Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Prokuratura

Prokuratura

Prokuratura – co to jest? Podstawowe informacje

Prokuratura to jeden z podstawowych urzędów państwowych władzy sądowniczej, obecny w systemach prawnych wszystkich współczesnych państw świata. Co do zasady, rolą prokuratury jest stanie na straży praworządności. Swoje zadania wypełnia poprzez ściganie przestępstw, zaskarżanie do sądów decyzji niezgodnych z obowiązującym prawem, czy opiniowanie rozmaitych ustaw i rozporządzeń.

Realia działania prokuratury zależne są jednak od kraju, w którym rzeczona działa. O ile w przypadku społeczeństw europejskich można mówić o jej niezawisłości, o tyle w przypadku reżimów totalitarnych jest ona całkowicie upolityczniona i stanowi przedłużenie władzy tyranów. 

Niemniej, również w systemach demokratycznych samorządność prokuratury nie zawsze jest oczywista – jako urząd państwowy może ona bowiem podlegać bezpośrednio władzy rządu lub właściwego ministra, zwykle bez kolizji z demokratycznymi wartościami. Zadania prokuratury oraz jej podział administracyjny mogą różnić się również w krajach rozwiniętych, zależnie od detali dotyczących samego ustroju.

Prokuratura w Polsce – podział

Podstawę działania oraz organizacji struktur prokuratury w Polsce stanowi Konstytucja RP oraz ustawy pokrewne, na przykład Prawo o prokuraturze. Na czele prokuratury w Polsce stoi Prokurator Generalny – funkcję tę do niedawna sprawował Zbigniew Ziobro, aktualnie jest to Marcin Warchoł. Jest on bezpośrednim przełożonym wszystkich pozostałych prokuratorów. Do pozostałych jego zadań należy reprezentowanie prokuratury w Sejmie i Senacie czy wydawanie i wykonywanie zarządzeń, poleceń i wytycznych.

W ramach jednostek organizacyjnych prokuratury w Polsce wyróżnia się Prokuraturę Krajową, prokuratury regionalne, prokuratury okręgowe i prokuratury rejonowe. Prokuratura Krajowa jest naczelną powszechną jednostką prokuratury i wchodzi ona w skład Ministerstwa Sprawiedliwości. Tworzą ją Prokurator Generalny, Prokurator Krajowy (powoływany i odwoływany przez Premiera na wniosek Prokuratora Generalnego), oraz pozostali prokuratorzy Prokuratury Krajowej.

Kolejny szczebel w hierarchii zajmują prokuratury regionalne, których jest w Polsce 11. Dalej jest prokuratura okręgowa (45 jednostek i 3 ośrodki zamiejscowe), a najniżej znajduje się prokuratura rejonowa (342 jednostki i 7 ośrodków zamiejscowych).

Prokuratura w Polsce pełni również szczególną rolę w Instytucie Pamięci Narodowej (IPN), gdzie współtworzy Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Dzieli się ona na pion śledczy i pion lustracyjny.

Polska prokuratura – kontrowersje

Prokuratura w Polsce, a dokładniej jej działalność i organizacja, jest przedmiotem licznych kontrowersji – zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Swoją opinię na ten temat wydała również Komisja Wenecka, będąca europejskim organem doradczym w sprawach konstytucyjnych. Zaleca ona przede wszystkim rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, zauważając w takim stanie rzeczy poważny konflikt interesów. Komisja Wenecka zasugerowała również uniemożliwienie Prokuratorowi Generalnemu ponownego mianowania oraz sprecyzowanie zasad zwolnienia go z funkcji przed upływem kadencji

Pokaż więcej

wypadek tramwaj
19.04.2024 20:56 15-letnia Emilka zginęła pod kołami tramwaju. Straciła życie przez rówieśnika?

