Goniec.pl
Abp Gądecki

DAMIR SENCAR/AFP/East News

Stanie się już dziś we wszystkich kościołach w Polsce. Abp Stanisław Gądecki wydał ważny komunikat

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Kościół reaguje na tragedię z udziałem polskiego autobusu w Chorwacji. Na prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego, w niedzielę 7 sierpnia podczas wszystkich Mszy Świętych odbędzie się modlitwa w intencji poszkodowanych, ofiar oraz ich bliskich. Specjalne nabożeństwo zorganizowane zostanie też na Jasnej Górze.

Zasmucające wieści, jakie napłynęły z Chorwacji w sobotę rano, zelektryzowały zarówno chorwackie, jak i polskie społeczeństwo. Wypadek, w którym zginęło 12 osób, a ponad 30 zostało rannych, poruszył serca milionów Polaków, a obojętny na wydarzenia nie mógł pozostać także i polski Kościół, który postanowił wesprzeć duchowo poszkodowanych oraz ich rodziny, a także bliskich ofiar.

Lekarz o rannej w wypadku w Chorwacji: "Nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest"

Lekarz o rannej w wypadku w Chorwacji: "Nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest"

CZYTAJ DALEJ

Niedzielne Msze Św. w intencji ofiar i poszkodowanych

W związku z wypadkiem autobusu z polskimi pielgrzymami w Chorwacji proszę, aby w najbliższą niedzielę, podczas Mszy Świętych, modlić się w intencji wszystkich poszkodowanych oraz ich bliskich, prosząc o szybki powrót do zdrowia dla rannych oraz o życie wieczne dla zmarłych – zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na Facebooku i Twitterze.

Po takiej odezwie, można się spodziewać, że niedzielne msze zdominowane zostaną przez temat katastrofy polskiego autobusu. Wiele kościołów samodzielnie podjęło decyzję o zmianie programu nabożeństw, tak jak w Koninie, gdzie w kościele parafialnym Św. Wojciecha odbędzie się msza w intencji ofiar, poszkodowanych i ich rodzin.

Swoją inicjatywę proponuje również klasztor na Jasnej Górze. O godzinie 15:30 w kaplicy Matki Bożej rozpocznie się Eucharystia za ofiary i poszkodowanych.

- Wszystkie ofiary tego wypadku ogarniamy naszą modlitwą. Modlimy się za chorych o szybki powrót do zdrowia, o ulgę w cierpieniu, zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu. Modlimy się również w intencji rodzin ofiar, wspieramy ich duchowo - powiedział o. Michał Bortnik z jasnogórskiego klasztoru.

Tragedia polskich pielgrzymów

Przypomnijmy, że autobusem, który uległ wypadkowi, podróżowali pielgrzymi zmierzający do Medjugorie. Wśród 44 pasażerów były osoby z Wielkopolski oraz Mazowsza, w tym dwóch kierowców, trzech księży, sześć zakonnic i świeccy wierni. Według oficjalnych szacunków, 12 osób zginęło, a 32 są ranne, w tym 19 ciężko.

Okoliczności podróży, w jaką udali się polscy obywatele, poruszyły wiele serc, jednak dla niektórych stały się powodem do kwestionowania wiary i uderzenia w Kościół.

Wywołujący kontrowersje wpis w mediach społecznościowych zamieścił m.in. filozof prof. Jan Hartman, który skrytykował sens pielgrzymowania, stwierdzając, że "cyniczny biznes polega na wmawianiu ludziom, że ich modły do Maryi będą wysłuchane".

AFP/EAST NEWS

Ojciec Kaczyńskich zrobił przed śmiercią niebywałą rzecz. Widok jego grobu mówi wszystko

Rajmund Kaczyński, ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich, był powstańcem i żołnierzem polskiego wojska. Współcześni Polacy z pewnością mieli okazję go poznać, gdy na jaw wyszła wypowiedź, w której potępił dopuszczenie jego synów do władzy. Jak wygląda grób ojca prezesa siedem lat po jego śmierci?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wypadek na przejeździe

Wiadomości

Poranna tragedia na torach w Rykowisku, auto wjechało wprost pod rozpędzony pociąg. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >

Wiadomości

Senatorowi PiS odebrało mowę na pytanie o walkę rządu z inflacją. Kuriozalny wywiad hitem sieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kryzys nie dotknie duchownych? Rząd przeznaczy rekordową kwotę na Fundusz Kościelny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Początek października, a ceny prądu już ostro w górę. Internauta porównał rachunki za prąd z ostatnich miesięcy i złapał się za głowę

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Trzaskowski: "Poziom bezczelności pana premiera Jacka Sasina przekroczył już wszelkie granice"

Czytaj więcej >
Idabel Police Department

Wiadomości

USA. Zabiła ciężarną kobietę i wycięła z brzucha jej dziecko. Jest wyrok

Czytaj więcej >