Goniec.pl > Polska > Stanie się już dziś we wszystkich kościołach w Polsce. Abp Stanisław Gądecki wydał ważny komunikat
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 07.08.2022 09:57

Stanie się już dziś we wszystkich kościołach w Polsce. Abp Stanisław Gądecki wydał ważny komunikat

Abp Gądecki
DAMIR SENCAR/AFP/East News

Kościół reaguje na tragedię z udziałem polskiego autobusu w Chorwacji. Na prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego, w niedzielę 7 sierpnia podczas wszystkich Mszy Świętych odbędzie się modlitwa w intencji poszkodowanych, ofiar oraz ich bliskich. Specjalne nabożeństwo zorganizowane zostanie też na Jasnej Górze.

Zasmucające wieści, jakie napłynęły z Chorwacji w sobotę rano, zelektryzowały zarówno chorwackie, jak i polskie społeczeństwo. Wypadek, w którym zginęło 12 osób, a ponad 30 zostało rannych, poruszył serca milionów Polaków, a obojętny na wydarzenia nie mógł pozostać także i polski Kościół, który postanowił wesprzeć duchowo poszkodowanych oraz ich rodziny, a także bliskich ofiar.

Niedzielne Msze Św. w intencji ofiar i poszkodowanych

W związku z wypadkiem autobusu z polskimi pielgrzymami w Chorwacji proszę, aby w najbliższą niedzielę, podczas Mszy Świętych, modlić się w intencji wszystkich poszkodowanych oraz ich bliskich, prosząc o szybki powrót do zdrowia dla rannych oraz o życie wieczne dla zmarłych – zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na Facebooku i Twitterze.

Po takiej odezwie, można się spodziewać, że niedzielne msze zdominowane zostaną przez temat katastrofy polskiego autobusu. Wiele kościołów samodzielnie podjęło decyzję o zmianie programu nabożeństw, tak jak w Koninie, gdzie w kościele parafialnym Św. Wojciecha odbędzie się msza w intencji ofiar, poszkodowanych i ich rodzin. Swoją inicjatywę proponuje również klasztor na Jasnej Górze. O godzinie 15:30 w kaplicy Matki Bożej rozpocznie się Eucharystia za ofiary i poszkodowanych. - Wszystkie ofiary tego wypadku ogarniamy naszą modlitwą. Modlimy się za chorych o szybki powrót do zdrowia, o ulgę w cierpieniu, zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu. Modlimy się również w intencji rodzin ofiar, wspieramy ich duchowo - powiedział o. Michał Bortnik z jasnogórskiego klasztoru.

Tragedia polskich pielgrzymów

Przypomnijmy, że autobusem, który uległ wypadkowi, podróżowali pielgrzymi zmierzający do Medjugorie. Wśród 44 pasażerów były osoby z Wielkopolski oraz Mazowsza, w tym dwóch kierowców, trzech księży, sześć zakonnic i świeccy wierni. Według oficjalnych szacunków, 12 osób zginęło, a 32 są ranne, w tym 19 ciężko.

Okoliczności podróży, w jaką udali się polscy obywatele, poruszyły wiele serc, jednak dla niektórych stały się powodem do kwestionowania wiary i uderzenia w Kościół.

Wywołujący kontrowersje wpis w mediach społecznościowych zamieścił m.in. filozof prof. Jan Hartman, który skrytykował sens pielgrzymowania, stwierdzając, że "cyniczny biznes polega na wmawianiu ludziom, że ich modły do Maryi będą wysłuchane".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl