Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > "Wiadomości" TVP o podobieństwie między Tuskiem i Putinem. Wskazują na jeden gest
Maria Glinka
Maria Glinka 18.03.2022 23:15

"Wiadomości" TVP o podobieństwie między Tuskiem i Putinem. Wskazują na jeden gest

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

"Wiadomości" TVP regularnie atakują Donalda Tuska. Tym razem dziennikarze telewizji publicznej dopatrzyli się podobieństwa między liderem Platformy Obywatelskiej a prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wszystko przez ułożenie rąk.

Internauci są oburzeni jednym z ostatnich materiałów "Wiadomości" TVP. Zdaniem niektórych dziennikarze chcieli nie tylko wskazać na zbieżności między Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem, lecz także zaznaczyć fakt, że były premier zbyt słabo oklaskiwał Lecha Kaczyńskiego.

Tusk w "Wiadomościach" TVP obok zachodnich liderów

Donald Tusk stał się głównym bohaterem "Wiadomości" TVP odkąd w lipcu 2021 r. ogłosił swój powrót do krajowej polityki po siedmiu latach nieobecności. Jedną z najczęściej cytowanych wypowiedzi byłego premiera stało się "für Deutschland", które widzowie TVP mogli usłyszeć już co najmniej 97 razy.

Kilkukrotnie pojawiały się materiały o słynnym "tuskowym" czy ujęcia Donalda Tuska mówiącego po niemiecku. Po wybuchu wojny w Ukrainie narracja TVP uległa zmianie, co nie oznacza, że zrezygnowano z atakowania byłego premiera.

Dowodem na to jest wydanie "Wiadomości" TVP z czwartku 17 marca 2022 r. Tego dnia, podobnie jak wcześniej, dziennikarze telewizji publicznej krytykowali zachodnich przywódców za wcześniejsze działania wobec Rosji. Zarzucili im, że kierowali się interesami, a nie wartościami.

W tym kontekście uderzyli także w Donalda Tuska. - Tusk i politycy Platformy Obywatelskiej bagatelizowali ostrzeżenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego - przekonywał autor materiału Maciej Sawicki.

Tusk podobny do Putina? Kuriozalne porównanie TVP

Następnie na ekranach telewidzów pojawiło się archiwalne wystąpienie nieżyjącego prezydenta. - Po tym przemówieniu, kiedy nawet Angela Merkel biła brawo, Donald Tusk tylko nerwowo pocierał ręce, dokładnie tak samo jak Władimir Putin - stwierdził dziennikarz TVP.

Ten komentarz został opatrzony ujęciem w zwolnionym tempie, na którym wyszczególniono dłonie Donalda Tuska i Władimira Putina. Podświetlając ich ręce, TVP chciało uwypuklić podobieństwo między byłym premierem Polski a prezydentem Rosji.

Fragment czwartkowego wydania "Wiadomości" TVP pojawił się na Twitterze. Pod wpisem nie brakuje komentarzy od zażenowanych użytkowników. "Czy później Tusk tak samo jak Putin drapał się po głowie?", pytał jeden z internautów. Głos zabrał nawet były minister finansów i prezes NBP Leszek Balcerowicz. "Trzeba publikować nazwiska wykonawców tej propagandy putinowskiego typu!", czytamy w jego komentarzu.

Co ciekawe, jeden z internautów zamieścił nagranie pokazujące, jak w rzeczywistości wyglądała reakcja polityków na słowa Lecha Kaczyńskiego. Archiwalny materiał obejrzany do końca pokazuje, że TVP minęła się z prawdą, wyciągając wnioski, o których powiedziano na antenie.

Tymczasem Donald Tusk ma już dość kłamstw, które na jego temat rozpowszechniają prawicowi dziennikarze. Były premier pozwał naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza. Redaktor stwierdził na antenie TVP Info, że Donald Tusk pozwolił Władimirowi Putinowi zabić Lecha Kaczyńskiego. Poinformował o tym rzecznik PO Jan Grabiec na Twitterze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl