Unia Europejska to związek polityczno-gospodarczy określonych państw europejskich, jednak trudno jest zaklasyfikować ją do jakiejkolwiek tradycyjnej kategorii organizacji międzynarodowej czy formy państwowej. Powszechnie uznaje się ją za twór „sui generis”, łączący elementy wspólnoty gospodarczej, państwa federalnego i organizacji międzynarodowej, działającej w dziedzinie prawa i nauk społecznych.
Podstawę dla funkcjonowania Unii Europejskiej stanowi kilka umów międzynarodowych, ratyfikowanych przez jej członków. Wśród najważniejszych możemy wymieniać Traktat z Maastricht, Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) oraz Traktat Lizboński. Unia Europejska de facto nie ma stolicy, choć uznawana za taką jest Bruksela, z uwagi na mieszczące się w niej ośrodki władzy UE. Bank centralny Unii Europejskiej mieści się we Frankfurcie, a do innych ważnych miast UE przez wzgląd na ich znaczenie polityczne zalicza się Strasburg i Luksemburg. Walutę UE stanowi euro, choć nie wyłącza to możliwości posiadania przez państwa członkowskie własnych walut zamiast euro.
Struktura organizacyjna Unii Europejskiej może być trudna do przyswojenia, ponieważ nie opiera się na mechanizmach znanych nam z innych państw czy organizacji – szczególnie w kontekście hierarchii określonych ośrodków władzy. Dość duża jest także liczba poszczególnych instytucji, co nie ułatwia odbioru porządku prawnego w UE.
Wobec powyższego należy skupić się przede wszystkim na najistotniejszych strukturach Unii Europejskiej. W tej mierze pierwsze skrzypce grać będzie Komisja Europejska, pełniąca funkcję organu wykonawczego. W procesie tworzenia prawa udział bierze Rada Unii Europejskiej, złożona z ministrów państw członkowskich, oraz Parlament Europejski, gdzie europosłowie wybierani są w wyborach powszechnych. Władzę sądowniczą z kolei sprawuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Do Unii Europejskiej należy aktualnie 27 państw. Jest to Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Do końca stycznia 2020 roku w skład Unii Europejskiej wchodziła również Wielka Brytania, która postanowiła jednak wystąpić ze struktur organizacyjnych UE.
W najbliższych latach ilość państw wchodzących w skład Unii Europejskiej może się jeszcze poszerzyć, choć procedura akcesyjna do UE jest dość skomplikowana – zarówno pod kątem prawnym, jak i technicznym. Co więcej, państwo które chciałoby zostać członkiem Unii Europejskiej musi spełnić wiele wymogów politycznych i ekonomicznych – są to kryteria kopenhaskie i kryteria madryckie.
Aktualnie oficjalnymi kandydatami na członków UE jest dziewięć państw – Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia, Turcja i Ukraina.
Pokaż więcej
Już dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni i przestawiamy nasze zegarki o godzinę do tyłu, co oznacza, że pośpimy nieco dłużej. Czy jest szansa, że kontrowersyjna praktyka, jaką według wielu jest cykliczne zmienianie czasu, już niebawem zostanie zniesiona? W tym temacie pojawia się istotna data.
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi już za chwilę. Zegarki zostaną przestawione z godziny 3 na 2, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dłuższym snem. Tymczasem przyszłość tego zwyczaju wciąż stoi pod znakiem zapytania, na co wpływ mają także same konsekwencje zmiany czasu. Jak się okazuje, lista nagatywnych skutków jest długa.
Już niedługo mieszkańcy blisko 70 państw na całym świecie przestawią swoje zegarki z czasu letniego na zimowy. Tych, którzy wyczekują “dłuższego snu”, czeka miła niespodzianka – nadchodzi zmiana czasu. Kiedy będziemy musieli przestawić wskazówki z godziny 3 na 2? Nie wszyscy wiedzą, że zmiana czasu ma realny wpływ na nasze zdrowie.
