Prokuratura to jeden z podstawowych urzędów państwowych władzy sądowniczej, obecny w systemach prawnych wszystkich współczesnych państw świata. Co do zasady, rolą prokuratury jest stanie na straży praworządności. Swoje zadania wypełnia poprzez ściganie przestępstw, zaskarżanie do sądów decyzji niezgodnych z obowiązującym prawem, czy opiniowanie rozmaitych ustaw i rozporządzeń.
Realia działania prokuratury zależne są jednak od kraju, w którym rzeczona działa. O ile w przypadku społeczeństw europejskich można mówić o jej niezawisłości, o tyle w przypadku reżimów totalitarnych jest ona całkowicie upolityczniona i stanowi przedłużenie władzy tyranów.
Niemniej, również w systemach demokratycznych samorządność prokuratury nie zawsze jest oczywista – jako urząd państwowy może ona bowiem podlegać bezpośrednio władzy rządu lub właściwego ministra, zwykle bez kolizji z demokratycznymi wartościami. Zadania prokuratury oraz jej podział administracyjny mogą różnić się również w krajach rozwiniętych, zależnie od detali dotyczących samego ustroju.
Podstawę działania oraz organizacji struktur prokuratury w Polsce stanowi Konstytucja RP oraz ustawy pokrewne, na przykład Prawo o prokuraturze. Na czele prokuratury w Polsce stoi Prokurator Generalny – funkcję tę do niedawna sprawował Zbigniew Ziobro, aktualnie jest to Marcin Warchoł. Jest on bezpośrednim przełożonym wszystkich pozostałych prokuratorów. Do pozostałych jego zadań należy reprezentowanie prokuratury w Sejmie i Senacie czy wydawanie i wykonywanie zarządzeń, poleceń i wytycznych.
W ramach jednostek organizacyjnych prokuratury w Polsce wyróżnia się Prokuraturę Krajową, prokuratury regionalne, prokuratury okręgowe i prokuratury rejonowe. Prokuratura Krajowa jest naczelną powszechną jednostką prokuratury i wchodzi ona w skład Ministerstwa Sprawiedliwości. Tworzą ją Prokurator Generalny, Prokurator Krajowy (powoływany i odwoływany przez Premiera na wniosek Prokuratora Generalnego), oraz pozostali prokuratorzy Prokuratury Krajowej.
Kolejny szczebel w hierarchii zajmują prokuratury regionalne, których jest w Polsce 11. Dalej jest prokuratura okręgowa (45 jednostek i 3 ośrodki zamiejscowe), a najniżej znajduje się prokuratura rejonowa (342 jednostki i 7 ośrodków zamiejscowych).
Prokuratura w Polsce pełni również szczególną rolę w Instytucie Pamięci Narodowej (IPN), gdzie współtworzy Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Dzieli się ona na pion śledczy i pion lustracyjny.
Prokuratura w Polsce, a dokładniej jej działalność i organizacja, jest przedmiotem licznych kontrowersji – zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Swoją opinię na ten temat wydała również Komisja Wenecka, będąca europejskim organem doradczym w sprawach konstytucyjnych. Zaleca ona przede wszystkim rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, zauważając w takim stanie rzeczy poważny konflikt interesów. Komisja Wenecka zasugerowała również uniemożliwienie Prokuratorowi Generalnemu ponownego mianowania oraz sprecyzowanie zasad zwolnienia go z funkcji przed upływem kadencji.
Pokaż więcej
Poszukiwania Beaty Klimek, która zaginęła w październiku ubiegłego roku, wciąż trwają. Śledczy, po intensywnych działaniach, zabezpieczyli przedmiot, który może mieć związek z tajemniczym zaginięciem 47-latki.
Warszawska prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie okoliczności śmierci Barbary Skrzypek, poinformowała o kolejnych ruchach w ramach prowadzonego postępowania. Kolejny etap wyjaśnienia przyczyn śmierci Barbary Wrzosek będzie zakładał udział zarówno prokurator Ewy Wrzosek, jak i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania Pedofilii prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące kardynała Stanisława Dziwisza. Sprawa wzbudza wiele emocji i podziałów, a opinie na temat zasadności postępowania są skrajnie różne.
Jarosław Kaczyński ponownie wyraził przekonanie, że jego wieloletnia współpracowniczka Barbara Skrzypek jest “pierwszą ofiarą nagminnego łamania prawa”, które prowadzi do “ofiar śmiertelnych, ale też cierpienia wielu innych ludzi”. Jak twierdzi, jej przesłuchanie w prokuraturze i tajemnicza śmierć są ze sobą powiązane. Teraz w sprawie pojawiły się kolejne nowe fakty, tym razem dotyczą one męża i syna Barbary Skrzypek.
