Goniec.pl

goniec.pl

AgroUnia zorganizowała wielkie protesty rolników w całej Polsce

9 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Na dziś w całej Polsce zaplanowane są strajki rolników organizowane przez AgroUnię. Protesty odbywają się w ponad 50 miejscowościach i polegać mają na blokowaniu dróg. Lider ugrupowania, Michał Kołodziejczak, domaga się spotkania z premierem i konstruktywnych rozmów o postulatach strajkujących.

W środę 9 lutego o godzinie 9 rolnicy w całym kraju wyjdą na ulice walczyć o realizację swoich postulatów . Ich zdaniem rząd nie radzi sobie z sytuacją na polskiej wsi, co zagraża bezpieczeństwu ekonomicznemu Polski.

Za organizacją wydarzenia stoi AgroUnia z Michałem Kołodziejczakiem na czele, który już zapowiedział, że jeśli strajki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, 23 lutego zorganizowany zostanie wielki protest w Warszawie.

Strajki w całej Polsce

- Domagamy się spotkania z premierem Morawieckim. Rząd nie panuje nad sytuacją. Rozmowy z wicepremierem Kowalczykiem nie dały żadnych efektów - mówił w poniedziałek w Lublinie Kołodziejczak.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jak dodawał, bezpieczeństwo żywnościowe kraju nie może być pozostawione na pastwę losu, firm i korporacji, które dławią polskie rolnictwo.

Na filmie udostępnionym w mediach społecznościowych lider AgroUnii przekonywał, że problemy polskiej wsi są problemami mieszkańców całej Polski. Zapowiedział też, że w środę traktory wjadą do miast, żeby pokazać ludziom, jak bliskie są im problemy rolników.

Nasza relacja wideo:

Problemy polskiej wsi

Kołodziejczak ostrzegł również, że wkrótce mieszkańcy miast "będą musieli płacić horrendalne sumy za żywność" spowodowane inflacją i spadkiem produkcji żywności.

Tym, co najbardziej martwi rolników są dziś m.in. rosnące ceny nawozów, niekontrolowany eksport żywności z zagranicy czy Zielony Ład wprowadzany przez Unię. Dlatego też zamierzają oni wybrać się do siedzib wojewodów z żądaniem, by ci przekonali premiera do podjęcia konstruktywnych rozmów.

- Niestabilny rynek, dyktowanie cen przez supermarkety, choroby zwierząt w tym ptasia grypa i ASF, klęski żywiołowe takie jak gradobicie czy ulewy powodują, że często rolnicy którzy zainwestowali popadają w tarapaty. I to nie z własnej winy - można przeczytać w komunikacie AgroUnii.

Sam Kołodziejczak pojawił się we Wróblewie w województwie łódzkim, rozpoczynając strajk od konferencji prasowej, na której zapowiedział, że nie rolnicy nie zgodzą się na zamilczenie ich problemów.

- Polskie rolnictwo zaczyna umierać. Wychodzimy na drogi wykrzyczeć nasze problemy. (...) Suwerenność żywnościowa naszego kraju - tego się domagamy. Domagamy się pilnego spotkania z premierem. Dziś jedziemy do Łodzi, by stanąć na al. Mickiewicza i tam zanieść petycję do wojewody łódzkiego - mówił Kołodziejczak.

W ostrych słowach krytykował też ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i oskarżył go o kłamstwo oraz odpowiedzialność za problemy z drożejącą żywnością. - Premier Kowalczyk nie zna się, nie chce rozmawiać o konkretach - zaznaczał.

goniec.pl
goniec.pl

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Interia, Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Duże zmiany w polskim kościele. Prymas wszystko ujawnił
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR. Nie żyje 88-latek, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nastolatek bez opamiętania bił i kopał szefa straży miejskiej. Nikt nie pomógł
Czytaj więcej >

Wiadomości

Z pojazdów prawie nic nie zostało. W środku były dzieci, wszystkie służby w akcji
Czytaj więcej >

Świat

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]