Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska – co to jest? Podstawowe informacje

Unia Europejska to związek polityczno-gospodarczy określonych państw europejskich, jednak trudno jest zaklasyfikować ją do jakiejkolwiek tradycyjnej kategorii organizacji międzynarodowej czy formy państwowej. Powszechnie uznaje się ją za twór „sui generis”, łączący elementy wspólnoty gospodarczej, państwa federalnego i organizacji międzynarodowej, działającej w dziedzinie prawa i nauk społecznych.

Podstawę dla funkcjonowania Unii Europejskiej stanowi kilka umów międzynarodowych, ratyfikowanych przez jej członków. Wśród najważniejszych możemy wymieniać Traktat z Maastricht, Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) oraz Traktat Lizboński. Unia Europejska de facto nie ma stolicy, choć uznawana za taką jest Bruksela, z uwagi na mieszczące się w niej ośrodki władzy UE. Bank centralny Unii Europejskiej mieści się we Frankfurcie, a do innych ważnych miast UE przez wzgląd na ich znaczenie polityczne zalicza się Strasburg i Luksemburg. Walutę UE stanowi euro, choć nie wyłącza to możliwości posiadania przez państwa członkowskie własnych walut zamiast euro.

Unia Europejska – struktura organizacyjna

Struktura organizacyjna Unii Europejskiej może być trudna do przyswojenia, ponieważ nie opiera się na mechanizmach znanych nam z innych państw czy organizacji – szczególnie w kontekście hierarchii określonych ośrodków władzy. Dość duża jest także liczba poszczególnych instytucji, co nie ułatwia odbioru porządku prawnego w UE.

Wobec powyższego należy skupić się przede wszystkim na najistotniejszych strukturach Unii Europejskiej. W tej mierze pierwsze skrzypce grać będzie Komisja Europejska, pełniąca funkcję organu wykonawczego. W procesie tworzenia prawa udział bierze Rada Unii Europejskiej, złożona z ministrów państw członkowskich, oraz Parlament Europejski, gdzie europosłowie wybierani są w wyborach powszechnych. Władzę sądowniczą z kolei sprawuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Jakie państwa należą do UE? Kto chce dołączyć?

Do Unii Europejskiej należy aktualnie 27 państw. Jest to Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Do końca stycznia 2020 roku w skład Unii Europejskiej wchodziła również Wielka Brytania, która postanowiła jednak wystąpić ze struktur organizacyjnych UE.

W najbliższych latach ilość państw wchodzących w skład Unii Europejskiej może się jeszcze poszerzyć, choć procedura akcesyjna do UE jest dość skomplikowana – zarówno pod kątem prawnym, jak i technicznym. Co więcej, państwo które chciałoby zostać członkiem Unii Europejskiej musi spełnić wiele wymogów politycznych i ekonomicznych – są to kryteria kopenhaskie i kryteria madryckie.

Aktualnie oficjalnymi kandydatami na członków UE jest dziewięć państw – Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia, Turcja i Ukraina

Pokaż więcej

flagi Polski i Unii Europejskiej
26.07.2024 16:42 Unia Europejska wszczęła wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Problemy sektora finansów publicznych

Rada Unii Europejskiej uruchomiła procedurę nadmiernego deficytu dla Polski oraz sześciu innych krajów członkowskich. Decyzja ta została podjęta przez ambasadorów państw członkowskich w wyniku głosowania pisemnego. 

Ewa Zajączkowska-Hernik, Sławomir Mentzen
20.07.2024 12:28 Sławomir Mentzen o hejcie w sprawie Ewy Hernik-Zajączkowskiej. W komentarzach burza

Sławomir Mentzen broni Ewy Hernik-Zajączkowskiej po jej wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. “Prymitywny hejt” - mówi o krytyce jaka wylała się na polską europoseł, która kilka dni temu w ostrych słowach skrytykowała Ursulę von der Leyen. 