15-letnia dziewczyna w czwartek zginęła pod kołami tramwaju w Bydgoszczy. W sprawie podjęto już pierwsze decyzje, w tym o skierowaniu materiałów do sądu rodzinnego. Pojawiły się informacje, że do śmierci dziewczyny przyczynił się jej rówieśnik. 

policja
19.04.2024 16:39 Były policjant aresztowany. Jest podejrzewany o molestowanie dziecka

Szokujące doniesienia z Mszany Dolnej (woj. małopolskie). Emerytowany policjant miał dopuścić się haniebnego czynu, został aresztowany. Prokuratura Rejonowa w Limanowej zarzuca mu molestowanie około 10-letniej dziewczynki. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

pilne
18.04.2024 18:10 Polak miał pomagać w zamachu na Zełenskiego. Porażające informacje

Dzięki współpracy polskich i ukraińskich służb doszło do zatrzymania Pawła K., podejrzanego o gotowość do działania na rzecz obcego wywiadu. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

LPR
18.04.2024 09:42 Tragedia w Andrychowie. Nagła śmierć 11-letniej Nikoli

Tragedia w Andrychowie (woj. małopolskie). W środę 17 kwietnia nad ranem 11-letnia Nikola źle się poczuła i straciła przytomność. Pomimo akcji ratunkowej dziewczynki nie udało się uratować. Prokuratura w Wadowicach bada okoliczności tej sprawy. Jak nieoficjalnie ustalono, 11-latka wcześniej nie chorowała.

ambulans
17.04.2024 16:48 Tragedia w szpitalu na Pomorzu. Nie żyje noworodek

Dziecko zmarło w czasie porodu w szpitalu w Kościerzynie (woj. pomorskie). Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie, we wtorek odbyła się sekcja zwłok chłopca. Śledczy wyjaśniają, czy nie doszło do narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia matki i dziecka.

policja karetka
17.04.2024 11:13 Łódź. 29-latek upadł na chodnik i zmarł. Wracał ze szpitala

Dramat na ulicach Łodzi. Nie żyje 29-latek, który upadł na chodnik i był reanimowany przez świadków zdarzenia. Mężczyzna wracał do domu po wizycie na szpitalnym oddziale ratunkowym w jednym z miejskich szpitali. Trafił tam z powodu urazu głowy. Sprawę jego śmierci bada prokuratura.

Policja
09.04.2024 21:09 Zbrodnia na warszawskiej Woli. Zarzuty dla Ukraińca

Jeden z zatrzymanych w związku z makabrycznym odkryciem, do którego doszło na warszawskiej Woli, usłyszał we wtorek 9 kwietnia zarzut potrójnego zabójstwa. Mężczyzna jest obywatelem Ukrainy. W sprawie łącznie zatrzymano siedem osób. Pojawił się także nieoficjalny motyw zbrodni.

samochód
04.04.2024 18:43 Nie żyją dwie 18-latki. Nowe ustalenia policji

Nowe informacje ws. śmierci dwóch 18-latek w Stężycy. Samochód, którym jechały nastolatki, wbił się w przydrożne drzewo. Prokuratura prowadząca śledztwo przekazała informacje na temat treści zeznania świadka śmiertelnego wypadku.

mężczyzna, policja, radiowóz
04.04.2024 16:19 Nie żyje matka i córka. Policja znalazła siekierę i szuka mężczyzny

Nowe ustalenia na temat śmierci matki i córki, które zostały znalezione w środę (03.04) w Spytkowicach (woj. małopolskie). Policja opublikowała wizerunek Mirosława Marka. 54-latek jest poszukiwany w związku z podejrzeniem, iż to on odpowiedzialny jest za zgon kobiet.

wypadek
03.04.2024 19:12 Tragiczny wypadek na DK25. Dwie osoby zginęły w zderzeniu z ciągnikiem

Dwie osoby zginęły w koszmarnym wypadku pod Szczecinkiem. W środę około południa na drodze krajowej nr 25 samochód osobowy marki volkswagen zderzył się z ciągnikiem. Trwa wyjaśnienie okoliczności tragedii. Wiadomo, że ciągnik stał na właściwym pasie.

małżeństwo z Warszawy
02.04.2024 16:08 Małżeństwo z Warszawy porzuciło synów. Teraz znowu zniknęli

Sprawą małżeństwa z Warszawy - 44-letniej Anety J. i 49-letniego Adama J. niemal rok temu żyła cała Polska. Para w maju 2023 roku w środku nocy opuściła swoje mieszkanie na Mokotowie, porzucając dwóch synów. Gdy w końcu udało się ustalić ich miejsce pobytu, rodzice nie zdecydowali się wrócić do dzieci. Prokuratura chce przesłuchać małżeństwo, jednak pojawił się problem, przez który może okazać się to trudne do zrealizowania.

policja
31.03.2024 17:54 Tragedia w Wielkanoc. Nie żyje cała rodzina, znaleźli ciała czterech osób

Dramatyczny początek wielkanocnej niedzieli w warszawskim Ursusie. Rano w jednym z tamtejszych domów znaleziono zwłoki czterech osób. Przyczyny ich śmierci wyjaśniają policja i prokuratura. Jedną z zakładanych hipotez jest ta mówiąca o tzw. samobójstwie rozszerzonym.

policja
29.03.2024 21:41 Nie żyją matka i syn. Sąsiedzi wezwali policję, było już za późno

Włocławek. Sąsiedzi wezwali policję, gdyż od dłuższego czasu nie widzieli matki z synem mieszkających w jednym z domów. Kiedy strażacy weszli do budynku, ujawnili, że kobiecie i mężczyźnie nie można już pomóc. Policja bada sprawę.

ZUS
29.03.2024 15:23 Skandal w ZUS. Zdjęcia wyciekły do sieci, prokuratura w akcji

Związek Zawodowy ”Związkowa Alternatywa” ujawnił, w jakim miejscu muszą na co dzień przebywać osoby pracujące w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zdjęcia przedstawiają pomieszczenie socjalne w placówce Zakładu w Zgierzu. Związkowcy mówią o ”warunkach urągających ludzkiej godności”.

ambulans dziecko
29.03.2024 10:51 Noworodek trafił do szpitala w ciężkim stanie. Rodzice zatrzymani

Noworodek w ciężkim stanie trafił do szpitala w Gorzowie (woj. lubuskie). Stan 22-dniowego chłopca był na tyle poważny, że zadecydowano o przetransportowaniu go do poznańskiej placówki. Personel szpitala niezwłocznie powiadomił policję, która bada sprawę pod kątem pobicia. Rodzice dziecka zostali zatrzymani.

wypadek pod Pleszewem
28.03.2024 12:01 Nowe ustalenia ws. wypadku pod Pleszewem. Tragedia nie miała prawa się wydarzyć

Nowe fakty ws. dramatycznego wypadku pod Pleszewem (woj. wielkopolskie). W zdarzeniu uczestniczyli dwaj nastoletni chłopcy, którzy ponieśli śmierć na miejscu. Prokuratura ustaliła, że obaj zginęli w wyniku wielonarządowych urazów, jednak to nie wszystko, co wiadomo. Śledczy dotarli do porażających ustaleń.

cmentarz
28.03.2024 10:56 Z cmentarza zniknął nagrobek. Emeryt próbuje wyjaśnić sprawę na własną rękę

Tajemnicze zniknięcie pomnika w Bolesławcu (woj. dolnośląskie). Kilka miesięcy temu z miejscowego cmentarza komunalnego nieustalona osoba usunęła nagrobek należący do dziadka pana Stanisława. Mężczyzna próbuje wyjaśnić tę sprawę, ale organy ścigania i administracja nekropolii wydają się być niewzruszone. Postępowanie w sprawie co prawda wszczęto, ale bardzo szybko umorzono. Dlaczego? Nikt dobrowolnie nie przyznał się do winy.

policja ksiądz
27.03.2024 18:38 Znany ksiądz usłyszał zarzuty. Chodzi o gigantyczne pieniądze

Trwa postępowanie w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości związanych z jego funkcjonowaniem z czasów, kiedy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Podczas wtorkowej akcji służb doszło do zatrzymania ks. Michała O., szefa fundacji Profeto. Ta miała dostać prawie 100 milionów złotych z Funduszu. Duchowny usłyszał już zarzuty.

