NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Tysiące Polaków stracą dostęp do kanałów TVP. Znamy dokładny termin
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.09.2023 16:05

Tysiące Polaków stracą dostęp do kanałów TVP. Znamy dokładny termin

pilot do telewizora
Marek BAZAK/East News

Fatalna wiadomość dla widzów Telewizji Polskiej. Już niedługo w całym kraju dojdzie do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Choć brzmi to nieco tajemniczo, skutki rewolucji może odczuć na własnej skórze wielu użytkowników telewizorów i tunerów. Bardzo możliwe, że za 3 miesiące utracą oni trwale dostęp do kanałów TVP. Jak temu zaradzić?

Przed nami kolejna zmiana standardu nadawania telewizji

O przechodzeniu na nowy standard nadawania słyszeliśmy już w ubiegłym roku, kiedy to alarmowano, że użytkownicy starszych telewizorów i tunerów muszą być przygotowani na zakup nowego sprzętu. Niestety, ten kupiony już jakiś czas temu nie nadawał się w większości do odbioru kanałów w nowym standardzie, co wiele osób zmusiło do dodatkowych wydatków.

Jak się jednak okazuje, dokonane już zmiany nie były jedynymi, które nas czekały, bowiem za nami dopiero pierwsza faza rewolucji cyfrowej. Portal wirtualnemedia.pl tłumaczy, że póki co na DVB-T2 przeszły kanały z MUX-1, MUX-2 i MUX-4, czyli: Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2, Wydarzenia 24. A co z pozostałymi?

Poseł PO Borys Budka zaatakowany w Galerii Katowickiej

Widzowie mogą stracić dostęp do kanałów TV[P

O ile dotychczas zakup nowego telewizora mogli odkładać na później m.in. wierni widzowie Telewizji Polskiej, o tyle teraz i oni mogą dostać po kieszeni. Dlaczego? Jeśli nie wymienią starego urządzenia na nowsze, przystosowane do nowego standardu nadawania, za 3 miesiące mogą stracić dostęp do ukochanych kanałów. Ale to nie wszystko.

Od 1 stycznia 2024 roku w bardziej nowoczesny sposób nadawane mają być TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Historia, a także Nowa TV, WP, Zoom TV i Metro. Ich miłośnicy już powinni zacząć rozglądać się za nowymi telewizorami, inaczej z dnia na dzień zostaną odcięci od najchętniej oglądanych programów.

Na czym polegają zmiany?

Wdrożenie standardu DVB-T2 związane jest z przekazaniem części częstotliwości, zajmowanych obecnie przez kanały TV, na potrzeby sieci szybkiego internetu 5G. Właśnie dlatego stacje telewizyjne muszą być przeniesione do zakresu częstotliwości poniżej 694 MHz.

W praktyce proces ten nazywa się “refarmingiem” częstotliwości, a ten jest bezpośrednio związany ze zmianą standardu emisji na bardziej skompresowany.

Jako pierwsi objęci nim zostali mieszkańcy województw dolnośląskiego i lubuskiego, później osoby zamieszkujące województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Od 23 maja 2022 r. zmianę zrealizowano w woj. łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpacki, śląskim i w świętokrzyskim. Ostatnia natomiast miała miejsce w czerwcu i objęła już cały kraj.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Tagi: TVP TVP1 TVP2