Goniec.pl
Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS, Polacy widzą w tej roli kogoś innego

(zdj. ilustracyjne) Pawel Wodzynski/East News

Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS. Polacy widzą tam kogoś innego

27 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Jarosław Kaczyński wie lepiej, czego potrzebują Polacy? Prezes PiS w roli swojego następcy widzi Mariusza Błaszczaka, ale jego wyborcy nie podzielają tej wizji. W najnowszym sondażu SW Research dla rp.pl wskazali kogoś zupełnie innego. Pytanie, czy były wicepremier pogodzi się z tym, że Polska dojrzała i podejmuje samodzielne decyzje. Z kobietami "roszczącymi sobie" prawo do decydowania o własnym ciele się nie udało.

Jarosław Kaczyński nie uchodzi za osobę, która godzi się z tym, że jego wyroki nie są przyjmowane bezkrytycznie. Prezes PiS bardziej niż do miana lidera partii rządzącej pretenduje do miana polskiego Ludwika XIV, czyli słynnego "króla słońce".

piątek marcin k

Jest akt oskarżenia ws. śmierci Marcina K. Policjant miał go skopać i zostawić w lesie

CZYTAJ DALEJ

Prezes PiS robi, co chce i jak chce. Co więcej, raczej nie przejmuje się  opinią innych, nawet osób we własnej partii. Tak było chociażby w przypadku słynnej "Piątki Kaczyńskiego", która doprowadziła do straty większości przez koalicję rządzącą.

Najnowszy sondaż, przeprowadzony na zlecenie rp.pl przez SW Research, pokazuje, że Jarosław Kaczyński stracił swoją "super moc". O dziwo wola prezesa "króla słońce" PiS nie pokrywa się z pragnieniem ludu.

Prezes PiS "namaścił" Mariusza Błaszczaka, ale wyborcy chcą kogo innego

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu, ale na horyzoncie pojawiło się kolejne pytanie: kiedy prezes PiS odejdzie na partyjną emeryturę? Już teraz eksperci i zwykli Polacy - którzy oczywiście też są światowej klasy ekspertami od wszystkiego - zastanawiają się, kto będzie Jarosławem Kaczyńskim 2.0.

73-letni prezes PiS postanowił zasugerować, że jego świetnym następcą będzie Mariusz Błaszczak. Przypadkowo minister obrony narodowej mógł w wyjątkowo ekspresowym tempie uścisnąć dłoń Andrzeja Dudy.

Okazuje się jednak, że pełna sukcesów kariera Mariusza Błaszczaka nie przypadła do gustu wyborcom PiS. Ankietowani w sondażu SW Research dla rp.pl woleliby w roli prezesa Prawa i Sprawiedliwości zobaczyć Mateusza Morawieckiego.

Premier wygryzie szefa MON? Szykuje się walka w PiS

Chociaż niedawno pod adresem Jarosława Kaczyńskiego padło określenie "starzec", który powinien odejść na polityczną emeryturę, to prezes PiS zamiast o jesieni życia myśli o jesiennych wyborach parlamentarnych.

Krystyna Pawłowicz oburzona żartami z Jarosława Kaczyńskiego Jerzego Kryszaka

Krystyna Pawłowicz oburzona żartami Jerzego Kryszaka o Jarosławie Kaczyńskim. "Pozbawieni już godności"

CZYTAJ DALEJ

Co dalej? Tego nie wie nikt, ale wyborcy wiedzą, że Jarosław Kaczyński nie powinien zostać zastąpiony przez Mariusza Błaszczaka. 800 osób odpowiedziało na pytanie: "Który z polityków byłby najlepszym kandydatem do zastąpienia Jarosława Kaczyńskiego w roli prezesa PiS?".

Najwięcej, bo 14,2 proc. wskazało, iż powinien być to obecny szef rządu. Mateusz Morawiecki zajął pierwsze miejsce podium. Nawet na drugim próżno szukać "namaszczonego" przez Jarosława Kaczyńskiego Mariusza Błaszczaka.

Zdaniem respondentów, lepiej niż zasugerowany przez prezesa PiS Mariusz Błaszczak, partią rządziłby nawet... Andrzej Duda. Prezydent RP zdobył 9,7 proc. wszystkich głosów. Najniższy stopień na podium przypadł właśnie obecnemu ministrowi obrony narodowej. Zaledwie 7,6 proc. badanych uważa, że byłby on godnym następcą Jarosława Kaczyńskiego.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Marek Waldemar Sułkowski nie żyje. Przyczynił się do skazania wielu księży

Czytaj więcej >
pożar Francja

Wiadomości

Tragiczny pożar odebrał życie matce i jej siedmiorgu dzieciom. Gaszenie trwało całą noc

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Ogromna tragedia w Dobroszycach. W akcji śmigłowiec LPR

Wiadomości

Nie żyje sześciomiesięczne dziecko. Sprawą zajmują się śledczy

Czytaj więcej >
trzęsienie ziemi, fot. MAHMUT BOZARSLAN/AFP/East News

Wiadomości

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Kataklizm pochłonął setki ofiar

Czytaj więcej >
ks Sebastian Picura kazanie

Wiadomości

Zakładasz to na szyję? Ksiądz nie ma wątpliwości co do konsekwencji: "To grzech"

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Małżeństwo seniorów pojechało na poranną mszę. Nie żyją

Czytaj więcej >