Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Viktor Orbán idzie na ustępstwa, Węgry dostaną pieniądze od UE. Co z Polską?
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.05.2023 17:25

Viktor Orbán idzie na ustępstwa, Węgry dostaną pieniądze od UE. Co z Polską?

Viktor Orban
LUDOVIC MARIN/AFP/East News

Węgrzy od długiego czasu mierzą się z podobnymi problemami na forum Unii Europejskiej, co Polska. Zablokowane wielomiliardowe fundusze dały parlamentowi w Budapeszcie do myślenia, bowiem dziś przyjęto ustawę, która jest ważnym krokiem do odpolitycznienia sądów. Węgrzy już mogą się cieszyć z odblokowania strumienia gotówki.

Węgrzy cofają kontrowersyjne zmiany w prawie

Nie tylko Polska ma problemy z otrzymywaniem pieniędzy z Unii Europejskiej. O ile to, w jakim wymiarze polski rząd zechce pójść na ustępstwa w kwestii m.in. zmian w sądownictwie, nadal budzi zażarte dyskusje, o tyle Węgrzy uznali, że warto odblokować sobie należne fundusze.

Węgierski parlament przyjął dziś (3.05) ustawę mającą na celu odpolitycznienie sądów. To pozwoli na przekazanie prawie połowy pieniędzy, które UE zablokowała z powodu łamania praworządności i występowania w tym państwie korupcji. Rządy Wiktora Orbána doprowadziły do zatrzymania nie tylko, jak w przypadku Polski, funduszy na KPO, ale również środków przekazywanych przez UE na realizację polityki spójności. 

Za wzmocnieniem niezależności sądownictwa opowiedziała się w środowym głosowaniu większość parlamentarzystów węgierskich. Rząd premiera Orbana od razu przekazał projekt do Komisji Europejskiej.

Nie żyje uwielbiany tiktoker. Dziadek Józek odszedł w wieku 77 lat

Miliardy euro popłyną do Budapesztu

Czy wszystko powiedzie się po myśli Węgrów? Komisarz ds. unijnego budżetu Johannes Hahn potwierdził, że wynik tego głosowania może doprowadzić do uwolnienia 13 miliardów euro funduszy UE. Resztę z transzy 22 miliardów, należnych Węgrom w ramach polityki spójności i 5,8 miliarda funduszy naprawczych, państwo dostanie, gdy Orbán zdecyduje się na kolejne ustępstwa.

Polska nadal ma podobny problem z unijnymi pieniędzmi. UE ciągle blokuje 35 miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy. Pozyskanie tych zasobów zależy od decyzji Trybunału Konstytucyjnego, a jakie będą polskie rozstrzygnięcia w sprawie reformy Sądu Najwyższego, okaże się 30 maja.

Węgry mają problem m.in. z unijnymi standardami ochrony praw człowieka

Decyzja UE o wstrzymaniu należnych Węgrom funduszy zapadła w grudniu 2022 roku, wtedy też zostały postawione warunki niezbędne do spełnienia w celu wypłaty środków - to 27 kamieni milowych wskazanych przez UE dotyczących sądownictwa, ale też oczekiwania związane ze zwalczaniem korupcji i ochroną praw podstawowych w UE, między innymi chodzi o prawa osób LGBTQ+. Jak oceniają przedstawiciele Węgier w Komitecie Helsińskim, poprawki przegłosowane dziś przez parlament tylko częściowo porządkują sprawy sądownictwa.

Źródło: Bloomberg