Marcin Romanowski
20.07.2024 08:14 Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy o Marcinie Romanowskim: "Immunitet nie jest przywilejem"

“Nikt nie może się na niego powoływać w celu popełnienia przestępstwa, ale nikt też nie może go ignorować” - pisze o immunitecie Theodoros Rousopoulos, szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Chodzi o sprawę aresztowania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. 

Dariusz Joński, Ursula von der Leyen
18.07.2024 16:59 Ursula von der Leyen ponownie szefową KE. Dariusz Joński dla Gońca: Decyzja najlepsza z możliwych dla Polski

Ursula von der Leyen w czwartek ponownie została wybrana na szefową Komisji Europejskiej. Aby zwyciężyć, musiała uzyskać minimum 361 głosów. Ostatecznie zebrała ich 401. — Uważam, że to decyzja najlepsza z możliwych z perspektywy Polski, tym bardziej że w czasie jej exposé wybrzmiały dwie bardzo istotne kwestie z naszego punktu widzenia — komentuje w rozmowie z Gońcem europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. 

Ciasto
08.07.2024 09:57 Polacy zapłacą podatek od domowych ciast? Ekspert rozwiał wszelkie wątpliwości

W ostatnich dniach w internecie rozpowszechniana jest informacja, o podatku od domowych ciast i innych wypieków, który miałaby wprowadzić w Polsce dyrektywa UE. "W Polsce nic się nie zmienia. Nie ma żadnej dyrektywy o podatku od ciast” - napisał na portalu X adwokat Piotr Leonarski. O co więc chodzi? 

drzwi
03.07.2024 14:54 Skarbówka zapuka do mieszkań tej grupy Polaków. Będą sprawdzać jedną rzecz

Według informacji portalu Prawo.pl, Krajowa Administracja Skarbowa będzie kontrolować, czy osoby wynajmujące mieszkania na doby poprzez takie platformy, jak Airbnb i Booking.com, płacą podatki. Chodzi o unijną dyrektywę DAC7.

Donald Tusk i Ursula von der Leyen
02.07.2024 13:54 Zmiany w KPO. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Dobre wieści dla Polski płyną z Brukseli, gdzie we wtorek 1 lipca Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w Krajowym Planie Odbudowy, jakie rząd polski wysłał 30 kwietnia. Chodzi m.in. o  z nałożenia opłat za rejestrację samochodów spalinowych w zamian za dofinansowanie pojazdów elektrycznych.

Senior
29.06.2024 21:41 Tragedia na drodze. Nie żyje motocyklista, nie miał szans na ratunek

Do dramatycznego wypadku doszło dziś w Wielkopolsce. Z samochodem osobowym zderzył się motocyklista. Kierowca jednośladu miał 90-lat. 

Flaga Unii Europejskiej i Polski
06.06.2024 14:46 Wybory europarlamentarne 2024. Jak głosować? Jak znaleźć swój lokal?

Co należy wiedzieć przed zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami do Parlamentu Europejskiego? Głosowanie już w najbliższą niedzielę 9 czerwca. Podajemy kilka podstawowych informacji. 

Kalendarz
06.06.2024 12:51 Wybory parlamentarne 2024. Głosowanie już w niedzielę. Co trzeba wiedzieć?

Już za kilka dni wybory do Parlamentu Europejskiego, podczas których obywatele UE wskażą swoich reprezentantów do mieszczącej się w Strasburgu instytucji. Głosowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę 9 czerwca. Co warto wiedzieć?

Kierowca
08.05.2024 23:09 Właściciele tych pojazdów muszą zainwestować. Inaczej słono zapłacą

By dostosować samochody ciężarowe oraz autobusy do unijnych przepisów, ich właściciele będą musieli kupić inteligentne tachografy. Należy to zrobić do sierpnia 2025 roku, w przeciwnym razie może skończyć się karą w wysokości 10 tysięcy zł. 

