Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

"Wiadomości" TVP o podobieństwie między Tuskiem i Putinem. Wskazują na jeden gest

18 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

"Wiadomości" TVP regularnie atakują Donalda Tuska. Tym razem dziennikarze telewizji publicznej dopatrzyli się podobieństwa między liderem Platformy Obywatelskiej a prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wszystko przez ułożenie rąk.

Internauci są oburzeni jednym z ostatnich materiałów "Wiadomości" TVP. Zdaniem niektórych dziennikarze chcieli nie tylko wskazać na zbieżności między Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem, lecz także zaznaczyć fakt, że były premier zbyt słabo oklaskiwał Lecha Kaczyńskiego.

Screen Twitter/max seddon

Tłumy Rosjan na Stadionie Łużniki w Moskwie. Wystąpienie Putina zostało nagle przerwane

CZYTAJ DALEJ

Tusk w "Wiadomościach" TVP obok zachodnich liderów

Donald Tusk stał się głównym bohaterem "Wiadomości" TVP odkąd w lipcu 2021 r. ogłosił swój powrót do krajowej polityki po siedmiu latach nieobecności. Jedną z najczęściej cytowanych wypowiedzi byłego premiera stało się "für Deutschland", które widzowie TVP mogli usłyszeć już co najmniej 97 razy.

Kilkukrotnie pojawiały się materiały o słynnym "tuskowym" czy ujęcia Donalda Tuska mówiącego po niemiecku. Po wybuchu wojny w Ukrainie narracja TVP uległa zmianie, co nie oznacza, że zrezygnowano z atakowania byłego premiera.

Dowodem na to jest wydanie "Wiadomości" TVP z czwartku 17 marca 2022 r. Tego dnia, podobnie jak wcześniej, dziennikarze telewizji publicznej krytykowali zachodnich przywódców za wcześniejsze działania wobec Rosji. Zarzucili im, że kierowali się interesami, a nie wartościami.

W tym kontekście uderzyli także w Donalda Tuska. - Tusk i politycy Platformy Obywatelskiej bagatelizowali ostrzeżenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego - przekonywał autor materiału Maciej Sawicki.

ARIS MESSINIS/AFP/East News, YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Plan Putina legł w gruzach. Szef brytyjskiego wywiadu ostrzega przed nową taktyką

CZYTAJ DALEJ

Tusk podobny do Putina? Kuriozalne porównanie TVP

Następnie na ekranach telewidzów pojawiło się archiwalne wystąpienie nieżyjącego prezydenta. - Po tym przemówieniu, kiedy nawet Angela Merkel biła brawo, Donald Tusk tylko nerwowo pocierał ręce, dokładnie tak samo jak Władimir Putin - stwierdził dziennikarz TVP.

Ten komentarz został opatrzony ujęciem w zwolnionym tempie, na którym wyszczególniono dłonie Donalda Tuska i Władimira Putina. Podświetlając ich ręce, TVP chciało uwypuklić podobieństwo między byłym premierem Polski a prezydentem Rosji.Fragment czwartkowego wydania "Wiadomości" TVP pojawił się na Twitterze. Pod wpisem nie brakuje komentarzy od zażenowanych użytkowników. "Czy później Tusk tak samo jak Putin drapał się po głowie?", pytał jeden z internautów.

Głos zabrał nawet były minister finansów i prezes NBP Leszek Balcerowicz. "Trzeba publikować nazwiska wykonawców tej propagandy putinowskiego typu!", czytamy w jego komentarzu.

Co ciekawe, jeden z internautów zamieścił nagranie pokazujące, jak w rzeczywistości wyglądała reakcja polityków na słowa Lecha Kaczyńskiego. Archiwalny materiał obejrzany do końca pokazuje, że TVP minęła się z prawdą, wyciągając wnioski, o których powiedziano na antenie.


Tymczasem Donald Tusk ma już dość kłamstw, które na jego temat rozpowszechniają prawicowi dziennikarze. Były premier pozwał naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza. Redaktor stwierdził na antenie TVP Info, że Donald Tusk pozwolił Władimirowi Putinowi zabić Lecha Kaczyńskiego. Poinformował o tym rzecznik PO Jan Grabiec na Twitterze.


Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Antoni Macierewicz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Biegli wydali opinię ws. katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz: "Jestem zszokowany"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pijany ksiądz runął na grób. Niebywałe sceny na pogrzebie, wszystko się nagrało

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Dwóch Polaków z Legionu Międzynarodowego zginęło w Ukrainie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Białystok. Ciała 30-latki i rocznego dziecka leżały pod blokiem. Ujawniono wstrząsające szczegóły

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Czy premier Morawiecki obiecał kadrze 30 mln. zł. za wyjście z grupy? Rzecznik rządu zabrał głos

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polska. Obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet po studiach. Oto lista kierunków

Czytaj więcej >