Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu, który odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce. Były premier poruszył temat Brexitu i w rozmowie z "Daily Express" wyjaśnił, że “lepiej rozumie” decyzję Brytyjczyków dotyczącą wyjścia z Unii Europejskiej. Nie zbrakło zarzutów dużego kalibru.
Sejm X kadencji dopiero co rozpoczął swoje urzędowanie, a już musi zmierzyć się z niemałą zmianą. W ławach poselskich wkrótce zasiądzie nowa posłanka, Magdalena Łośko. W parlamencie zasili szeregi Koalicji Obywatelskiej, największego ugrupowania koalicji rządzącej. Wiemy, skąd takie roszady i czym zamierza zająć się polityczka.
Nie ma w Unii Europejskiej kraju, który dziś cieszyłby się bardziej niż Polska. Po długotrwałym zawieszeniu i niepewności, fundowanej nam przez rząd Zjednoczonej Prawicy, z Brukseli w końcu nadeszły pozytywne wiadomości. Jak poinformowano, w czwartek 28 grudnia nad Wisłę spłynęła wreszcie wynosząca 5 mld euro zaliczka, będąca częścią Krajowego Planu Odbudowy. Łącznie mamy z niego otrzymać aż blisko 60 mld euro, ale to dopiero po spełnieniu tzw. kamieni milowych.
Pieniądze z Unii Europejskiej trafią do Polski. W piątek (15.12) pojawił się oficjalny komunikat ze strony Ursuli von der Leyen i Donalda Tuska. To już pewne, że 5 mld euro zaliczki w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostało odblokowane. Kiedy środki trafią nad Wisłę?
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w czwartek 14 grudnia w mediach społecznościowych, że podczas szczytu unijnych przywódców w Brukseli podjęta została przełomowa decyzja. Rozpoczną się negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Status kandydata do Unii Europejskiej otrzymał także inny kraj.
Rada Unii Europejskiej zaakceptowała modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Polska otrzyma tym samym pokaźną zaliczkę z KPO. Decyzję w tej sprawie podjęli w piątek 8 grudnia ministrowie finansów krajów UE.
Czy w najbliższą niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na czas zimowy? Wyjaśniamy, jak obecnie jest to uregulowane. Wcześniej UE zapowiadała zmiany w tym zakresie.
Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy budzą wielkie emocje i to nie tylko nad Wisłą. Wielki problem z unijnymi funduszami ma także włoskie miasto Vicenza, które straciło szansę na pozyskanie aż 10 mln euro. Wszystko przez to, że urzędnicy odpowiedzialni za złożenie wniosku o dofinansowanie nie dotrzymali terminu. Nie był to jednak ani miesiąc spóźnienia, ani nawet dzień, a zaledwie 32 sekundy.
Nowy podatek wchodzi w życie od 1 lipca 2024 r. Pieniądze będą znikać z portfeli Polaków w mgnieniu oka. Firmy muszą przystosować się do nowych przepisów, a to sprawi, iż wzrosną koszty. Unijna “dyrektywa plastikowa” może nieźle namieszać.
Polska nadal nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Donald Tusk obiecał zaś, że pierwszego dnia po wybranych wyborach uda się do Brukseli i odblokuje fundusze. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński twierdzi, że to potwierdza zarzut, jakoby Tusk sam blokował tę wypłatę.
Jarosław Kaczyński podczas pikniku PiS-u w Chełmie przekonywał, że gdy straci władzę, Polacy nie będą mogli chodzić na grzyby, ponieważ zakaże tego Unia Europejska. Głos w sprawie zabrał rzecznik Komisji Europejskiej.
Dziennikarka Polskiego Radia przekazała informacje, które mogą ucieszyć polskich polityków. Nasz kraj może zyskać dodatkowego europosła. Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 52 Polaków, natomiast po przyszłorocznych wyborach w PE może być już 53 naszych rodaków.
Po ostrej dyskusji Sejm przyjął dziś (15.06) uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji migrantów, tzw. systemu obowiązkowej solidarności. Politycy PiS-u uważają, że pomysł ten godzi w suwerenność państw i zagraża ich bezpieczeństwu. Jarosław Kaczyński zapowiedział przeprowadzenie referendum, w którym Polacy zabraliby głos w sprawie.
Prezes PiS-u niespodziewanie zabrał w Sejmie głos na temat przymusowej relokacji imigrantów forsowanej na forum Unii Europejskiej. Partia rządząca wyraźnie opowiada się przeciwko przyjmowaniu imigrantów, zwłaszcza z innych kręgów kulturowych. Jarosław Kaczyński zapowiedział również przeprowadzenie referendum w celu rozstrzygnięcia kwestii relokacji imigrantów.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok dotyczący sektora bankowego oraz osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. W swoim orzeczeniu TSUE poparł frankowiczów, stwierdzając, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej z powodu nadużyć ze strony banku, może on żądać od kredytobiorcy rekompensaty za korzystanie z kapitału na cel zakupu nieruchomości.
