klaudiusz B. mimo swojego młodego wieku aktywnie angażował się w działania Suwerennej Polski na Lubelszczyźnie. Często chwalił się zdjęciami z ministrami, zapewniając o swojej pieczołowitej pracy na rzecz przywrócenia sprawiedliwości. Jak się okazuje, najprawdopodobniej to właśnie jego haniebne działania doczekają się sprawiedliwego wyroku. Niebywałe, za co zatrzymała go policja.

zbigniew ziobro polityk
18.01.2024 13:27 Bliscy ludzie Zbigniewa Ziobry zabrali głos o jego stanie zdrowia. Poruszające słowa

Zbigniew Ziobro od dłuższego czasu nie udziela się w życiu politycznym. Powodem jest jego poważny stan zdrowia. Były minister walczy z rakiem. Wsparcie okazuje mu nie tylko rodzina, ale i politycy Suwerennej Polski, który zapewniają, że modlą się za niego. W tle pojawiają się zapewniania o przesłuchaniu.

Zbigniew Ziobro
24.12.2023 17:37 Zbigniew Ziobro jest ciężko chory. "Trudne rokowania"

Zbigniew Ziobro zmaga się z poważną chorobą. Patryk Jaki z Suwerennej Polski w rozmowie z mediami potwierdził doniesienia, o których przez ostatnie tygodnie dyskutowała cała Polska. Ujawnił przykre szczegóły.

Zbigniew Ziobro
05.11.2023 18:19 Tak mieszka Zbigniew Ziobro. Wysoki mur, monitoring i broń za 20 tys. zł

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro mieszka we wsi Jeruzal ok. 60 km od Warszawy, u samych wrót Puszczy Bolimowskiej. Posiadłość ministra znajduje się w środku lasu. Reporter Gońca wybrał się w to miejsce i zrelacjonował swoją wizytę. Porozmawiał także z mieszkańcami miejscowości.

Sebastian M. więzienie
11.10.2023 19:39 Zaskakujące wieści nt. ekstradycji Sebastiana M. Procedura nagle przyspieszyła?

Ekstradycja Sebastiana M. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie przyspieszona? W środę 11 października pojawiły się nowe informacje w tej sprawie. Przekazał je sam minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Sebastian M. wypadek
06.10.2023 20:16 Tragedia na A1. Adwokat Sebastiana M. wydał oświadczenie: "Mój klient tego nie zrobi"

Adwokat Sebastiana M. ponownie zabrał głos. Pełnomocnik poinformował, iż 32-latek zatrzymany w związku ze śmiertelnym wypadkiem na A1, ma mieć zastrzeżenia do sposobu, w jaki został potraktowany. Padły konkretne zarzuty.

Sebsatian M., Zbigniew Ziobro
05.10.2023 09:22 Co dalej z Sebastianem M.? Zbigniew Ziobro: "Podpisałem wniosek"

Sebastian M. został zatrzymany na lotnisku w Dubaju w związku ze sprawą tragicznego wypadku na A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. Teraz głos w sprawie dalszych losów kierowcy BMW zabrał minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro

bmw
29.09.2023 16:39 Tragiczny wypadek na A1. Jest przełomowa decyzja odnośnie sprawcy

Nie milknął echa tragicznego wypadku na autostradzie A1, w którym spłonęła 3-osobowa rodzina. Policjanci poszukują 31-letniego kierowcy bmw, który brał udział w tym zdarzeniu. Mężczyźnie zaocznie postawiono zarzuty spowodowania wypadku. Nie został jednak doprowadzony do prokuratury i jest poszukiwany. Teraz przełomową decyzję w tej sprawie podjął minister Zbigniew Ziobro.

Agnieszka Holland
27.09.2023 09:37 Fundacja Olgi Tokarczuk komentuje atak na Agnieszkę Holland. "Krępowanie wolności wypowiedzi"

Głośny temat filmu "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland w ostatnich dniach dość mocno poruszył opinię publiczną. Produkcja spotkała się z dużą falą krytyki ze strony rządzących. Teraz oświadczenie "w sprawie rozpętanej przez polskie władze nagonki" wydali członkowie rady i zarządu Fundacji Olgi Tokarczuk. Padły stanowcze słowa.

Agnieszka Holland
26.09.2023 14:57 Spór dotyczący Agnieszki Holland i jej filmu. Znamy decyzję sądu

Znamy ważną decyzję sądu w głośnym sporze pomiędzy Agnieszką Holland a Zbigniewem Ziobro. We wtorek 26 września pełnomocniczka reżyserki opublikowała zdjęcie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie w tej sprawie.

Zbigniew Ziobro
15.09.2023 21:11 W TVP nie wytrzymali. Zaraz po orędziu Grodzkiego widzowie usłyszeli mocne słowa

15 września marszałek senatu Tomasz Grodzki wygłosił specjalne orędzie dotyczące tzw. afery wizowej w polskim rządzie. Świeżo po jego wystąpieniu, słowa marszałka skomentował w programie TVP Info Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Padły mocne słowa.

Agnieszka Holland
08.09.2023 10:09 Skandaliczna wypowiedź dotycząca Agnieszki Holland. Reżyserka zapowiada pozew

Film Agnieszki Holland "Zielona granica" inspirowany wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej podczas 80. festiwalu w Wenecji ma szansę na statuetkę Złotego Lwa. Produkcja krytykowana jest przez polityków obozu rządzącego, a w ostatnim czasie głośno zrobiło się zwłaszcza po słowach Zbigniewa Ziobry. Agnieszka Holland w rozmowie z TVN24 odniosła się wypowiedzi ministra sprawiedliwości.

Jerzy Owsiak
06.09.2023 22:42 Jerzy Owsiak uderza w TVP i Zbigniewa Ziobro. "Propaganda w telewizji publicznej"

Zbigniew Ziobro mocno zareagował na film Agnieszki Holland "Zielona granica", który walczy o Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji. Minister sprawiedliwości porównał tę produkcję do propagandy rodem z III Rzeszy. Na te słowa obojętny nie pozostał Jerzy Owsiak, który zareagował i zwrócił się bezpośrednio do szefa resortu sprawiedliwości. Przywołał skandal z TVP.

Zbigniew Ziobro, Tadeusz Rydzyk
29.08.2023 15:17 Ziobryści i Lasy Państwowe chcą uczcić ministra. Na liście gości m.in. Tadeusz Rydzyk

Zbigniew Ziobro i jego partia mają coraz aktywniej włączać się do kampanii wyborczej, w którą angażują również Lasy Państwowe. Jak podaje Onet, oba te środowiska prężnie działają w celu zbudowania kultu wokół zmarłego ministra Jana Szyszki. W środę 30 sierpnia ma odbyć się nawet uroczystość, podczas której zostanie on patronem Centrum Promocji Lasów Państwowych. Na liście zaproszonych gości jest ponoć sam o. Tadeusz Rydzyk.

Zbigniew Ziobro
21.06.2023 20:01 Ministerstwo Sprawiedliwości kupiło prezenty dla kół Gospodyń Wiejskich. Niewiarygodne, skąd wzięto pieniądze

Wielkie kontrowersje wywołał zamieszczony w sieci przez Marcina Warchoła post, w którym polityk pochwalił się nowym prezentem ministerstwa sprawiedliwości dla kół Gospodyń Wiejskich. Jak się okazało, resort Zbigniewa Ziobry zakupił w ramach podarunku wart niemałe pieniądze sprzęt AGD. Najbardziej oburzające jednak jest to, skąd wzięto fundusze. Całość sfinansowano bowiem ze środków programu mającego wspierać ofiary przestępstw.

Anastazja Rubińska, Zbigniew Ziobro
19.06.2023 08:28 Zbigniew Ziobro zapowiedział kroki ws. śmierci Anastazji. Minister ujawnił, co zrobią śledczy

Śmierć Anastazji Rubińskiej doczekała się oficjalnego komentarza ze strony szefa Ministerstwa Sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro opublikował w poniedziałek nad ranem wpis. Polityk zapowiedział kolejne kroki. Polski wymiar sprawiedliwości nie ma zamiaru biernie przyglądać się poczynaniom greckich służb.