Do aresztowania Dariusza Mateckiego doszło na początku marca. Poseł Prawa i Sprawiedliwości usłyszał sześć zarzutów i został zatrzymany na dwa miesiące. Początkowo przebywał w areszcie na warszawskim Służewcu, później przeniesiono go do Radomia. Teraz, jak informuje TV Republika, trafił do szpitala. Do sieci trafiło nawet zdjęcie z placówki.
W czwartek, 27 marca przed domem, w którym zaginiona Beata Klimek mieszkała ze swoim mężem, ponownie zaroiło się od służb. Do akcji wkroczyli funkcjonariusze z psami i ciężki sprzęt. Tymczasem prokurator prowadzący sprawę zniknięcia 47-latki zdradził dziennikarzom, co udało im się znaleźć.
Od kilku miesięcy cała Polska śledzi losy tajemniczego zaginięcia 47-letniej Beaty Klimek. Mimo intensywnych działań służb, wciąż nie wiadomo, co dokładnie stało się z matką trojga dzieci. Ostatnie wydarzenia wskazują jednak na możliwy przełom w sprawie.
Sprawa śmierci Ewy Tylman od lat budzi w Polsce ogromne emocje. 25 marca znalazła swój kolejny etap w sądzie, w którym Adam Z. został uniewinniony. Tym razem, pierwszy raz pierwszy od czasu rozpoczęcia śledztwa, zdecydował się na publiczną wypowiedź.
W sprawie zaginięcia Beaty Klimek pojawiły się nowe, ważne informacje. Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdziła, że w środę, 26 marca, na posesji zaginionej i jej męża prowadzone są intensywne czynności procesowe. To pierwszy raz, gdy śledczy oficjalnie komentują działania prowadzone w tej tajemniczej sprawie.
W jednej z polskich miejscowości doszło do makabrycznego odkrycia - znaleziono tam zwłoki noworodka zawinięte w reklamówkę. Prokuratura rozpoczęła śledztwo aby ustalić, czy dopuszczono się “dzieciobójstwa”. Są już wyniki sekcji zwłok.
Były minister obrony narodowej znalazł się w centrum poważnego śledztwa. Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła mu zarzuty, które mogą skutkować surowymi konsekwencjami prawnymi. Polityk nie tylko potwierdził, że usłyszał zarzuty, ale także publicznie skomentował całą sytuację, stanowczo broniąc swojej decyzji.
Prokuratura bierze się za projekt stworzony przez Fundację Niezależne Media, którego współzałożycielem jest Tomasz Sakiewicz, szef m.in. TV Republika. Serwis powiązany z mediami o charakterze konserwatywnym przez kilka lat korzystał z grantu państwowego funduszu – uzyskał kilkumilionowe finansowanie. Do śledztwa wróciła w jednym z ostatnich wywiadów prok. Ewa Wrzosek. Oto szczegóły.
Sprawa zatrzymania posła Prawa i Sprawiedliwości Dariusza Mateckiego budzi coraz większe emocje. Po doniesieniach o rzekomo komfortowych warunkach, w jakich przebywał w areszcie, głos zabrali przedstawiciele Służby Więziennej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Na jaw wyszło, jak rzeczywiście wyglądała jego cela. Rzeczywiście luksusy?
Polska scena polityczna od niemal tygodnia żyje sprawą nagłej śmierci Barbary Skrzypek. Kobieta zmarła na zawał serca w wieku 66 lat, tuż po przesłuchaniu w warszawskiej prokuraturze. Wokół sprawy narosło już wiele teorii i nieścisłości, a teraz na jaw wychodzi kolejna nieprawidłowość. Niesłychane, czego brakuje w protokole z przesłuchania.
Barbara Skrzypek przez lata pozostawała jedną z najbardziej tajemniczych postaci w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego. Jej nagła śmierć, zaledwie kilka dni po przesłuchaniu w prokuraturze, wywołała liczne spekulacje. Co wydarzyło się w ostatnich dniach życia wieloletniej współpracowniczki prezesa PiS? Jarosław Kaczyński ujawnił w końcu, jak wyglądała ich ostatnia rozmowa.
Barbara Skrzypek, bliska współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, zmarła w sobotę 15 marca. Po tym przykrym wydarzeniu stronnicy prawicy oraz ich media zaczęli kwestionować bezstronność prokuratorki Ewy Wrzosek oraz Adama Bodnara. Co mówi o tej sprawie Kaczyński oraz jego podopieczni?
