Goniec.pl > Polityka > Wypadek autokaru w Chorwacji. Zbigniew Ziobro zapowiedział wszczęcie śledztwa
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 06.08.2022 13:54

Wypadek autokaru w Chorwacji. Zbigniew Ziobro zapowiedział wszczęcie śledztwa

zbigniew ziobro wypadek autokaru w chorwacji
Pawel Wodzynski/East News & DAMIR SENCAR/AFP/East News

Wypadek autokaru w Chorwacji. Zbigniew Ziobro zapowiedział, że w sprawie tragicznego zdarzenia, do którego doszło na południu Europy, rozpocznie się śledztwo. Polski autokar wiózł pielgrzymów, zginęło 12 osób, a ponad 30 zostało rannych.

Zdarzenie skomentował już również Mateusz Morawiecki, który zapewnił o tym, że na bieżąco jest w kontakcie z chorwackim rządem. Na miejsce zdarzenia pojechali również przedstawiciele polskich władz, m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wypadek autokaru w Chorwacji. Zbigniew Ziobro zapowiedział wszczęcie śledztwa

Zbigniew Ziobro uważnie przypatrywał się od rana wypadkowi polskiego autokaru w Chorwacji. Minister sprawiedliwości zajął się tym, co wydawało mu się w tej chwili najważniejsze - wyjaśnieniem sprawy.

Mateusz Morawiecki już zapowiedział, że rodziny zmarłych i rannych otrzymają pomoc od chorwackiego konsulatu. Ziobro tymczasem wszczął śledztwo wyjaśniające okoliczności wypadku. Czy stał z nim kierowca, czy może wina leżała gdzieś indziej?

- Najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar tragicznego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Poleciłem, by w związku z katastrofą Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z art. 173 par. 3 kk. - napisał minister sprawiedliwości na Twitterze.

Podany przepis opisuje kwestie związane z karami dla sprawców katastrof w ruchu lądowym. Za udowodnienie winy i złamanie przepisów grozi kara od 2 do 11 lat pozbawienia wolności. Katastrofa w ruchu lądowym oznacza, że następstwem wypadku była śmierć człowieka lub poważny uszczerbek na zdrowiu wielu osób.

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry wszczęła śledztwo ws. wypadku polskiego autokaru w Chorwacji - poinformowali przedstawiciele prokuratury. Teraz nadszedł czas na zbieranie niezbędnego materiału dowodowego - relacji świadków wypadku oraz obserwacja pełnej dokumentacji firmy przewozowej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Onet