Zbigniew Ziobro
05.06.2023 17:44 Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"

Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosił, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z Traktatu o Unii Europejskiej. Chodzi o zmiany w sądownictwie dokonane w 2019 roku. W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska wniosła przeciwko naszemu krajowi. Wyrok skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki
23.05.2023 10:02 Potyczka Morawiecki-Ziobro trwa. Minister odpowiedział premierowi na słowa o krowie

Gorąco na linii Mateusz Morawiecki-Zbigniew Ziobro. Po tym, jak na premiera spadła krytyka odnośnie do jego polityki europejskiej, szef rządu odpowiedział swojemu ministrowi, że "krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje". Ziobro właśnie skomentował odważne słowa Morawieckiego.

Kamilek z Częstochowy
08.05.2023 12:12 Jest reakcja po śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Prokuratura otrzymała specjalne polecenie

Po tym, jak dotarła do nas tragiczna informacja o śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy, skatowanego przez ojczyma, do akcji wkroczyły organy państwa. Na specjalnej konferencji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że wydał polecenie o zmianie kwalifikacji zarzutów dla Dawida B., który ma ponosić winę za gehennę dziecka. Mężczyzna będzie teraz odpowiadać za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem.

Jarosław Kaczyński Zbigniew Ziobro
17.01.2023 14:04 Zbigniew Ziobro zabrał głos ws. wyborów. Mówił o Jarosławie Kaczyńskim

Zbigniew Ziobro zabrał głos na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych. Minister sprawiedliwości przyznał, że Solidarna Polska poważnie rozważa samodzielny start. Zdziwienie może budzić także jego stanowisko ws. Jarosława Kaczyńskiego.Zbigniew Ziobro, który był gościem programu "Graffiti" Polsatu News, został zapytany, czy zamierza spotkać się z Jarosławem Kaczyński, który niedawno opuścił szpital. Okazuje się, że minister sprawiedliwości nie ma w planach rozmowy z prezesem PiS.

Zbigniew ZIobro
16.01.2023 09:56 Zbigniew Ziobro napisał list otwarty do Andrzeja Dudy. "Polacy są wprowadzani w błąd"

Na łamach tygodnika "Do Rzeczy" oraz "Naszego Dziennika" Zbigniew Ziobro wystosował list otwarty do Andrzeja Dudy. Minister sprawiedliwości zaapelował do prezydenta o "zainicjowanie narodowej debaty i społecznych konsultacji w sprawie warunków przyjęcia KPO". W swojej korespondencji, lider Solidarnej Polski, zwracał uwagę na konieczność przedstawienia Polakom, iż KPO to "ukryty, drogi kredyt".

Czy Mateusz Morawiecki wyjdzie zwycięsko ze starcia ze Zbigniewiem Ziobrą?
10.01.2023 20:05 Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. "Premier już pakuje teczkę"[OPINIA]

Chociaż Zbigniew Ziobro po raz kolejny utrzymał się na swoim stanowisku, a Mateusz Morawiecki zapewnia o niezachwianiu Zjednoczonej Prawicy, to wyraźne różnice w stanowiskach Prezesa Rady Ministrów i jego ministra noszą już teraz znamiona rządu mniejszościowego. Jeśli bowiem minister sprawiedliwości nie dojdzie do porozumienia z premierem, PIS będzie musiało szukać głosów wśród członków opozycji. O sporach w obozie władzy oraz pozycji Mateusza Morawieckiego mówił w rozmowie z portem Goniec, prof. Bohdan Szklarski, politolog i kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

ziobrotybulwo
04.01.2023 23:18 Rozłam w Zjednoczonej Prawicy? Terlecki: "Są zwolennicy rozejścia się przed wyborami"

Zjednoczona Prawica jest od dłuższego czasu podzielona wewnętrznym konfliktem. Środowiska Zbigniewa Ziobry i Mateusza Morawieckiego stają naprzeciwko siebie. Zgodnie ze słowami Ryszard Terleckiego — coraz częściej pojawiają się głosy, że w przyszłych wyborach obie partie powinny wystartować osobno.