Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > TVN stracił widzów, wszystkiemu winna zmiana standardu nadawania. TVP nie musiało się o to martwić
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.06.2022 21:58

TVN stracił widzów, wszystkiemu winna zmiana standardu nadawania. TVP nie musiało się o to martwić

TVN straciło widzów przez zmianę standardu nadawania, TVP nie musi się o to martwić
MAREK ZIELINSKI/AGENCJA SE/East News; Piotr Molecki/East News; Pawel Wodzynski/East News

Polacy mają problem z odbieraniem stacji TVN. Od poniedziałku w niektórych regionach kraju spełnił się złoty sen Jacka Kurskiego: widzowie mają dostęp tylko do TVP. Telewizja Polska została potraktowana na wyjątkowych zasadach, cała reszta stacji musiała pogodzić się, że z dnia na dzień straciły widzów.

TVN częściowo wykluczony z telewizji naziemnej? W poniedziałek wiele osób szukało odpowiedzi na pytanie: "dlaczego nie odbiera TVN?". Odpowiedź nie zaskoczy wielu: rząd chciał, by Polakom znów żyło się lepiej. Wyszło, jak zwykle.

TVN padł ofiarą zmiany standardu nadawania, ale lista poszkodowanych stacji jest dłuższa. O problemy z nagłym odcięciem widzów nie martwi się Jacek Kurski, gdyż TVP otrzymała specjalne względy.

TVN nie dociera do Polskich domów, znamy przyczynę

- 27 czerwca w woj. mazowieckim nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie - przeczytali mieszkańcy Mazowsza.

TVN ma problem jednak nie tylko tam. Widzowie dosłownie wyparowali niczym prawa kobiet po wyroku polskiego Trybunały Konstytucyjnego zaostrzającego aborcję. Winna jest technologia.

Telewizja naziemna, którą dotychczas oglądać mógł każdy, nadawana jest już w całej Polsce w zupełne innej technologii. Dotychczasowe DVB-T zostało zamienione na nowszy system DVB-T2/HEVC. O ile pozwala to na nadawanie kanałów w sesji 4K Ultra HD, o tyle nie pozwala to sporej części osób odbierać stacji innej, niż TVP.

Okazuje się bowiem, że Jacek Kurski niesie przysłowiowy kaganek i pokazuje rodakom świat. Misja Telewizji Polskiej nie pozwoliła na jej przejście na mniej dostępną wersję standardu nadawania.

W TVP bez obaw, czas nadawania na starych zasadach przedłużony

TVN nie należy do ulubieńców obecnej władzy, więc pewne jest, że prywatny nadawca nie mógłby cieszyć się rozpatrzeniem kluczowego wniosku pozytywnie. Jacek Kurski czekał natomiast na dokument bez trwogi w sercu.

MSWiA zwróciło się w imieniu nadawcy publicznego z wnioskiem do Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie terminu przejścia na nowy standard multipleksu MUX-3. To właśnie tam nadawane są stacje Telewizji Publicznej.

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że TVP otrzymało na to zgodę. Telewizja Polska na standard DVB-T2/HEVC przejść może, kiedy chce, a końcową datą jest... 31 grudnia 2023 roku. Zdaniem UKE kluczowe jest tutaj... bezpieczeństwo państwa.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku ma być bezpośrednio powiązane "ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Urząd próbował wyjaśnić, że "istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO realizuje Telewizja Polska S.A. we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX-3". Wiele osób widzi jednak korelację między terminem narzuconym przez UKE a wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się na jesień 2023 r.

TVN, TV Puls, czy Polsat nie zgadzają się na podwójne standardy

Oburzenie jest zrozumiałe. Widzowie to pieniądze, a bez pieniędzy prywatne stacje telewizyjne nie będą mogły dalej istnieć. Nie wszyscy znajdują się w równie dobrej sytuacji, co TVP, które może liczyć na przelew ratunkowy zatwierdzony przez rząd i Sejm, a ostatecznie nawet przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Właściciel TVP Puls zapowiedział, że złoży pozew przeciwko Skarbowi Państwa. W piątek pojawiło się również specjalne oświadczenie, pod którym podpisały się: Polsat, TVN, TV Puls i Kino Polska.

- Protestujemy przeciw niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący nadawców komercyjnych. Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców - czytamy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl, goniec.pl

Tagi: TVN24 TVN TVP