Miały być lepszą alternatywą, a już niedługo być może odejdą w zapomnienie. Kotły gazowe, które zakupiono w Polsce dzięki dotacjom z programu “Czyste Powietrze”, zgodnie z planami Unii Europejskiej najprawdopodobniej będą musiały zniknąć z domów. Wszystko to ma mieć miejsce w ciągu kilkunastu lat, plan podzielono na etapy.
Przejście z czasu letniego na zimowy wypadnie już niedługo. Zegarki zostaną przestawione z godziny 3 na 2, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dłuższym snem. Tymczasem przyszłość tego zwyczaju wciąż stoi pod znakiem zapytania. Ze strony polskiego rządu padła nawet ważna data w tej kwestii.
KPMG: w 2023 r. w UE szara strefa tytoniowa w UE sięgała 8,3 proc. rynku, a nielegalne wyroby tytoniowe stanowiły ok. 35 mld szt. Przestępczość tytoniowa w ub. roku kosztowała UE blisko 11,6 mld EUR. Niechlubnym liderem zestawienia jest Francja, gdzie co trzeci papieros (33,2 proc., 16,8 mld sztuk) pochodzi z nielegalnych źródeł, na czym francuski budżet stracił ok. 7,3 mld EUR w wyniku niezapłaconych podatków. KPMG podaje, że w Polsce w ub. roku szara strefa tytoniowa wyniosła 3,6 proc. rynku, a Polacy wypalili 1,5 mld sztuk nielegalnych papierosów (spadek o 0,33 mld szt., 0,6 pkt proc. r./r.), wskutek czego fiskus utracił ok. 0,2 mld EUR.
Wraz z początkiem 2025 roku w większości państw Unii Europejskiej wejdzie w życie nowy zakaz. Co ciekawe, w Polsce obowiązuje on już od dawna.
Rada Unii Europejskiej uruchomiła procedurę nadmiernego deficytu dla Polski oraz sześciu innych krajów członkowskich. Decyzja ta została podjęta przez ambasadorów państw członkowskich w wyniku głosowania pisemnego.
Sławomir Mentzen broni Ewy Hernik-Zajączkowskiej po jej wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. “Prymitywny hejt” - mówi o krytyce jaka wylała się na polską europoseł, która kilka dni temu w ostrych słowach skrytykowała Ursulę von der Leyen.
“Nikt nie może się na niego powoływać w celu popełnienia przestępstwa, ale nikt też nie może go ignorować” - pisze o immunitecie Theodoros Rousopoulos, szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Chodzi o sprawę aresztowania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.
Ursula von der Leyen w czwartek ponownie została wybrana na szefową Komisji Europejskiej. Aby zwyciężyć, musiała uzyskać minimum 361 głosów. Ostatecznie zebrała ich 401. — Uważam, że to decyzja najlepsza z możliwych z perspektywy Polski, tym bardziej że w czasie jej exposé wybrzmiały dwie bardzo istotne kwestie z naszego punktu widzenia — komentuje w rozmowie z Gońcem europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.
W ostatnich dniach w internecie rozpowszechniana jest informacja, o podatku od domowych ciast i innych wypieków, który miałaby wprowadzić w Polsce dyrektywa UE. "W Polsce nic się nie zmienia. Nie ma żadnej dyrektywy o podatku od ciast” - napisał na portalu X adwokat Piotr Leonarski. O co więc chodzi?
Było wiele nadziei związanych z wczesnym etapem integracji Europejskiej i wiele z tych nadziei się spełniło. (…) Mimo, że w pewnych miejscach toczą się pewne rzeczy, jest to jedno z najlepszych społeczeństw utworzonych w historii – ocenił w wykładzie wygłoszonym w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie noblista prof. Paul Krugman.
Według informacji portalu Prawo.pl, Krajowa Administracja Skarbowa będzie kontrolować, czy osoby wynajmujące mieszkania na doby poprzez takie platformy, jak Airbnb i Booking.com, płacą podatki. Chodzi o unijną dyrektywę DAC7.