"19:30"
01.05.2024 20:18 Widzowie "19:30" się tego nie spodziewali. Nagle na ekranie pojawił się Marek Czyż

Widzowie, którzy 1 maja włączyli punktualnie o godzinie 19:30 TVP, aby obejrzeć wieczorny serwis informacyjny, mogli się nieco zdziwić. Przywitała ich bowiem Joanna Dunikowska-Paź na tle zachodzącego słońca Warszawy w specjalnym wydaniu programu. Po chwili dołączył do niej także Marek Czyż. Dziennikarz połączył się z widzami "19:30" prosto z Brukseli. 

Flaga
01.05.2024 18:08 Czy 3 maja trzeba iść do kościoła? Wierni mogą być zaskoczeni

Co roku 3 maja obchodzimy święto uchwalenia polskiej konstytucji. Ten dzień jest jednak także ważnym świętem kościelnym, z czego nie wszyscy katolicy zdają sobie sprawę. Czy 3 maja należy pójść do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej? 

pieniądze
24.04.2024 21:35 Limit płatności gotówką przegłosowany. Nowe przepisy wejdą w życie

Płatność gotówką dużych kwot pieniędzy już niedługo nie będzie możliwa. Kupno samochodu za gotówkę również nie będzie dostępną opcją. Parlament Europejski przyjął pakiet ustaw, który reguluje ograniczenie możliwości korzystania z gotówki. Jest to związane z wdrażaniem narzędzi pomagających walczyć z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu.

zegarek
30.03.2024 12:21 Już dziś w nocy zmiana czasu. W którą stronę przestawiamy zegarki?

Już dzisiaj, w nocy z soboty na niedzielę 30-31 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Wielu obywateli nie będzie zachwyconych, ponieważ pośpimy o godzinę krócej. Nie dotyczy to jednak tylko mieszkańców Polski. Zmiana czasu obowiązuje w 70 państwach na świecie.

zegarek
29.03.2024 17:44 Kiedy koniec zmiany czasu? Padła pierwsza możliwa data

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi już lada dzień. W 2024 r. przesuwamy zegarki w nietypowym terminie, gdyż zbiegają się to z Wielkanocą. Do kiedy obowiązywać będzie zmiana czasów oraz dlaczego w ogóle musimy to robić? Jeszcze 1970 r. Polacy nie sprawdzali, kiedy trzeba przesunąć zegar z 2.00 na 3.00.

kierowca
28.03.2024 21:10 Będą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy

Komisja Europejska wprowadza ważne zmiany w przepisach, dotyczące prawa jazdy. Kierowcy, którzy mają ukończone 65 lat, a wciąż chcą cieszyć się w pełni jazdą samochodem i przedłużyć ważność swojego prawa jazdy, będą musieli spełnić ten obowiązek.

zegarek notatnik
23.03.2024 09:54 Do kiedy będziemy zmieniać czas? Kluczowa jest jedna data

Już w następny weekend po raz kolejny przestawimy zegarki, przechodząc z czasu zimowego na letni. Fakt ten na nowo rozbudził dyskusję na temat tego, czy takie zmiany są nam w ogóle potrzebne. Bardzo prawdopodobne, że z podobnym dylematem wkrótce zmierzy się także Bruksela, która już raz zajęła się tym tematem. Czy Unia zgodzi się na ujednolicenie czasu? Kluczowa jest jedna data.

pieniądze, portfel
09.03.2024 10:10 Nowy limit płatności gotówką. UE szykuje specjalne przepisy

Już niedługo płatności gotówką zostaną ograniczone odgórnie? Unia Europejska ma plan wprowadzenia nowych regulacji dotyczących pieniędzy. Regulacje zablokują możliwość płacenia w gotówce poniżej ogólnoeuropejskiego limitu. Zmiany mogą wejść już za trzy lata. Potwierdza to minister finansów.

miasto euro
22.10.2023 11:41 Urzędnicy spóźnili się 32 sekundy. Miasto straciło 10 mln euro dotacji

