Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS. Polacy widzą tam kogoś innego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.06.2022 19:16

Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS. Polacy widzą tam kogoś innego

Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS, Polacy widzą w tej roli kogoś innego
(zdj. ilustracyjne) Pawel Wodzynski/East News

Jarosław Kaczyński wie lepiej, czego potrzebują Polacy? Prezes PiS w roli swojego następcy widzi Mariusza Błaszczaka, ale jego wyborcy nie podzielają tej wizji. W najnowszym sondażu SW Research dla rp.pl wskazali kogoś zupełnie innego. Pytanie, czy były wicepremier pogodzi się z tym, że Polska dojrzała i podejmuje samodzielne decyzje. Z kobietami "roszczącymi sobie" prawo do decydowania o własnym ciele się nie udało.

Jarosław Kaczyński nie uchodzi za osobę, która godzi się z tym, że jego wyroki nie są przyjmowane bezkrytycznie. Prezes PiS bardziej niż do miana lidera partii rządzącej pretenduje do miana polskiego Ludwika XIV, czyli słynnego "króla słońce".

Prezes PiS robi, co chce i jak chce. Co więcej, raczej nie przejmuje się  opinią innych, nawet osób we własnej partii. Tak było chociażby w przypadku słynnej "Piątki Kaczyńskiego", która doprowadziła do straty większości przez koalicję rządzącą.

Najnowszy sondaż, przeprowadzony na zlecenie rp.pl przez SW Research, pokazuje, że Jarosław Kaczyński stracił swoją "super moc". O dziwo wola prezesa "króla słońce" PiS nie pokrywa się z pragnieniem ludu.

Prezes PiS "namaścił" Mariusza Błaszczaka, ale wyborcy chcą kogo innego

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu, ale na horyzoncie pojawiło się kolejne pytanie: kiedy prezes PiS odejdzie na partyjną emeryturę? Już teraz eksperci i zwykli Polacy - którzy oczywiście też są światowej klasy ekspertami od wszystkiego - zastanawiają się, kto będzie Jarosławem Kaczyńskim 2.0.

73-letni prezes PiS postanowił zasugerować, że jego świetnym następcą będzie Mariusz Błaszczak. Przypadkowo minister obrony narodowej mógł w wyjątkowo ekspresowym tempie uścisnąć dłoń Andrzeja Dudy.

Okazuje się jednak, że pełna sukcesów kariera Mariusza Błaszczaka nie przypadła do gustu wyborcom PiS. Ankietowani w sondażu SW Research dla rp.pl woleliby w roli prezesa Prawa i Sprawiedliwości zobaczyć Mateusza Morawieckiego.

Premier wygryzie szefa MON? Szykuje się walka w PiS

Chociaż niedawno pod adresem Jarosława Kaczyńskiego padło określenie "starzec", który powinien odejść na polityczną emeryturę, to prezes PiS zamiast o jesieni życia myśli o jesiennych wyborach parlamentarnych.

Co dalej? Tego nie wie nikt, ale wyborcy wiedzą, że Jarosław Kaczyński nie powinien zostać zastąpiony przez Mariusza Błaszczaka. 800 osób odpowiedziało na pytanie: "Który z polityków byłby najlepszym kandydatem do zastąpienia Jarosława Kaczyńskiego w roli prezesa PiS?".

Najwięcej, bo 14,2 proc. wskazało, iż powinien być to obecny szef rządu. Mateusz Morawiecki zajął pierwsze miejsce podium. Nawet na drugim próżno szukać "namaszczonego" przez Jarosława Kaczyńskiego Mariusza Błaszczaka.

Zdaniem respondentów, lepiej niż zasugerowany przez prezesa PiS Mariusz Błaszczak, partią rządziłby nawet... Andrzej Duda. Prezydent RP zdobył 9,7 proc. wszystkich głosów. Najniższy stopień na podium przypadł właśnie obecnemu ministrowi obrony narodowej. Zaledwie 7,6 proc. badanych uważa, że byłby on godnym następcą Jarosława Kaczyńskiego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rp.pl