Goniec.pl
Zmiana limitów dorabiania do renty i emerytury. ZUS może drastycznie obciąć świadczenia

Iberion

Zmiana limitów dorabiania do renty i emerytury. ZUS może drastycznie obciąć świadczenia

11 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Fatalne informacje dla osób pobierających "wcześniejsze" emerytury oraz renty. Nie dość, że obecne świadczenia nie nadążają za galopującą inflacją, to jeszcze ZUS planuje od września znacznie utrudnić życie zapobiegliwych seniorów dorabiających do skromnych wypłat. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do odebrania całkowitej wypłaty.

Polscy seniorzy znaleźli się w kropce. Z jednej strony ich miesięczne świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są w stanie pokryć podstawowych wydatków, z drugiej zaś nie chcą generować kolejnych długów i zapożyczać się albo w bankach, albo, co jeszcze gorsze, u lichwiarzy.

Polaków czeka podwyżka czynszów. W niektórych przypadkach nawet o 500 zł.

Miliony Polaków już niebawem znajdą w skrzynkach specjalne wezwanie. Powód jest zaskakujący

CZYTAJ DALEJ

Na pomoc rządu także nie ma co liczyć, bo ten, choć mami emerytów i rencistów obietnicą corocznej wypłaty tzw. "czternastki", na przeszkodzie w realizacji jego szczytnego planu może stanąć budżetowa dziura wywołana brakiem przelewu z Unii.

Może więc zapowiadana hucznie na 2023 rok waloryzacja świadczeń poprawi warunki bytowe seniorów? Nic bardziej mylnego. W pościgu za rozpędzoną inflacją złapie zadyszkę na pierwszym wirażu, a gdy już dotrze do mety, stłamsi ją sama tarcza antyinflacyjna.

ZUS czyha na zarobki seniorów

W obecnej, wyjątkowo trudnej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być zatem poleganie na samym sobie i zakasanie rękawów. Wielu świadczeniobiorców nie zwlekało z decyzją i ponownie ruszyło do pracy, licząc na polepszenie sytaucji materialnej.

Niestety, i w tej kwestii najstarszym Polakom przyszło spotkać się z oporem państwa, które nieustannie troszczy się o to, by obywatelom nie uderzyła do głów woda sodowa. Dlatego też, ZUS wprowadził limity dorabiania dla osób na wcześniejszej emeryturze oraz rencistów, które regularnie zmienia co 3 miesiące w zależności od przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Limit dorabiania skurczy się

Mimo iż ostateczna wysokość limitów dorabiania przedstawiona zostanie dopiero w drugiej połowie sierpnia, wstępne szacunki pozwalają domniemywać, że pracowitych świadczeniobiorców czeka niemiła niespodzianka.

Przepisy stanowią, że bez ponoszenia bolesnych konsekwencji, można zarobić 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a te w II kwartale 2022 roku wyniosło 6156,25 zł, co oznacza, że spadło o prawie 79 złotych w porównaniu do I kwartału.

Jak łatwo oszacować, limit dorabiania skurczy się zatem do kwoty 4309,37 złotych, pomniejszając się o 55 złotych w stosunku do tego obecnie obowiązującego.

Dodatki i dopłaty dla emerytów. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć

Dodatki i dopłaty dla emerytów. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć

CZYTAJ DALEJ

Uwaga na limity! Inaczej ZUS może zawiesić świadczenie

Jeśli zdarzy się, że pobierający świadczenie przekroczy limit, może spodziewać się, że jego wypłata będzie niższa o kwotę przekroczenia. Jak zauważa redakcja "SE", ZUS nie może odebrać całego świadczenia, bo zobowiązany jest do dotrzymania kwot maksymalnego zmniejszenia, które wynoszą od 518,99 zł do 691,94 zł - w zależności od rodzaju pobieranego świadczenia.

Na seniorów czyha jednak także drugi limit. Ci, którzy zarobią ponad 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, będą musieli pogodzić się z zawieszeniem wypłaty renty lub emerytury. Warto więc pilnować swoich zarobków, które od września nie będą mogły przekroczyć sumy 8003,12 zł.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, SE

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >