Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W planach zmiany zasad ws. noszenia maseczek. Minister zdrowia komentuje

9 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zasady izolacji i kwarantanny. Szef resortu był pytany również o ewentualne poluzowanie reżimu maseczkowego w przestrzeniach zamkniętych i transporcie publicznym. Polityk przyznał, że "takie decyzje będą podejmowane w pewnej perspektywie".

Na konferencji prasowej pojawił się także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, aby wraz z Niedzielskim ogłosić szybszy powrót do nauki stacjonarnej uczniów najstarszych klas szkół podstawowych (V-VIII) i uczniów szkół ponadpodstawowych. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

EN 01403756 0128

Pekin 2022. Kamil Stoch nie był zadowolony z treningów. Wciąż odczuwa niedosyt

CZYTAJ DALEJ

Maseczki zostaną, ale nie na długo. Minister nie wyklucza złagodzenia restrykcji

Dyskusja na temat ewentualnych modyfikacji zasad dotyczących zasłaniania nosa i ust rozgorzała po najnowszym wywiadzie, którego Adam Niedzielski udzielił dziennikowi "Fakt". - Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji - przekonywał minister zdrowia. 

O tę wypowiedź szef resortu został zapytany przez dziennikarzy w trakcie środowej konferencji prasowej. Minister zaznaczył, że było to "gdybanie". Decyzji w sprawie maseczek nie należy spodziewać się w przeciągu najbliższych dni.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Na początku Adam Niedzielski przyznał, że obecnie maseczki "zapewniają bezpieczeństwo epidemiczne". - Można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale pewna rekomendacja noszenia maseczek będzie ze strony ekspertów i ministra zawsze formułowana - oznajmił.

W tym kontekście podkreślił, że w przeciągu najbliższych tygodni będziemy "oswajać możliwość życia z COVID-em w tle". Jak przekonywał, rekomendacja dotycząca noszenia maseczek ma być wprowadzona, "żeby czuć się bezpiecznie".

Po prośbie o doprecyzowanie wypowiedzi Adam Niedzielski stwierdził, że "decyzje o znoszeniu restrykcji będą podejmowane najwcześniej w perspektywie miesiąca". Ewentualne zmiany dotyczące zasłaniania nosa i ust mogą obowiązywać nie wcześniej niż od marca.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 3

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Nowe zasady izolacji i kwarantanny. Mniej łóżek dla pacjentów z COVID-19

Zdaniem ministra zdrowia mamy do czynienia "z początkiem końca pandemii", a szczyt piątej fali jest już z nami. W związku z tym została podjęta decyzja o modyfikacji zasad izolacji i kwarantanny.

Od 15 lutego izolacja będzie skrócona z 10 do 7 dni. Tego samego dnia zaczną obowiązywać nowe zasady dla współmałżonków osoby zakażonej - w ich przypadku kwarantanna będzie trwała tylko do zakończenia izolacji męża lub żony.

Zmiany czekają także na podróżnych. Już od 11 lutego kwarantanna dla osób wracających spoza strefy Schengen będzie trwać 7 dni. Z kolei osoby przybywające z państw strefy Schengen w ogóle nie będą kierowane na kwarantannę. Samoizolacja nadal ma obejmować osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID-19. Poza tym rządzący zdecydowali się zlikwidować kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. 

Dodatkowo minister zdrowia ogłosił, że 5 tys. łózek covidowych wraca do ogólnego systemu leczenia. Tym samym baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zmniejszy się do 25 tys.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: onet.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Brakuje leków w aptekach, lekarze mają ograniczać ilość recept

Wiadomości

Dramat polskich seniorów, nie mają pieniędzy na leczenie. Farmaceuci ujawniają

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Morawiecki wycofał się z obietnicy dla piłkarzy. Ekspert: "To postępująca erozja"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: wojna w Ukrainie może być "długotrwałym procesem"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Białystok: Zaginął emerytowany ksiądz Jan Toczko

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: "Nie zwariowaliśmy. Jesteśmy w pełni świadomi, czym jest broń nuklearna"

Czytaj więcej >