Goniec.pl

Iberion

Wypłata 14. emerytury za pasem. ZUS podał dobre informacje, nadchodzą wyczekiwane terminy

23 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Termin wypłaty czternastych emerytur pierwszym emerytom i rencistom zbliża się wielkimi krokami. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uscińska zapewnia, że wszystko ruszy zgodnie z planem, dlatego już w czwartek 25 sierpnia na konta niektórych seniorów trafią dodatkowe środki. To dobra wiadomość dla borykających się z problemami finansowymi najstarszych Polaków, choć tajemnicą nie jest, że wysokość świadczenia nie wystarczy na zażegnanie wszystkich zmartwień.

Prawo i Sprawiedliwość mocno chciało, by Polacy uwierzyli, że za jego rządów znacząco wzrośnie poziom życia. Niestety, jedyny wzrost, jaki możemy zaobserwować, to ten dotyczący kosztów prowadzenia codziennej egzystencji , który najmocniej dotyka m.in. seniorów zdanych na łaskę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W efekcie emeryci i renciści coraz częściej muszą uciekać się do przykrych sposobów zażeganania kryzysu w domowym budżecie, podejmując dorywcze prace , zapożyczając się lub korzystając z dopłat i dofinansowań .

Nic więc dziwnego, że z niecierpliwością wyczekują na każdy dodatkowy zastrzyk pieniędzy, a ten już wkrótce ma trafić na ich konta. Jak zapowiada przezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, wypłata 14. emerytur ruszy z kopyta jeszcze w tym tygodniu.

Czternastka wkrótce zasili konta seniorów

Na ten dzień czekają całe rzesze beneficjentów. Oczywiście, nie wszyscy mogą liczyć na wypłate czternastki w pierwszym terminie i pełnej wysokości, szczęściarze mogą jednak zacząć już planować, na co przeznaczą dodatkowe świadczenie.

- ZUS jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Czekamy tylko na termin 25 sierpnia. Wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie - przekazała szefowa ZUS.

Tzw. czternastka zwolniona jest z podatku dochodowego i uszczuplona jedynie o składkę zdrowotną, dlatego też ci, którzy otrzymują podstawowe świadczenie w wysokości do 2900 zł brutto otrzymają maksymalną wypłatę, czyli 1217,98 zł. Takich osób jest w Polsce aż 7,7 mln.

Osoby, które co miesiąc dostają z ZUS między 2900 zł a 4188,44 zł brutto, wzbogacą się natomiast zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Łącznie 14. emerytura trafi do 9 mln beneficjentów.

Terminy wypłaty 14. emerytury

Po tym, jak 25 sierpnia ruszą wypłaty z ZUS, kolejne szanse na otrzymanie zastrzyku finansowego przytrafią się w terminach 1, 5, 6, 10, 15 oraz 20 września. Co istotne, aby otrzymać 14. emeryturę nie potrzeba składać żadnych wniosków. Warto o tym pamiętać, bo naszą niewiedzę w łatwy sposób mogą wykorzystać oszuści nastawieni na wyłudzanie danych .

Niewykluczone też, że dodatkowa emerytura zostanie wprowadzona na stałe. Chcący zaskarbić sobie jeszcze większą przychylność seniorów Jarosław Kaczyński zdobył się na szczodry gest i zapowiedział, że świadczenie może podążyć szlakiem tzw. trzynastki .

Prezes miał już nawet uruchomić rządowe tryby i zagonić do pracy nad dokumentem regulującym tę kwestię gabinet Mateusza Morawieckiego. Ciekawe jednak co na to sam premier, któremu do emerytury jeszcze trochę brakuje i który wyraźnie nie identyfikuje się z problemami seniorów, puszczając oko do młodszych . Wkrótce okazać się może, że dodatkowe trochę ponad 1000 złotych rocznie nie wystarczy, by zgasić złość przybitych drożyzną emerytów i pozwolić im zapomnieć o zwyczajnych troskach. Ci zapewne chętniej powitaliby wiadomość o doganiającej inflację waloryzacji świadczeń , a ta, jak niefortunnie zdradził wiceminister Szwed , może być "tyciulka".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, SE

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >

Polska

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W PiS zawrzało
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]