Tragiczne doniesienia z polskiej miejscowości. Znaleziono tam ciała mężczyzny i kobiety. Wcześniej mieszkańcy słyszeli na miejscu strzały. Służby podały już wstępne ustalenia.
W ostatnich dniach opinia publiczna z niepokojem śledzi sprawę, która wstrząsnęła nie tylko politycznym środowiskiem, ale również wywołała szereg pytań o procedury, odpowiedzialność i granice nacisku. Oficjalne komunikaty, oświadczenia śledczych oraz komentarze polityków przeplatają się z medialnymi spekulacjami. Wiadomo już, że sprawą zainteresowały się zarówno prokuratura, jak i najwyższe szczeble władzy.
Warszawska Prokuratura Okręgowa opublikowała protokół przesłuchania z Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego i członkini zarządu spółki Srebrna. Dokument ten, liczący dziewięć stron, rzuca nowe światło na to, co wydarzyło się 12 marca. Trzy dni później Skrzypek nagle zmarła, co stało się zarzewiem licznych kontrowersji.
Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował w poniedziałek o dalszych działaniach śledczych w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Wiadomo już, kiedy zostanie przeprowadzona sekcja zwłok i kto może zostać wezwany na przesłuchanie. Wśród potencjalnych świadków padło nazwisko Jarosława Kaczyńskiego.
Nie ma konieczności przesłuchiwania prok. Ewy Wrzosek w sprawie śmierci Barbary Skrzypek – przekazała Anna Adamiak, rzeczniczka prokuratora generalnego. Urząd nie przychyla się do próśb polityków partii Jarosława Kaczyńskiego, ale zapowiada podjęcie innych kroków prawnych. W śledztwie przesłuchano już lekarza, który stwierdził zgon Skrzypek.
Od kilku dni Ewa Wrzosek stoi w ogniu krytyki ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości, bowiem ich zdaniem to właśnie ona przyczyniła się do śmierci bliskiej współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego. Okazuje się, że prokuratorka otrzymuje groźby karalne i wystosowała w tej tej kwestii oficjalne oświadczenie. Do sprawy odniósł się też szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Burza wokół śmierci Barbary Skrzypek trwa w najlepsze. Działacze Prawa i Sprawiedliwości rzucają oskarżenia wobec warszawskiej prokuratury, która kilka dni wcześniej prowadziła przesłuchanie bliskiej współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego. Tymczasem do mediów trafiła informacja o tym, kto był na nim obecny.
Sprawa przesłuchania Barbary Skrzypek wzbiera o nowe szczegóły i opinie. Jarosław Kaczyński bezpośrednio oskarża prokuraturę o doprowadzenie do śmierci jego wieloletniej współpracowniczki i – jak sam mówi – przyjaciółki, która zmarła kilka dni po przesłuchaniu w sprawie afery “dwóch wież”. Adwokat prof. Jacek Potulski w rozmowie z WP podzielił się swoją opinią na temat głośnej sprawy, zwracając uwagę na jeden szczegół. “Kto na tym stracił wizerunkowo?” – zapytał w pewnym momencie.
Prokurator Ewa Wrzosek jest w ostatnim czasie bombardowana oskarżeniami przez polityków PiS w związku ze śmiercią Barbary Skrzypek. Tymczasem media przyjrzały się jej oświadczeniom majątkowym. Jedna kwestia zwraca szczególną uwagę.
Od momentu śmierci Barbary Skrzypek z obozu Prawa i Sprawiedliwości dochodzą liczne insynuacje na temat powodów tragedii. Prezes Jarosław Kaczyński otwarcie sugeruje, że winę ponosi prokuratura, która kilka dni wcześniej ją przesłuchiwała. Tymczasem głos w sprawie zabrał mecenas Jacek Dubois, który brał udział w wydarzeniu.
Tuż po konferencji przed gmachem Prokuratury Okręgowej w Warszawie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, w rozmowie z mediami udział wzięła prokurator Ewa Wrzosek. Kobieta nie mogła liczyć na przychylność mediów, zwłaszcza prawicowych. Doszło do spięcia prokurator z dziennikarzem Telewizji Republiki.
Od kilku dni najgłośniejszym tematem jest śmierć 66-letniej Barbary Skrzypek, związanej z partią Prawo i Sprawiedliwość. Dziś, przed Prokuraturą Okręgową w Warszawie obecny był prezes Jarosław Kaczyński. Z jego ust padły mocne słowa nt. śmierci kobiety, zapowiedział stanowcze działania.