W pierwszym kwartale 2023 roku PKB Polski wzrosło o 3,8 proc. To dobry wynik, który pokazuje pozytywny rozwój gospodarki. Niemniej, gdy porównamy PKB Polski z analogicznym okresem poprzedniego roku, widzimy, że wzrost był niewielki.
Komisja Europejska zaproponowała utworzenie nowego organu do spraw etyki, który miałby za zadanie ustalanie standardów postępowania w instytucjach Unii Europejskiej. Organ nie będzie wszczynał dochodzeń, ale będzie ustalał standardy dotyczące przyjmowania prezentów, gościnności czy podróży, spotkań z lobbystami, interesów finansowych i warunków działania po zakończeniu kadencji.
Andrzej Duda, we wtorkowy wieczór (6 czerwca) wygłosił ważne orędzie do wszystkich Polaków. Okazją do prezydenckiego wystąpienia jest przypadająca za półtora roku polska prezydencja w Unii Europejskiej. Głowa państwa zaapelowała o zjednoczenie polskiej sceny politycznej oraz niezwłoczne przyjęcie ustawy, która zostanie złożona w polskim Sejmie, a która określa ramy polskiego przewodnictwa w UE.
Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosił, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z Traktatu o Unii Europejskiej. Chodzi o zmiany w sądownictwie dokonane w 2019 roku. W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska wniosła przeciwko naszemu krajowi. Wyrok skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Andrzej Duda poinformował dziś (29.05), że podpisze uchwaloną w piątek (26.05) przez Sejm i szeroko dyskutowaną ustawę, którą potocznie nazywa się “Lex Tusk”, a przewiduje ona utworzenie komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. Zarówno prezydent, jak i premier chcą, żeby takie gremium zebrało się też na poziomie unijnym. Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie.
Rada Unii Europejskiej poinformowała, że dziś (22.05) formalnie zatwierdzono termin kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego na okres od 6 do 9 czerwca 2024 roku. Teraz władze poszczególnych państw wybiorą dzień głosowania w swoich krajach.
Węgrzy od długiego czasu mierzą się z podobnymi problemami na forum Unii Europejskiej, co Polska. Zablokowane wielomiliardowe fundusze dały parlamentowi w Budapeszcie do myślenia, bowiem dziś przyjęto ustawę, która jest ważnym krokiem do odpolitycznienia sądów. Węgrzy już mogą się cieszyć z odblokowania strumienia gotówki.
Spór z organami Unii Europejskiej o praworządność w naszym kraju trwa. Oprócz środków z Krajowego Planu Odbudowy, na szali mają być również pieniądze z Funduszu Spójności. Oznacza to, że Polska może stracić szansę na kolejne setki miliardów złotych. Nic nie wskazuje na to, by spór został wkrótce rozwiązany.
Od tygodni cały kraj żyje zmanipulowanymi doniesieniami o tym, że politycy Platformy Obywatelskiej, gdy tylko zdobędą władzę, zakażą nam spożywania mięsa na rzecz pożywnych robaków. Ten klasyczny fake news z chęcią rozpowszechnia zresztą obóz władzy i sprzyjające mu media, mącąc Polakom w głowach. Reporterzy portalu Goniec.pl postanowili więc wybadać nastroje społeczne i ruszyli na ulice stolicy. Co usłyszeliśmy od zwykłych obywateli? I czy wizja jedzenia insektów to według nich naprawdę aż taki zły pomysł?
Robert Makłowicz to wciąż kulinarne guru dla wielu młodych Polaków. Ostatnio zapytano go o kwestię jedzenia owadów. Gwiazdor nie był zadowolony ze sposobu, w jaki zadano pytanie. Wszystko dokładnie wyjaśnił, nie było miejsca na niedomówienia.
Politycy Zjednoczonej Prawicy nie raz uraczyli nas stwierdzeniem, że brukselscy eurokraci chcą narzucać Polsce swoją wolę. Z jednej strony Unią Europejską kieruje więc jakaś ponadnarodowa klika, z drugiej zaś tym wszystkim sterują Niemcy. Kim są zatem ci mityczni eurokraci, kto tak naprawdę podejmuje decyzje w Unii Europejskiej i jaki cel przyświeca Zjednoczonej Prawicy w roztaczaniu narracji na temat złowrogich brukselskich biurokratów?
Korupcja w Parlamencie Europejskim odbija się echem również w Polsce. Rzecznik PiS wypowiedział się w związku z nowymi doniesieniami o głosowaniu w sprawie odebrania immunitetu dwóm eurodeputowanym. Rafał Bochenek sugeruje w swojej wypowiedzi, że politycy partii opozycyjnych brali udział w podobnych procederach.
Korupcja w Parlamencie Europejskim — do tej pory aresztowana została między innymi była wiceprzewodnicząca Eva Kaili i były włoski eurodeputowany Antonio Panzeri. Włoski sąd orzekł o przekazaniu córki i żony polityka wymiarowi sprawiedliwości w Belgii. We wtorek po południu europarlament ma podjąć się debaty o lobbingu na rzecz Kataru i Maroka.