ABW, ksiądz
26.03.2024 13:35 ABW wkroczyło do domów księży. Przeszukanie nie było przypadkowe

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we wtorek (26.03) kroczyła do domów księży. Mowa o trzech posesjach zajmowanych przez sercanów. Wirtualna Polska przekazuje, że akcja służb specjalnych powiązana jest ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.

jacek kurski
25.03.2024 21:33 Jacek Kurski ma kłopoty. Jest zawiadomienie do prokuratury

Telewizja Polska wydała specjalny komunikat w sprawie działań kontrolnych, przeprowadzonych w spółce. W związku z wykazaniem szeregu nieprawidłowości, zdecydowano o złożeniu zawiadomienia do prokuratury. Chodzi o działania firmowane przez byłego prezesa zarządu, Jacka Kurskiego.

policja zatrzymana
25.03.2024 18:56 4-latka i 3-latek nie żyją. Nowe ustalenia w sprawie

Ujawniono nowe fakty w sprawie brutalnego morderstwa dwójki dzieci. Według ustaleń śledczych, 4-latka i 3-latek mieli zostać zamordowani przez swoją matkę, Krystynę Sz. Biegli ustalili, że kobieta była poczytalna w chwili popełnienia przestępstwa. Grozi jej wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. 

ksiądz
25.03.2024 08:18 Proboszcz przeprosił wiernych na mszy w Niedzielę Palmową. Padły ważne słowa

Parafianie z Sosnowca usłyszeli w niedzielę (24.03) specjalne słowa przeprosin od księdza proboszcza. Kapłan zabrał głos w związku ze śmiercią 21-letniego mężczyzny, który przebywał w mieszkaniu księdza Krystiana K.

ksiądz policja
22.03.2024 14:24 Są zarzuty dla księdza Krystiana K. To w jego mieszkaniu zmarł mężczyzna

Jest dalszy ciąg śledztwa ws. śmierci młodego mężczyzny na terenie parafii w Sosnowcu. Prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutów jednej osobie. To ksiądz Krystian K. w którego mieszkaniu doszło do tragedii. Wiadomo, o co śledczy oskarżają kapłana. 

karetka
21.03.2024 22:35 Zadzwonił na 112 i powiedział, że zabił żonę. W domu znaleźli dwa ciała

47-latek z gminy Abramów zadzwonił pod numer alarmowy i przekazał dyspozytorowi, że zabił swoją żonę. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali makabrycznego odkrycia. W mieszkaniu znajdowały się dwa ciała. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany, grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

ambulans kościół
21.03.2024 17:38 Młody mężczyzna zmarł na parafii. Wydało się, kim był

Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci młodego mężczyzny, którego odnaleziono w mieszkaniu księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia MP w Sosnowcu. Przybyli na miejsce ratownicy próbowali ratować jego życie, niestety, bezskutecznie. Teraz wyszło na jaw, kim była ofiara.

policja
21.03.2024 13:08 Piaseczno. Ujawniono ciała dwóch osób. Trwa śledztwo

Makabryczne odkrycie w Piasecznie pod Warszawą. W czwartek (21.03) policja wezwana została do jednego z mieszkań w bloku przy ul. 11 listopada. Wewnątrz ujawniono ciało dwóch osób. Śledczy szukają przyczyny śmierci kobiety i mężczyzny.

policja
20.03.2024 16:14 Łódź. Mężczyzna spłonął na przystanku. Policja bada sprawę

Przerażające sceny rozegrały się na przystanku tramwajowym Pomorska-Konstytucyjna w centrum Łodzi. Policjanci zostali zawiadomieni przez świadka, który widział zajętego ogniem mężczyznę. Jego życia nie udało się uratować. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie, niewykluczone, że doszło do przestępstwa.

policja
19.03.2024 14:58 Wybrał się na spacer i dokonał strasznego odkrycia. W akcji wiele służb

Mieszkaniec wsi Dys pod Lublinem postanowił udać się na spacer w okolicy, w której trwa budowa przedszkola. Nagle zobaczył, że tuż przed nim znajduje się ludzka czaszka. Szczątki wystawały z ziemi, nie sposób było ich nie zauważyć. Chwilę później okazało się, że na terenie budowy znajdują się kolejne elementy szkieletu. Sprawę wyjaśniają służby.