Dobre wieści dla Polski płyną z Brukseli, gdzie we wtorek 1 lipca Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w Krajowym Planie Odbudowy, jakie rząd polski wysłał 30 kwietnia. Chodzi m.in. o z nałożenia opłat za rejestrację samochodów spalinowych w zamian za dofinansowanie pojazdów elektrycznych.
Do dramatycznego wypadku doszło dziś w Wielkopolsce. Z samochodem osobowym zderzył się motocyklista. Kierowca jednośladu miał 90-lat.
Premier Donald Tusk po powrocie z trzydniowej wizyty w Brukseli i Luksemburgu wystąpił we wtorek podczas krótkiej konferencji prasowej. Szef rządu poinformował m.in. że rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o incydencie przerzucenia rodziny migrantów na teren Polski. Zdradził szczegóły.
Ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili ramy negocjacyjne dla Ukrainy i Mołdawii, co otwiera drogę do rozpoczęcia formalnych negocjacji akcesyjnych. Rozmowy mają oficjalnie ruszyć pod koniec czerwca tego roku.
Niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 wyłoniły 53 posłów, którzy w najbliższej kadencji będą reprezentować nasz kraj w europarlamencie. Politycy zaciekle walczyli o mandaty, które gwarantują im nie tylko sporo nowych obowiązków, ale również bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Tyle będą zarabiać europosłowie.
Trwa ostatni dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. Po godzinie 18:30 odbyła się trzecia dziś konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące frekwencji wyborczej w Polsce.
Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Tuż po godz. 13.30 odbyła się druga, zaplanowana na niedzielę, konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Podano pierwsze wyniki dotyczące frekwencji. Do tej pory zagłosowało 11,66 proc. Polaków uprawnionych do głosowania. Wcześniej poinformowano, że wybory parlamentarne przebiegają wyjątkowo spokojnie.
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Punktualnie o godz. 10 odbyła się pierwsza, zaplanowana na niedzielę, konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Nieoczekiwanie przewodniczący powiadomił o niespotykanej do tej pory sytuacji. ”Pierwszy raz się tak zdarzyło” – podkreślił Sylwester Marciniak.
Co należy wiedzieć przed zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami do Parlamentu Europejskiego? Głosowanie już w najbliższą niedzielę 9 czerwca. Podajemy kilka podstawowych informacji.
Już za kilka dni wybory do Parlamentu Europejskiego, podczas których obywatele UE wskażą swoich reprezentantów do mieszczącej się w Strasburgu instytucji. Głosowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę 9 czerwca. Co warto wiedzieć?
Donald Tusk wystąpił we wtorek na wiecu Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Premier, odwołując się rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, zachęcał do wzięcia udział w nadchodzącym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego. ”Ten dzień – 9 czerwca, te wybory będą równie ważne”.
Poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta, który już 9 czerwca powalczy o mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, opublikował w mediach społecznościowych wyborcze nagranie, gdzie zadrwił z unijnych przepisów dotyczących plastikowych nakrętek od butelek. Z całą pewnością nie spodziewał się tak ciętej riposty ze strony posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Jej odpowiedź podbiła serca internautów.
Konserwatywne poglądy PSL powodują, że ustawa o związkach partnerskich może nie zostać uchwalona nigdy. Partia Władysława Kosiniaka-Kamysza odgrywa rolę hamulcowego w tej kwestii, przypominając nowe wcielenie Solidarnej Polski. Wybory do Europarlamentu to dla polityków okazja, by zadać sobie kluczowe pytanie: czy da się godzić łamanie praw człowieka z deklarowanym przywiązaniem do europejskich wartości?
W poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że zatwierdzono wynoszącą 300 milionów euro pożyczkę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Cała kwota zostanie przeznaczona na polski komponent satelitarny do programu europejskiej tarczy antyrakietowej.