Goniec.pl
TVN straciło widzów przez zmianę standardu nadawania, TVP nie musi się o to martwić

MAREK ZIELINSKI/AGENCJA SE/East News; Piotr Molecki/East News; Pawel Wodzynski/East News

TVN stracił widzów, wszystkiemu winna zmiana standardu nadawania. TVP nie musiało się o to martwić

27 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Polacy mają problem z odbieraniem stacji TVN. Od poniedziałku w niektórych regionach kraju spełnił się złoty sen Jacka Kurskiego: widzowie mają dostęp tylko do TVP. Telewizja Polska została potraktowana na wyjątkowych zasadach, cała reszta stacji musiała pogodzić się, że z dnia na dzień straciły widzów.

TVN częściowo wykluczony z telewizji naziemnej? W poniedziałek wiele osób szukało odpowiedzi na pytanie: "dlaczego nie odbiera TVN?". Odpowiedź nie zaskoczy wielu: rząd chciał, by Polakom znów żyło się lepiej. Wyszło, jak zwykle.

piątek marcin k

Jest akt oskarżenia ws. śmierci Marcina K. Policjant miał go skopać i zostawić w lesie

CZYTAJ DALEJ

TVN padł ofiarą zmiany standardu nadawania, ale lista poszkodowanych stacji jest dłuższa. O problemy z nagłym odcięciem widzów nie martwi się Jacek Kurski, gdyż TVP otrzymała specjalne względy.

TVN nie dociera do Polskich domów, znamy przyczynę

- 27 czerwca w woj. mazowieckim nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie - przeczytali mieszkańcy Mazowsza.

TVN ma problem jednak nie tylko tam. Widzowie dosłownie wyparowali niczym prawa kobiet po wyroku polskiego Trybunały Konstytucyjnego zaostrzającego aborcję. Winna jest technologia.

Telewizja naziemna, którą dotychczas oglądać mógł każdy, nadawana jest już w całej Polsce w zupełne innej technologii. Dotychczasowe DVB-T zostało zamienione na nowszy system DVB-T2/HEVC. O ile pozwala to na nadawanie kanałów w sesji 4K Ultra HD, o tyle nie pozwala to sporej części osób odbierać stacji innej, niż TVP.

Okazuje się bowiem, że Jacek Kurski niesie przysłowiowy kaganek i pokazuje rodakom świat. Misja Telewizji Polskiej nie pozwoliła na jej przejście na mniej dostępną wersję standardu nadawania.

W TVP bez obaw, czas nadawania na starych zasadach przedłużony

TVN nie należy do ulubieńców obecnej władzy, więc pewne jest, że prywatny nadawca nie mógłby cieszyć się rozpatrzeniem kluczowego wniosku pozytywnie. Jacek Kurski czekał natomiast na dokument bez trwogi w sercu.

MSWiA zwróciło się w imieniu nadawcy publicznego z wnioskiem do Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie terminu przejścia na nowy standard multipleksu MUX-3. To właśnie tam nadawane są stacje Telewizji Publicznej.

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że TVP otrzymało na to zgodę. Telewizja Polska na standard DVB-T2/HEVC przejść może, kiedy chce, a końcową datą jest... 31 grudnia 2023 roku. Zdaniem UKE kluczowe jest tutaj... bezpieczeństwo państwa.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku ma być bezpośrednio powiązane "ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Urząd próbował wyjaśnić, że "istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO realizuje Telewizja Polska S.A. we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX-3". Wiele osób widzi jednak korelację między terminem narzuconym przez UKE a wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się na jesień 2023 r.

Kinga Kwiecień z TVP ma problemy w nowej pracy, wpadka za wpadką

Kinga Kwiecień w TVP nie święciła sukcesów. Teraz ma problemy w Wydarzenia24, została zdjęta z anteny

CZYTAJ DALEJ

TVN, TV Puls, czy Polsat nie zgadzają się na podwójne standardy

Oburzenie jest zrozumiałe. Widzowie to pieniądze, a bez pieniędzy prywatne stacje telewizyjne nie będą mogły dalej istnieć. Nie wszyscy znajdują się w równie dobrej sytuacji, co TVP, które może liczyć na przelew ratunkowy zatwierdzony przez rząd i Sejm, a ostatecznie nawet przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Właściciel TVP Puls zapowiedział, że złoży pozew przeciwko Skarbowi Państwa. W piątek pojawiło się również specjalne oświadczenie, pod którym podpisały się: Polsat, TVN, TV Puls i Kino Polska.

- Protestujemy przeciw niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący nadawców komercyjnych. Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców - czytamy.

Elektryk pokazał swój paragon z niemieckiego Lidla

Polak pracuje w Niemczech, pokazał swój paragon z Lidla. Szybko zamknął usta krytykom

Elektryk mieszkający w Niemczech pokazał paragon z Lidla. - Gdzie tutaj widzisz 2 razy drożej - napisał mężczyzna na Twitterze. Powodem był zarzut dotyczący kłamstwa na temat tego, że za zachodnią granicą jest taniej. Rozpętała się prawdziwa burza, a dowodów nie zabrakło.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl, goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Skażenie Odry. Są wyniki badań martwych ryb ws. obecności rtęci

Czytaj więcej >
archiwum rodzinne/Iberion

Wiadomości

17-latka została zamordowana, ciało znaleziono w winoroślach. Trumna zniknęła z grobu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Wielkopolska: Tragiczna śmierć 35-latka na dworcu w Mosinie

Czytaj więcej >
IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Najpierw Odra, teraz kolejna rzeka. Znaleziono setki martwych ryb

Czytaj więcej >
KMP Suwałki

Wiadomości

Kombajn zmiażdżył auto, którym podróżowała matka z trojgiem dzieci. Z samochodu prawie nic nie zostało

Czytaj więcej >
Domena publiczna / lek. Filip Zatyka

Wiadomości

Zatrucie Odry. Na chwilę zanurzył rękę w skażonej rzece. Lekarz był przerażony

Czytaj więcej >