Goniec.pl
Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji. Rzecznik MSZ o rannych: "Trwa walka, aby wszystko skończyło się dobrze"

Jurica Galoic/PIXSELL/Xinhua News/East News

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji. Rzecznik MSZ o rannych: "Trwa walka, aby wszystko skończyło się dobrze"

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Znane są najnowsze doniesienia dotyczące stanu zdrowia poszkodowanych w sobotnim wypadku polskiego autokaru. Jak przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, po tym, jak do kraju wróciły cztery ranne osoby, w chorwackich szpitalach wciąż przebywa 28 pacjentów z Polski. - W tej chwili trwa walka, aby wszystko skończyło się dobrze - stwierdził.

Trwa dramat pielgrzymów, którzy ulegli wypadkowi na autostradzie A4 w Chorwacji. Na miejscu od sobotniego popołudnia jest minister zdrowia Adam Niedzielski i towarzysząca mu delegacja, której zadaniem jest wsparcie w opiece nad poszkodowanymi. Sytuację na bieżąco monitoruje również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, którego rzecznik przekazał najświeższe informacje o stanie zdrowia polskich obywateli.

Nowe, dramatyczne informacje o rannych Polakach w wypadku autokaru. Ofiar może być jeszcze więcej

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Ekspert ujawnił, co stało się z pojazdem

CZYTAJ DALEJ

Wypadek polskiego autokaru. 28 rannych pozostaje chorwackich szpitalach

Jak mówił na antenie TVN24 Łukasz Jasina, w nocy z soboty na niedzielę na lotnisku w Warszawie wylądował rządowy samolot transportujący czterech najlżej rannych uczestników pielgrzymki.

Przeżyli to bardzo, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - zdradził, dodając, że w chorwackich szpitalach nadal jest 28 rannych w wypadku Polaków, którzy są w różnym stanie.

- To jest rzecz, którą minister Niedzielski wraz z delegacją zaobserwowali podczas pobytu we wszystkich kolejnych szpitalach. To bardzo różne rany odniesione w tym wypadku. Część z poszkodowanych, chociażby ci, którzy są na traumatologii w Zagrzebiu czy w innych miejscach w tym mieście, są w stanie najgorszym. Wielu z nich walczy w tej chwili o to, żeby ich stan się poprawił - przekazał.

Jak dodał, część z poszkodowanych wciąż nie może wyjść z szoku po tragicznych przeżyciach, natomiast inni mają tak poważne obrażenia, że z pewnością nie uda im się opuścić szpitala w ciągu najbliższych kilku dni.

Stan kilku osób jest wyjątkowo niepokojący, a lekarze wciąż utrzymują, że może zagrażać życiu rannych. - W tej chwili trwa walka, aby wszystko zakończyło się dobrze - podkreślił rzecznik MSZ.

Chorwacki strażak o wypadku polskiego autokaru: "Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem"

Chorwacki strażak o wypadku polskiego autokaru: "Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem"

CZYTAJ DALEJ

Rodziny poszkodowanych chcą jechać do Chorwacji

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, Jasina podał też, że wszyscy pacjenci to osoby "w wieku średnim", a polskie władze nie posiadają żadnych informacji, by w wypadku uczestniczyły dzieci lub seniorzy.

Poza polepszeniem stanu zdrowia poszkodowanych, priorytetem polskich władz pozostaje jak najszybszy ich powrót do kraju, gdzie będą mogli w spokoju dochodzić do siebie w otoczeniu rodziny. MSZ przygotowuje kilka wariantów przewiezienia do Polski rannych pielgrzymów, oprócz tego wiele rodzin zamierza udać się do Chorwacji.

- Będą zjawiały się w miarę możliwości na terenie Chorwacji rodziny, bliscy, przyjaciele ludzi, którzy w tej tragedii są poszkodowani - oznajmił, nadmieniając, że poprzez uruchomioną infolinię do MSZ docierają również liczne prośby o pomoc w dotarciu do bliskich. Części z nich już pomaga organizator pielgrzymki do Medjugorie.

Rzecznik MSZ o śledztwie: "Służby mają już dużą wiedzę"

Jednocześnie, polskie i chorwackie służby prowadzą dochodzenie, mające wyjaśnić, co dokładnie wydarzyło w sobotę nad ranem. Z naszej strony śledztwem zajęła się warszawska prokuratura, która na polecenie ministra Zbigniewa Ziobro, wszczęła postępowanie.

Pytany o postępy w pracach śledczych Jasina niechętnie wypowiadał się na temat przyczyn wypadku. Nadal weryfikowane są różne hipotezy. - Jest prowadzone śledztwo. Służby mają już dużą wiedzę, ale nie może być ona przekazywana przed pełną weryfikacją - powiedział.

Wiele wskazuje jednak na to, że oficjalny komunikat ogłoszony zostanie jeszcze dziś lub jutro. - Mniej więcej już wiadomo, co zdarzyć się mogło, ale to jest kwestia przesłuchiwania pasażerów, badania technicznego tego, co się zdarzyło, badania pozostałości pojazdu – dodał. 

Strażacy byli bezradni. Kierowca zginął, a silnik jego auta znaleziono 30 metrów dalej. Fot.: OSP Cedry Wielkie

Sekundy przesądziły o tragedii. Nie żyje 36-latek, strażacy nie mogli uwierzyć, co leżało 30 metrów dalej

Kierowca nie miał żadnych szans, a służby wezwane na miejsce mogły tylko bezradnie rozłożyć ręce. Tragiczna noc z wtorku na środę w woj. pomorskim. W miejscowości Trutnowo doszło do wypadku. Auto osobowe wypadło z drogi, a siłę zderzenia z drzewem pokazują zdjęcia udostępnione przez straż.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, TVN24, WP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policja.pl

Wiadomości

Nowe fakty ws. Jacka Jaworka. Prokuratura przedłuża śledztwo

Czytaj więcej >
SERGEI CHIRIKOV/AFP/EAST NEWS

Wiadomości

Władimir Putin ma szykować bukier przeciwatomowy dla kochanki. Niepokojące doniesienia

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano do lotu myśliwce

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Wiemy jakie osoby mogą zapomnieć o dopłatach do prądu. Ich wnioski zostaną odrzucone

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Wiadomości

Potężna awantura o węgiel w Sejmie. Posłanka Lewicy nie zostawiła na Jacku Sasinie suchej nitki

Czytaj więcej >
Marek Suski

Wiadomości

Marek Suski doprowadził dziennikarza do kresu wytrzymałości. Wywiad został przerwany

Czytaj więcej >