Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W planach zmiany zasad ws. noszenia maseczek. Minister zdrowia komentuje

9 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zasady izolacji i kwarantanny. Szef resortu był pytany również o ewentualne poluzowanie reżimu maseczkowego w przestrzeniach zamkniętych i transporcie publicznym. Polityk przyznał, że "takie decyzje będą podejmowane w pewnej perspektywie".

Na konferencji prasowej pojawił się także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, aby wraz z Niedzielskim ogłosić szybszy powrót do nauki stacjonarnej uczniów najstarszych klas szkół podstawowych (V-VIII) i uczniów szkół ponadpodstawowych. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

EN 01403756 0128

Pekin 2022. Kamil Stoch nie był zadowolony z treningów. Wciąż odczuwa niedosyt

CZYTAJ DALEJ

Maseczki zostaną, ale nie na długo. Minister nie wyklucza złagodzenia restrykcji

Dyskusja na temat ewentualnych modyfikacji zasad dotyczących zasłaniania nosa i ust rozgorzała po najnowszym wywiadzie, którego Adam Niedzielski udzielił dziennikowi "Fakt". - Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji - przekonywał minister zdrowia. 

O tę wypowiedź szef resortu został zapytany przez dziennikarzy w trakcie środowej konferencji prasowej. Minister zaznaczył, że było to "gdybanie". Decyzji w sprawie maseczek nie należy spodziewać się w przeciągu najbliższych dni.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Na początku Adam Niedzielski przyznał, że obecnie maseczki "zapewniają bezpieczeństwo epidemiczne". - Można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale pewna rekomendacja noszenia maseczek będzie ze strony ekspertów i ministra zawsze formułowana - oznajmił.

W tym kontekście podkreślił, że w przeciągu najbliższych tygodni będziemy "oswajać możliwość życia z COVID-em w tle". Jak przekonywał, rekomendacja dotycząca noszenia maseczek ma być wprowadzona, "żeby czuć się bezpiecznie".

Po prośbie o doprecyzowanie wypowiedzi Adam Niedzielski stwierdził, że "decyzje o znoszeniu restrykcji będą podejmowane najwcześniej w perspektywie miesiąca". Ewentualne zmiany dotyczące zasłaniania nosa i ust mogą obowiązywać nie wcześniej niż od marca.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 3

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Nowe zasady izolacji i kwarantanny. Mniej łóżek dla pacjentów z COVID-19

Zdaniem ministra zdrowia mamy do czynienia "z początkiem końca pandemii", a szczyt piątej fali jest już z nami. W związku z tym została podjęta decyzja o modyfikacji zasad izolacji i kwarantanny.

Od 15 lutego izolacja będzie skrócona z 10 do 7 dni. Tego samego dnia zaczną obowiązywać nowe zasady dla współmałżonków osoby zakażonej - w ich przypadku kwarantanna będzie trwała tylko do zakończenia izolacji męża lub żony.

Zmiany czekają także na podróżnych. Już od 11 lutego kwarantanna dla osób wracających spoza strefy Schengen będzie trwać 7 dni. Z kolei osoby przybywające z państw strefy Schengen w ogóle nie będą kierowane na kwarantannę. Samoizolacja nadal ma obejmować osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID-19. Poza tym rządzący zdecydowali się zlikwidować kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. 

Dodatkowo minister zdrowia ogłosił, że 5 tys. łózek covidowych wraca do ogólnego systemu leczenia. Tym samym baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zmniejszy się do 25 tys.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: onet.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wypłata 14. emerytury jeszcze w sierpniu, dodatkowe pieniądze trafią do seniorów w różnych terminach

Wiadomości

PGG podnosi już ceny węgla o nawet 40 proc. Co z rządowymi dopłatami?

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Wlk. Brytania: Fatalna pomyłka w szpitalu. Nie żyje 36-letni pacjent

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy przebadali pierwsze próbki z Odry. Co wykryto w wodzie?

Czytaj więcej >
IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Już nie tylko Odra i Ner. W niemieckiej rzece znaleziono setki martwych ryb

Czytaj więcej >
Goniec.pl

Wiadomości

Masz prawo jazdy? Bądź gotowy na obowiązkową wymianę dokumentu, znamy termin i koszty

Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia w województwie łódzkim. BMW zderzyło się z motorowerem. Nie żyje dwóch nastolatków

Czytaj więcej >