Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosyjskie elity są sfrustrowane wojną. Władimir Putin jest coraz bardziej osamotniony?
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 09.06.2023 08:14

Rosyjskie elity są sfrustrowane wojną. Władimir Putin jest coraz bardziej osamotniony?

Władimir Putin
VALERIY SHARIFULIN/AFP/East News

Według informacji od 7 źródeł obeznanych z sytuacją, do których dotarł Bloomberg, rosyjskie elity polityczne i biznesowe są obecnie sfrustrowane i zmęczone wojną w Ukrainie. Wiele prominentnych osób wyraża pragnienie zakończenia tego konfliktu, co prowadzi do poważnego wstrząsu w wierze w przywództwo Władimira Putina.

Władimir Putin nie zamierza ustępować

Według czterech anonimowych informatorów, którzy są zaznajomieni z sytuacją i na których powołuje się Bloomberg, wciąż nikt nie wykazuje chęci przeciwstawienia się dyktatorowi w sprawie inwazji na Ukrainę. Jednak absolutna wiara w Putina i sukces jego "misji" jest już niewielka. Mimo to informatorzy wątpią, że przywódca przerwie walkę.

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla Kremla byłoby wynegocjowanie i zamrożenie konfliktu do końca roku. Po tym terminie Putin mógłby ogłosić ograniczone zwycięstwo Rosji, zachowując jednocześnie część zajętego terytorium Ukrainy. - Elita jest w impasie: boi się, że stanie się kozłem ofiarnym w bezsensownej wojnie - powiedział Kirill Rogow, były doradca rosyjskiego rządu, który uciekł z kraju po inwazji.

Dziś zna go cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu z młodości?

Rosjanie tracą poczucie bezpieczeństwa

Ataki dronów w Rosji, w tym w Moskwie, jedynie pogłębiły długotrwałe poczucie niepewności. Źródła Bloomberga stwierdzają, że "rozszerzenie działań wojennych w regionie Biełgorodu podważyło wizerunek" Putina jako gwaranta bezpieczeństwa Rosji.

Nawet osoby popierające inwazję i pragnące zintensyfikować walkę z Ukrainą nie są zadowolone z bieżącego przebiegu wydarzeń. - Popełniono zbyt wiele poważnych błędów - powiedział Siergiej Markow, konsultant polityczny blisko związany z Kremlem. - Dawno temu oczekiwano, że Rosja przejmie kontrolę nad większością Ukrainy, ale te oczekiwania się nie spełniły - dodał.

Putin jest w bardzo poważnym stanie

Do tego dochodzą poważne problemy zdrowotne przywódcy. Co najmniej od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę media obiegają doniesienia o rzekomym złym stanie zdrowia Władimira Putina. Ma to być jednym z powodów, przez które przywódca Rosji jest skory do podejmowania ogromnego ryzyka strategicznego. Według doniesień medialnych Władimir Putin jest stale otoczony zespołem lekarzy, w tym onkologa.

Według niezależnych rosyjskich mediów i źródeł wywiadowczych, kilka dni temu przywódca rzekomo ukrył się w łazience, schowawszy się za ręcznikiem. Dyktator miał się ogromnie przestraszyć po spojrzeniu w lustro i dostrzeżeniu niezidentyfikowanych osób, które według niego miały na celu dokonanie zamachu na jego życie.

Źródło: Bloomberg