Goniec.pl > Wiadomości > Komisja Europejska zapowiedziała powstanie nowego organu ds. etyki. Będzie pilnował wszystkich instytucji
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 08.06.2023 16:21

Komisja Europejska zapowiedziała powstanie nowego organu ds. etyki. Będzie pilnował wszystkich instytucji

Unia Europejska
NakNakNak/pixabay

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie nowego organu do spraw etyki, który miałby za zadanie ustalanie standardów postępowania w instytucjach Unii Europejskiej. Organ nie będzie wszczynał dochodzeń, ale będzie ustalał standardy dotyczące przyjmowania prezentów, gościnności czy podróży, spotkań z lobbystami, interesów finansowych i warunków działania po zakończeniu kadencji.

Powstanie nowy organ ds. etyki w ramach Unii Europejskiej

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek (8.06) powołanie nowego organu ds. etyki, który miałby ustalać standardy postępowania w instytucjach UE, których wizerunek nadszarpnął skandal związany z wyłudzaniem pieniędzy, który dotknął Parlament Europejski pod koniec ubiegłego roku.

Utworzenie organu ds. etyki stało się pilniejsze po tym, jak Belgia oskarżyła posłów do PE i inne osoby powiązane z parlamentem o otrzymywanie gotówki od gospodarza mistrzostw świata, Kataru, w celu wpływania na decyzje. Państwo Zatoki Perskiej zaprzeczyło popełnieniu wykroczenia.

Dziś zna go cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu z młodości?

Europejczycy narzekają na korupcję w UE

Nowy organ składający się z przedstawicieli instytucji i pięciu niezależnych ekspertów będzie dążył do uzgodnienia wspólnych standardów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 roku, które spowodują przetasowania na najwyższych stanowiskach w UE.

- Demokracja może się rozwijać tylko wtedy, gdy obywatele ufają swoim instytucjom. Ludzie w całej Europie nie rozróżniają czy skandal powstał w jednej, czy w drugiej instytucji - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova w oświadczeniu.

Według najnowszego sondażu 60% obywateli UE stwierdziło, że są ogólnie niezadowoleni z wysiłków organizacji na rzecz walki z korupcją, co stanowi wzrost o 12 punktów procentowych od połowy 2019 roku.

Czym będzie zajmował się nowy organ?

Nowy organ nie będzie wszczynał dochodzeń, jak niektórzy chcieli, ale będzie ustalał standardy dotyczące przyjmowania prezentów, gościnności czy podróży, spotkań z lobbystami, interesów finansowych i warunków działania po zakończeniu kadencji.

Standardy byłyby postrzegane jako minimum, a nie jako osłabianie wyższych wytycznych, np. dotyczących interesów finansowych urzędników EBC wysokiego szczebla. Mogą zaostrzyć przepisy dla posłów do PE, którzy nie są zobowiązani do deklarowania podróży i innych dodatków lub wydatków poniesionych przez osoby trzecie. Każda instytucja prawdopodobnie musiałaby zaktualizować obecne procedury postępowania w przypadku naruszeń, przy czym organ ds. etyki monitorowałby zgodność i promował przejrzystość.

Źródło: Komisja Europejska