Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > [TYLKO U NAS] Fatalne informacje dla TVP. Polacy zadecydowali, na Woronicza nie będą zadowoleni
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.09.2023 17:29

[TYLKO U NAS] Fatalne informacje dla TVP. Polacy zadecydowali, na Woronicza nie będą zadowoleni

Anita Werner, Danuta Holecka
"Fakty" TVN, "Wiadomości" TVP

Co jakiś czas zarówno “Fakty” TVN, jak i “Wiadomości” TVP chwalą się wspaniałymi wynikami oglądalności, świadczących o rzekomej sympatii widzów. Nic więc dziwnego, że z tych przechwałek ciężko rzetelnie wywnioskować, który z serwisów jest wśród Polaków absolutnym “numerem jeden”. Portal Goniec.pl postanowił więc raz na zawsze rozstrzygnąć trwający spór i z pomocą agencji SW Research sprawdzić, któremu z programów informacyjnych bardziej ufają telewidzowie. Jak wyszło? Jedno jest pewne, wygrany zdecydowanie przebił konkurencję.

"Wiadomości" TVP kontra "Fakty" TVN

“Fakty" TVN i “Wiadomości” TVP od lat toczą zacięty spór o palmę pierwszeństwa wśród najchętniej oglądanych serwisów informacyjnych w Polsce. Walka stacji o sympatię widzów urosła do miana ikonicznej i zdaje się, że szybko nie zostanie zażegnana, a raczej będzie tylko eskalować.

Nie ma już praktycznie dnia, aby któryś z programów nie wbił szpili swojemu konkurentowi, co nasiliło się jeszcze wraz z trwającą kampanią przed wyborami do parlamentu. Podczas gdy TVP mówi o kolegach po fachu “szamani z Wiertniczej”, TVN nazywa rywali “rządowym medium”. 

Koniec końców werdykt i tak wydają jednak widzowie, którzy na podstawie własnej intuicji i lat doświadczeń wybierają guzik na pilocie. Który częściej? W końcu mamy co do tego jasność.

Poseł PO Borys Budka zaatakowany w Galerii Katowickiej

Któremu serwisowi bardziej ufają Polacy?

Agencja SW Research na prośbę portalu Goniec.pl przeprowadziła sondaż, w którym zadała respondentom następujące pytanie: Któremu programowi ufa Pan/Pani bardziej w kwestii wiarygodności przekazywanych informacji? Pytani mogli wybrać opcję “Wiadomościom” TVP, “Faktom” TVN lub też Żadnemu z nich/nie oglądam żadnego z nich. Oto, jak zaprezentowały się wyniki.

Biorąc pod uwagę rezultaty zbiorcze, serwis TVP wskazało jedynie 19,6 proc. ankietowanych, podczas gdy serwis TVN 43,4 proc. respondentów. Trzecią z opcji (żadnemu/nie oglądam) wskazało zaś 37 proc. ankietowanych.

Jeśli chodzi o płeć respondentów, 15,8 proc. kobiet i 24 proc. mężczyzn ufa bardziej “Wiadomościom”, natomiast 45,1 proc. kobiet i 41,5 proc. mężczyzn wybiera “Fakty”. Opcję "żadnemu/nie oglądam" wskazało prawie 40 proc. pań i 34,6 proc. panów.

Patrząc na wiek respondentów, zauważyć można z kolei, że w przypadku obu serwisów, im starsza grupa wiekowa, tym bardziej jest skłonna wierzyć w informacje im przekazywane, czy to przez TVP czy też TVN, choć i tu prym wiedzie zdecydowanie druga ze stacji. Żadnemu z serwisów nie ufa lub też w ogóle ich nie ogląda przy tym aż 53,1 proc. badanych w wieku 18-24 lat. Im starszy telewidz, odsetek ten zaczyna maleć.

Wygrany jest tylko jeden

Nasi ankietowani przeanalizowani zostali także ze względu na ich wykształcenie. I tak, Wiadomościom” TVP najbardziej wierzą osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, a najmniej z podstawowym. W przypadku “Faktów” ufa im najwięcej osób z wykształceniem wyższym i podstawowym, a najmniej z zasadniczym zawodowym.

Na koniec spójrzmy jeszcze na miejsce zamieszkania widzów. “Wiadomości” TVP wybierają najczęściej mieszkańcy miast od 100 do 199 tys. rezydentów, a najrzadziej - miast do 20 tys. mieszkańców. “Fakty” TVN za bardziej wiarygodne uważają zaś zazwyczaj osoby z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców. Najrzadziej TVN-owi ufają rezydenci miast od 100 do 199 tys. ludzi.

"Rozkład wyników zdecydowanie niekorzystny dla TVP"

A co o wynikach sondażu sądzie ekspert? Specjalnie dla nas skomentował je dr hab. Jarosław Szczepański – radca prawny, wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Badanie wskazuje na brak zaufania dla „Wiadomości TVP”. Jedynie co 5 osoba uważa, że program informacyjny telewizji publicznej jest bardziej wiarygodny niż „Fakty TVN”. Brak zaufania do jakiegokolwiek programu bądź zaufanie dla serwisu informacyjnego TVN-u to odpowiedzi wskazane przez podobną liczbę respondentów. Różnica to zaledwie 6 pkt proc. Taki rozkład wyników jest zdecydowanie niekorzystny dla TVP - uważa dr hab. Jarosław Szczepański.

Specjalista zwraca także uwagę na fakt, że badanie potwierdza popularną opinię, iż młodzi ludzie (do 24. roku życia) nie czerpią wiedzy z telewizji.

- Młodzi dorośli w dużej mierze (i im młodsi tym w większym stopniu) pozostają tym samym poza polem oddziaływania wielkich stacji telewizyjnych. To również wpływa na ich zachowania wyborcze. Duże stacje, w szczególności poprzez swoje serwisy informacyjne stają się promotorami programów politycznych Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Promocja ta trafia szczególnie do starszych wyborców. Młodsi czerpią wiedzę o świecie przede wszystkim z nowych mediów, co też odzwierciedlone zostaje w poparciu młodych dla partii szczególnie silnie obecnych ze swoim przekazem w internecie, jak Konfederacja - zauważa ekspert.

Badanie wykonała pracownia SW Research, w dniach 19-20 września, metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 810 Polek i Polaków powyżej 18. roku życia.

Tagi: TVP Sondaż TVN