Goniec.pl
"Wiadomości" TVP znów o Tusku i Putinie. Serwis dotarł do "tajemniczego" listu

"Wiadomości" TVP

"Wiadomości" TVP prezentują "tajemniczy" list Donalda Tuska do Władimira Putina. Były premier nie ma taryfy ulgowej

23 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

"Wiadomości" TVP nie odpuszczają Donaldowi Tuskowi nawet na moment. Tym razem serwis zaprezentował materiał dotyczący listu, jaki były premier miał w 2008 roku wysłać do Władimira Putina, mający świadczyć o jego wyjątkowo prorosyjskim nastawieniu, a wręcz zdradzie stanu. Treść korespondencji miała zszokować widzów, jednak de facto nie znalazło się w niej nic, co budziłoby jakiekolwiek poruszenie.

Telewizja Polska, starym zwyczajem, dołącza do najnowszej narracji polskiego rządu, a ta skupia się ostatnio wyłącznie na graniu na antyrosyjskich nutach, upatrując w oponentach Zjednoczonej Prawicy kremlowskich agentów.

Godzinny festiwal oskarżeń pod adresem Donalda Tuska. Widz nie wytrzymał i bezlitośnie zakpił z TVP Info

TVP Info przez godzinę oskarżała Donalda Tuska. Przeróbka programu stała się hitem sieci

CZYTAJ DALEJ

Jednym z głównych podejrzanych jest przy tym nie kto inny, jak ulubieniec "Wiadomości", Donald Tusk, któremu zarzuca się nadzwyczajną poddańczość wobec Moskwy i spiskowanie z Władimirem Putinem wbrew polskim interesom.

Dowodem na to ma być m.in. fakt, że były premier zamiast sam ferować wyroki, oddał śledztwo smoleńskie w ręce ekspertów z komisji Macieja Laska, która to nie potwierdziła tezy o zamachu na ś.p. Lecha Kaczyńskiego, a także jego sceptyczne podejście do budowy przekopu Mierzei Wiślanej.

Oskarżenia wysuwane przez rządzących i TVP można by zresztą mnożyć w nieskończoność, bo zbrodnią wydaje się być dla nich nawet to, że Tusk w ogóle prowadził jakikolwiek dialog z Putinem. Nie dziwne więc, że gdy w ręce "dziennikarzy" reżimowych mediów trafił tajemniczy list autorstwa byłego premiera, postanowiono rozdmuchać kolejną, sztuczną aferę.

"Wiadomości" TVP chwalą się sensacyjnym odkryciem

To miało być odkrycie, które wstrząśnie polską opinią publiczną i na zawsze skompromituje Donalda Tuska w oczach elektoratu. W czwartek wieczorem "Wiadomosci" TVP pokazały materiał traktujący o korespondencji wysłanej w 2008 roku przez ówczesnego premiera na Kreml, której treść uzasadniać miała zarzuty o jego spiskowanie z rosyjskim dyktatorem wbrew interesom Polski.

- A teraz w Wiadomościach nieznany list Donalda Tuska do Władimira Putina z czerwca 2008 roku - zapowiedziała, budując napięcie, Danuta Holecka.

Następnie niekwestionowana "gwiazda" TVP dodała, że za chwilę oczom widzów ukazany zostanie też dokument, z którym Radosław Sikorski pojechał do Moskwy, a oba odkrycia mają świadczyć o tym, że "rząd Donalda Tuska w pełni świadomie dążył do uzależnienia energetycznego od Rosji, nie tylko Polski, ale i całej Unii Europejskiej".

Tusk i Sikorski znów pod ostrzałem

Autorem materiału o owianej do tej pory nimbem tajemnicy korespondencji był Konrad Wąż, który, chcąc niczym Hitchcock rozpocząć od prawdziwego trzęsienia ziemi, zaserwował widzom tezę, jakoby wizyta Sikorskiego na Kremlu była elementem "nowej filozofii we współpracy Polski z Rosją".

"Dziennikarz" skomentował wszystko nie pozostawiającymi żadnych złudzeń słowami, że na spotkanie z szefem rosyjskiego MSZ polityk zabrał "pełne uległości deklaracje uzależniania Polski i Unii Europejskiej od Moskwy w kwestii źródeł energii".

Później było jeszcze ciekawiej, bo Wąż cytował kolejne, mające podnieść ciśnienie Polaków fragmenty aż dotarł do clue sprawy, czyli listu napisanego przez Donalda Tuska.

W ujawnionymi liście Tuska do Putina czytamy, że ówczesny premier był zwolennikiem sieci ropociągów i gazociągów w całej Unii Europejskiej - poinformował.

Ówczesny premier miał w nim pisać m.in. o tym, że chce mocniej osadzić stosunki polsko-rosyjskie "w kontekście relacji rosyjsko-unijnych" i to właśnie ten fragment najbardziej oburzył reportera.

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w TVN24: "Rosja stanie się wrogiem całego świata". Padły też mocne słowa o Donaldzie Tusku

CZYTAJ DALEJ

Z małej chmury wielki deszcz

W materiale nie zabrakło także sugestywnych komentarzy stałych komentatorów TVP, po czym wrócono wspomnieniami do kolejnej wizyty Radosława Sikorskiego w Moskwie i jego zapowiedzi o gotowości do podpisania umów gazowych z Rosją. Skandalem miało być także zaproszenie Putina do Warszawy oraz blokowanie przez rząd PO-PSL gazoportu w Świnoujściu o budowy Baltic Pipe.

Działania te można oceniać różnie, ale nie sposób nie zauważyć, że owe "rewelacje" przedstawione przez TVP to nic nowego. Stary, odgrzewany kotlet ubrano jedynie w nowe, jeszcze bardziej śmiałe komentarze i zaserwowano widzom jako prawdziwą gratkę.

Wszystko, dla rozwiania wszelkich wątpliwości, pozwolono na sam koniec "podsumować" prawdziwej wyroczni, czyli nieomylnemu Jarosławowi Kaczyńskiemu, przywołując jedną z jego ostrych wypowiedzi. Jak podkreślił Wąż, jedyną formacją przestrzegającą przed polityką Rosji było tymczasem Prawo i Sprawiedliwość.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: "Wiadomości" TVP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >
AndrzejRembowski/Pixabay

Wiadomości

Rybnik: 51-latek gwałcił i nagrywał kobiety. Wśród ofiar jest 16-latka

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >

Wiadomości

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, ujawniono, po co Putinowi mobilizacja. Jest tylko jeden cel

Czytaj więcej >