Goniec.pl
Lekarz o rannej w wypadku w Chorwacji: "Nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest"

DAMIR SENCAR/AFP/East News

Lekarz o rannej w wypadku w Chorwacji: "Nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest"

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Polskie i chorwackie media żyją sobotnim wypadkiem polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medjugorie. Po tym, jak autobus zjechał z pasa ruchu i wpadł do rowu, nie żyje 12 osób, a 34 są poważnie ranne. Tożsamość niektórych ofiar i poszkodowanych wciąż jest ustalana, a relacje rannych Polaków i opiekujących się nimi lekarzy uświadamiają ogromną skalę tragedii.

Pielgrzymka do świętego miejsca wielu katolików, popularnego Medjugorie, miała być dla 44 wiernych okazją do szukania ukojenia i modlitwy o darowanie łask. Niestety, do popularnego zakątka nigdy nie dotarli, bo w sobotni poranek, przemierzając Chorwację, stali się uczestnikami jednego z najtragiczniejszych wypadków z udziałem autokaru ostatnich lat.

Biedronka

Niezwykłe oferty dla klientów w Biedronce. Obowiązują od poniedziałku

CZYTAJ DALEJ

Poszkodowani w wypadku w Chorwacji walczą o życie

Choć chorwackie służby przybyły na miejsce błyskawicznie, życia 11 osób nie dało się uratować. Kolejna osoba zmarła po przewiezieniu do szpitala, mimo prób reanimacji.

Na miejsce w sobotę po południu dotarła polska delegacja medyków i psychologów, a także minister Adam Niedzielski i wiceminister Marcin Przydacz. Szef resortu zdrowia poinformował, że w pięciu placówkach medycznych wciąż są 32 ranne osoby, a wśród nich 19 pacjentów w stanie ciężkim.

Wczoraj także odbyły się operacje tych, którzy wymagali natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Z relacji chorwackich lekarzy płynęły niepokojące wnioski, a także niepewność, czy bilans ofiar zostanie ostatecznie zamknięty na smutnej liczbie 12 osób.

Dramatyczne relacje ze szpitali

Przed tymi, którzy przeżyli wypadek, z pewnością jeszcze wiele dni bólu i wielka trauma. Polskie władze zapewniają, że robią wszystko, by poszkodowani jak najszybciej wrócili do kraju, gdy tylko pozwoli na to ich stan fizyczny. Niestety, wielu z nich odniosło poważny uszczerbek na zdrowiu.

- Tożsamość niektórych nie jest jeszcze znana, więc nawet rodziny nie zostały poinformowane. Mamy jedną pacjentkę ze złamaną szczęką i nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest - mówi portalowi 24.sata.hr jeden z lekarzy.

Dziennikarzom udało się także porozmawiać z jadącym feralnym autokarem panem Romanem. Mężczyzna ocalał z katastrofy, ale teraz mierzy się z dotkliwymi konsekwencjami dramatycznego zdarzenia.

- Boli mnie głowa, boli mnie klatka piersiowa przy oddychaniu. I boli mnie noga. Jechaliśmy długo z Warszawy. Jechaliśmy do Medjugorje, było nas dużo w autobusie. Nie pamiętam momentu wypadku - powiedział.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Ostry wpis prof. Jana Hartmana po tragedii w Chorwacji. Katolicy są oburzeni

CZYTAJ DALEJ

Trwa śledztwo polskiej prokuratury

Wypadek polskiego autokaru i sceny, jakie rozegrały się na miejscu po przyjeździe na miejsce pomocy, zszokowały nawet zaprawione w boju i doświadczone służby. 60-letni strażak, obecny podczas akcji ratunkowej, zdradził w wywiadzie dla lokalnych mediów, że w swoim życiu nie doświadczył niczego podobnego.

Mniej zdziwieni ogromem tragedii są za to eksperci, którzy podkreślają, że podróżującym pielgrzymom z pewnością nie sprzyjało specyficzne ukształtowanie chorwackiego terenu oraz fakt, że na autostradzie rozwija się znaczne prędkości.

Warszawska prokuratura okręgowa, na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, wszczęła śledztwo w sprawie nieszczęśliwego zdarzenia. Nieoficjalne doniesienia mówią, że przyczyną dramatu mogło być zaśnięcie kierowcy. Pojazd miał być sprawny technicznie.

Strażacy byli bezradni. Kierowca zginął, a silnik jego auta znaleziono 30 metrów dalej. Fot.: OSP Cedry Wielkie

Sekundy przesądziły o tragedii. Nie żyje 36-latek, strażacy nie mogli uwierzyć, co leżało 30 metrów dalej

Kierowca nie miał żadnych szans, a służby wezwane na miejsce mogły tylko bezradnie rozłożyć ręce. Tragiczna noc z wtorku na środę w woj. pomorskim. W miejscowości Trutnowo doszło do wypadku. Auto osobowe wypadło z drogi, a siłę zderzenia z drzewem pokazują zdjęcia udostępnione przez straż.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, SE

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Grzegorz Braun

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Gosiewska pokazała Braunowi, gdzie jego miejsce

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >