Goniec.pl
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Piotr Molecki/East News

Kancelaria Prezydenta potwierdziła. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN

14 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kancelaria Prezydenta opublikowała oficjalny komunikat. Andrzej Duda podpisał kluczową ustawę. Mowa o ustawie zmieniającą ustawę o Sądzie Najwyższym. Paweł Szrot podkreślił, że dokument już została skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw. Unijne pieniądze niedługo trafią do Polski?

- Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw - poinformowano 13 czerwca na oficjalnej stronie prezydenta.

Piotr Molecki/East News

Stanowcza deklaracja ministra rozwoju. "Nigdy nie dotkniemy wieku emerytalnego"

CZYTAJ DALEJ

Wiadomości o złożeniu przez Andrzeja Dudę podpisu potwierdził również prezydencki minister Paweł Szrot. - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym i skierował ją do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - dodał w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Andrzej Duda podpisał ustawę o Sądzie Najwyższym

Podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy zmieniającej ustawę o Sądzie Najwyższym to ważny krok w kierunku uzyskania pieniędzy w ramach Funduszu Odbudowy. Mimo zaakceptowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy przekaz z Brukseli był wyjątkowo jasny.

- Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy do momentu zrealizowania reform - oświadczyła 7 czerwca Ursula Von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Kwota, o której mowa, nie jest mała. Chodzi bowiem aż o 36 miliardów euro. Nowelizacja podpisana przez Andrzeja Dudę to postęp w sporze na linii Warszawa-KE. Główne założenie nowelizacji to likwidacja Izby Dyscyplinarnej.

W zamian za kwestionowaną przez struktury europejskie Izbę Dyscyplinarną ma zostać powołana Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Był to jeden z warunków postawionych przez Brukselę.

Od 1 lipca sporo zmian w emeryturach, wiemy kto zyska

Od 1 lipca wchodzą kolejne zmiany podatkowe. Nie wszyscy seniorzy dostaną wyższe emerytury

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację o SN, wcześniej premier nie wziął udziału w głosowaniu

Poniedziałkowa wiadomość o poparciu przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym to zwieńczenie długich rozmów, w tym również tych na linii partii rządzącej. Jeszcze w lutym Andrzej Duda postanowił przedstawić prezydencki projekt ustawy.

W czasie jego prezentacji prezydent nie omieszkał - ku sporemu zaskoczeniu opinii publicznej - podkreślić, że rząd powinien działać tak, by jak najszybciej spełnić warunki KE, a co za tym idzie otrzymać pieniądze w ramach KPO.

- Izba funkcjonuje w sposób absolutnie zaburzony - stwierdził 3 lutego Andrzej Duda. - Ten projekt, który składam do laski marszałkowskiej, jako projekt prezydencki, ta ręka wyciągnięta do posłów ma dać polskiemu rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy - wyjaśniał wówczas prezydent.

Niedawno w Sejmie posłowie głosowali nad nowelizacją. Mateusz Morawiecki - mimo obecności na sali - nie wziął udziału w głosowaniu. Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że brak poparcia premiera dla nowelizacji ustawy o SN to jedynie "niedopatrzenie".

Śmiertelny wypadek z udziałem 4-latki na Lubelszczyźnie, dziecko wpadło pod koła ciężarówki

4-latka wbiegła wprost pod koła ciężarówki, służby były bezradne. Wielka tragedia na Lubelszczyźnie

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie. W poniedziałek rano pod kołami samochodu ciężarowego zginęło 4-letnie dziecko. Dziewczynka wbiegła pod koła pojazdu. Na miejscu trwa akcja służb oraz zbieranie dowodów. Konieczne jest wyjaśnienie przyczyn tragedii. fot. Policja Lubelska

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap, goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Twitter/Forsvaret

Wiadomości

Nord Stream 2. Potężne wybuchy i wyciek gazu na dnie Morza Bałtyckiego

Czytaj więcej >
cmentarz, grob

Wiadomości

Ceny pogrzebów rosną. Żywiec: Samo wykopanie grobu kosztuje 900 zł

Czytaj więcej >
Russia government official

Wiadomości

Miedwiediew odgraża się użyciem broni atomowej. "Zachód nawet nie kiwnie palcem"

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

27 września o 18:00 w całej Polsce zawyją syreny. Strażacy oddadzą hołd zmarłemu koledze

Czytaj więcej >
Warszawa szykuje się do dystrybucji jodku potasu. Powstaną specjalne punkty

Wiadomości

Warszawa szykuje się do dystrybucji jodku potasu. Powstaną specjalne punkty

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Pożar w rafinerii Orlen w Płocku. Doszło do wybuchu, płonie piec na jednej z instalacji produkcyjnych

Czytaj więcej >