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy budzą wielkie emocje i to nie tylko nad Wisłą. Wielki problem z unijnymi funduszami ma także włoskie miasto Vicenza, które straciło szansę na pozyskanie aż 10 mln euro. Wszystko przez to, że urzędnicy odpowiedzialni za złożenie wniosku o dofinansowanie nie dotrzymali terminu. Nie był to jednak ani miesiąc spóźnienia, ani nawet dzień, a zaledwie 32 sekundy.

portfel
08.10.2023 11:21 Nowy podatek uderzy w kieszenie Polaków. Wejdzie w życie już lada chwila

Nowy podatek wchodzi w życie od 1 lipca 2024 r. Pieniądze będą znikać z portfeli Polaków w mgnieniu oka. Firmy muszą przystosować się do nowych przepisów, a to sprawi, iż wzrosną koszty. Unijna “dyrektywa plastikowa” może nieźle namieszać.

Grzyby
12.08.2023 17:07 Unia Europejska zakaże zbierania grzybów? Wszystko jest już jasne

Jarosław Kaczyński podczas pikniku PiS-u w Chełmie przekonywał, że gdy straci władzę, Polacy nie będą mogli chodzić na grzyby, ponieważ zakaże tego Unia Europejska. Głos w sprawie zabrał rzecznik Komisji Europejskiej. 

Parlament Europejski
12.07.2023 22:33 Ważna zmiana w Parlamencie Europejskim. Polska może się cieszyć

Dziennikarka Polskiego Radia przekazała informacje, które mogą ucieszyć polskich polityków. Nasz kraj może zyskać dodatkowego europosła. Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 52 Polaków, natomiast po przyszłorocznych wyborach w PE może być już 53 naszych rodaków.

Sejm
15.06.2023 16:09 Sejm przyjął ważną uchwałę. Jest sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji imigrantów

Po ostrej dyskusji Sejm przyjął dziś (15.06) uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji migrantów, tzw. systemu obowiązkowej solidarności. Politycy PiS-u uważają, że pomysł ten godzi w suwerenność państw i zagraża ich bezpieczeństwu. Jarosław Kaczyński zapowiedział przeprowadzenie referendum, w którym Polacy zabraliby głos w sprawie.

Jarosław Kaczyński
15.06.2023 14:34 Jarosław Kaczyński nagle zabrał głos w Sejmie. "Zorganizujemy referendum"

Prezes PiS-u niespodziewanie zabrał w Sejmie głos na temat przymusowej relokacji imigrantów forsowanej na forum Unii Europejskiej. Partia rządząca wyraźnie opowiada się przeciwko przyjmowaniu imigrantów, zwłaszcza z innych kręgów kulturowych. Jarosław Kaczyński zapowiedział również przeprowadzenie referendum w celu rozstrzygnięcia kwestii relokacji imigrantów.

Frank szwajcarski
15.06.2023 12:37 Zapadł wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Przełomowa decyzja

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok dotyczący sektora bankowego oraz osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. W swoim orzeczeniu TSUE poparł frankowiczów, stwierdzając, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej z powodu nadużyć ze strony banku, może on żądać od kredytobiorcy rekompensaty za korzystanie z kapitału na cel zakupu nieruchomości.

Banknoty
11.06.2023 16:24 Jak wypada wzrost naszego PKB na tle innych państw UE? Zaskakujące dane

W pierwszym kwartale 2023 roku PKB Polski wzrosło o 3,8 proc. To dobry wynik, który pokazuje pozytywny rozwój gospodarki. Niemniej, gdy porównamy PKB Polski z analogicznym okresem poprzedniego roku, widzimy, że wzrost był niewielki.

Unia Europejska
08.06.2023 16:21 Komisja Europejska zapowiedziała powstanie nowego organu ds. etyki. Będzie pilnował wszystkich instytucji

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie nowego organu do spraw etyki, który miałby za zadanie ustalanie standardów postępowania w instytucjach Unii Europejskiej. Organ nie będzie wszczynał dochodzeń, ale będzie ustalał standardy dotyczące przyjmowania prezentów, gościnności czy podróży, spotkań z lobbystami, interesów finansowych i warunków działania po zakończeniu kadencji.