Goniec.pl
Andrzej Duda podpisał ustawę o obronności kraju, głos zabrał również Jarosław Kaczyński

Piotr Molecki/East News

Ustawa o obronie ojczyzny z podpisem prezydenta. Kaczyński: "Nadchodzi czas czynów i gotowości do poświęceń"

18 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- To jest dzieło legislacyjne - powiedział Andrzej Duda podczas podpisywania ustawy o obronie ojczyzny. Prezydent RP nie ukrywał swojego zadowolenia z wprowadzanych zmian. Wskazywał, że zwiększenie budżetu na armię zostało przyspieszone względem wcześniejszych planów. Głos zabrał również wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

W piątek w Pałacu Prezydencki Andrzej Duda zaprosił media oraz polityków na publiczne podpisanie procedowanym w ekspresowym tempie ustawy o obronie ojczyzny. - Spotykamy się w specyficznym momencie, kiedy to Ukraińcy dzielnie bronią się przed agresją rosyjską. Ta wojna ma znaczenie dla Europy i całego świata. Wyznacza ona początek nowego czasu, w którym sprawa bezpieczeństwa, staje się sprawą główną i dominującą dla każdego państwa - mówił prezydent RP.

Matka rosyjskiego żołnierza protestowała w Moskwie przeciwko wojnie w Ukrainie, musiała uciekać

Szczere słowa matki rosyjskiego żołnierza w Moskwie. Pokazała zdjęcie syna i uciekła

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda nie ukrywał, że podpisanie ustawy jest nie tylko korzystne dla polskiej armii, ale wręcz potrzebne. Prezydent, który jest jednocześnie zwierzchnikiem sił, postanowił wspomnieć słowa zmarłego w katastrofie smoleńskiej Lecha Kaczyńskiego.

Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny, szereg ważnych zmian

Wśród gości zaproszonych przez Andrzeja Dudę znalazł się nie tylko prezes PiS Jarosław Kaczyński. W Pałacu Prezydenckim pojawili się również Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele wojska polskiego.

Wśród głównych zmian, jakie niesie ze sobą podpisanie przez prezydenta ustawy o obronie ojczyzny, jest zwiększenie budżetu na obronność. Armia otrzyma więcej pieniędzy z państwowego budżetu.

Dodatkowo ustawodawcy wprowadzeniem nowej ustawy zwiększają liczebność Wojska Polskiego, zwiększają możliwości szkolenia żołnierzy oraz obligują do odtworzenia systemu rezerw. W Pałacu Prezydenckim już po podpisaniu ustawy o obronności kraju wspomniane zostały słowa zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta.

Andrzej Duda wspominał słowa Lecha Kaczyńskiego

Niedawno na słowa byłego prezydenta RP powoływał się Mateusz Morawiecki odbywający wizytę w Batumi w Gruzji. W piątek 18 marca na podobny gest zdecydował się Andrzej Duda.

- Niesieni słowami Lecha Kaczyńskiego od początku mieliśmy świadomość, że o swoje bezpieczeństwo musieliśmy przede wszystkim zadbać sami. Po latach przekonaliśmy się, że polska armia wymaga wzmocnienia - mówił w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

Prezydent podziękował Jarosławowi Kaczyńskiemu za zaangażowanie w szybkie procedowanie ustawy o obronności kraju. - To akt prawny, który został stworzony, nie dlatego, że Rosja zaatakowała Ukrainę. Tylko dlatego, że przewidzieliśmy to - wyjaśniał Andrzej Duda.

Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO dalej obowiązują

Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki przedłużył termin obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP

CZYTAJ DALEJ

Głos zabrał też prezes PiS Jarosław Kaczyński

Nie tylko Andrzej Duda zadowolony jest z szybkiej pracy ustawodawców oraz zjednoczenia posłów i senatorów. Jarosław Kaczyński obecny na podpisaniu nowej ustawy zmieniającej nakłady na wojsko także podkreślał, że to ważny moment.

- Ustawa ta stwarza podstawy do budowy polskiej armii, która teraz będzie w stanie odeprzeć nawet najgroźniejsze ataki. Teraz będzie ona w stanie skutecznie wypełnić swój obowiązek, jakim jest obrona ojczyzny - powiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa, który trzy dni wcześniej w Kijowie apelował o stworzenie nowej misji NATO i wysłaniem jej do Ukrainy.

Ze słów, jakie padły z ust prezesa PiS w piątek w Pałacu Prezydenckim wynika, iż Jarosław Kaczyński liczy, że ustawa o obronie ojczyzny wprowadzi znaczące zmiany nie tylko w samej armii. - Musimy budować społeczne poparcie dla wojska i budować odpowiednią postawę narodu. Musimy odbudowywać i bronić wspólnoty - mówił wicepremier ds. bezpieczeństwa. Jednocześnie prezes PiS zadeklarował, że "nadchodzi czas czynów i gotowości do poświęceń".

Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >