Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

miasto euro
22.10.2023 11:41 Urzędnicy spóźnili się 32 sekundy. Miasto straciło 10 mln euro dotacji

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy budzą wielkie emocje i to nie tylko nad Wisłą. Wielki problem z unijnymi funduszami ma także włoskie miasto Vicenza, które straciło szansę na pozyskanie aż 10 mln euro. Wszystko przez to, że urzędnicy odpowiedzialni za złożenie wniosku o dofinansowanie nie dotrzymali terminu. Nie był to jednak ani miesiąc spóźnienia, ani nawet dzień, a zaledwie 32 sekundy.

portfel
08.10.2023 11:21 Nowy podatek uderzy w kieszenie Polaków. Wejdzie w życie już lada chwila

Nowy podatek wchodzi w życie od 1 lipca 2024 r. Pieniądze będą znikać z portfeli Polaków w mgnieniu oka. Firmy muszą przystosować się do nowych przepisów, a to sprawi, iż wzrosną koszty. Unijna “dyrektywa plastikowa” może nieźle namieszać.

Grzyby
12.08.2023 17:07 Unia Europejska zakaże zbierania grzybów? Wszystko jest już jasne

Jarosław Kaczyński podczas pikniku PiS-u w Chełmie przekonywał, że gdy straci władzę, Polacy nie będą mogli chodzić na grzyby, ponieważ zakaże tego Unia Europejska. Głos w sprawie zabrał rzecznik Komisji Europejskiej. 

Parlament Europejski
12.07.2023 22:33 Ważna zmiana w Parlamencie Europejskim. Polska może się cieszyć

Dziennikarka Polskiego Radia przekazała informacje, które mogą ucieszyć polskich polityków. Nasz kraj może zyskać dodatkowego europosła. Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 52 Polaków, natomiast po przyszłorocznych wyborach w PE może być już 53 naszych rodaków.

Sejm
15.06.2023 16:09 Sejm przyjął ważną uchwałę. Jest sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji imigrantów

Po ostrej dyskusji Sejm przyjął dziś (15.06) uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji migrantów, tzw. systemu obowiązkowej solidarności. Politycy PiS-u uważają, że pomysł ten godzi w suwerenność państw i zagraża ich bezpieczeństwu. Jarosław Kaczyński zapowiedział przeprowadzenie referendum, w którym Polacy zabraliby głos w sprawie.

Jarosław Kaczyński
15.06.2023 14:34 Jarosław Kaczyński nagle zabrał głos w Sejmie. "Zorganizujemy referendum"

Prezes PiS-u niespodziewanie zabrał w Sejmie głos na temat przymusowej relokacji imigrantów forsowanej na forum Unii Europejskiej. Partia rządząca wyraźnie opowiada się przeciwko przyjmowaniu imigrantów, zwłaszcza z innych kręgów kulturowych. Jarosław Kaczyński zapowiedział również przeprowadzenie referendum w celu rozstrzygnięcia kwestii relokacji imigrantów.

Frank szwajcarski
15.06.2023 12:37 Zapadł wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Przełomowa decyzja

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok dotyczący sektora bankowego oraz osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. W swoim orzeczeniu TSUE poparł frankowiczów, stwierdzając, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej z powodu nadużyć ze strony banku, może on żądać od kredytobiorcy rekompensaty za korzystanie z kapitału na cel zakupu nieruchomości.

Banknoty
11.06.2023 16:24 Jak wypada wzrost naszego PKB na tle innych państw UE? Zaskakujące dane

W pierwszym kwartale 2023 roku PKB Polski wzrosło o 3,8 proc. To dobry wynik, który pokazuje pozytywny rozwój gospodarki. Niemniej, gdy porównamy PKB Polski z analogicznym okresem poprzedniego roku, widzimy, że wzrost był niewielki.

Unia Europejska
08.06.2023 16:21 Komisja Europejska zapowiedziała powstanie nowego organu ds. etyki. Będzie pilnował wszystkich instytucji

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie nowego organu do spraw etyki, który miałby za zadanie ustalanie standardów postępowania w instytucjach Unii Europejskiej. Organ nie będzie wszczynał dochodzeń, ale będzie ustalał standardy dotyczące przyjmowania prezentów, gościnności czy podróży, spotkań z lobbystami, interesów finansowych i warunków działania po zakończeniu kadencji.

Andrzej Duda
06.06.2023 21:40 Andrzej Duda wygłosił orędzie do Polaków. Przygotował projekt ustawy

Andrzej Duda, we wtorkowy wieczór (6 czerwca) wygłosił ważne orędzie do wszystkich Polaków. Okazją do prezydenckiego wystąpienia jest przypadająca za półtora roku polska prezydencja w Unii Europejskiej. Głowa państwa zaapelowała o zjednoczenie polskiej sceny politycznej oraz niezwłoczne przyjęcie ustawy, która zostanie złożona w polskim Sejmie, a która określa ramy polskiego przewodnictwa w UE.

Zbigniew Ziobro
05.06.2023 17:44 Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"

Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosił, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z Traktatu o Unii Europejskiej. Chodzi o zmiany w sądownictwie dokonane w 2019 roku. W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska wniosła przeciwko naszemu krajowi. Wyrok skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda
29.05.2023 16:22 Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"

Andrzej Duda poinformował dziś (29.05), że podpisze uchwaloną w piątek (26.05) przez Sejm i szeroko dyskutowaną ustawę, którą potocznie nazywa się “Lex Tusk”, a przewiduje ona utworzenie komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. Zarówno prezydent, jak i premier chcą, żeby takie gremium zebrało się też na poziomie unijnym. Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie.

Parlament Europejski
22.05.2023 17:20 Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego? UE podała datę

Rada Unii Europejskiej poinformowała, że dziś (22.05) formalnie zatwierdzono termin kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego na okres od 6 do 9 czerwca 2024 roku. Teraz władze poszczególnych państw wybiorą dzień głosowania w swoich krajach.

Viktor Orban
03.05.2023 17:25 Viktor Orbán idzie na ustępstwa, Węgry dostaną pieniądze od UE. Co z Polską?

Węgrzy od długiego czasu mierzą się z podobnymi problemami na forum Unii Europejskiej, co Polska. Zablokowane wielomiliardowe fundusze dały parlamentowi w Budapeszcie do myślenia, bowiem dziś przyjęto ustawę, która jest ważnym krokiem do odpolitycznienia sądów. Węgrzy już mogą się cieszyć z odblokowania strumienia gotówki.

None
23.03.2023 22:06 Spór z Komisją Europejską trwa. Polska może stracić kolejne 350 mld zł

Spór z organami Unii Europejskiej o praworządność w naszym kraju trwa. Oprócz środków z Krajowego Planu Odbudowy, na szali mają być również pieniądze z Funduszu Spójności. Oznacza to, że Polska może stracić szansę na kolejne setki miliardów złotych. Nic nie wskazuje na to, by spór został wkrótce rozwiązany.

sonda Goniec.pl
06.03.2023 13:03 Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o jedzeniu robaków. Skrajne opinie to mało powiedziane

Od tygodni cały kraj żyje zmanipulowanymi doniesieniami o tym, że politycy Platformy Obywatelskiej, gdy tylko zdobędą władzę, zakażą nam spożywania mięsa na rzecz pożywnych robaków. Ten klasyczny fake news z chęcią rozpowszechnia zresztą obóz władzy i sprzyjające mu media, mącąc Polakom w głowach. Reporterzy portalu Goniec.pl postanowili więc wybadać nastroje społeczne i ruszyli na ulice stolicy. Co usłyszeliśmy od zwykłych obywateli? I czy wizja jedzenia insektów to według nich naprawdę aż taki zły pomysł?

Morawiecki
14.02.2023 12:44 Polska kontra "brukselski urzędnik", czyli jak politycy Zjednoczonej Prawicy zaklinają prawno-polityczną rzeczywistość UE [OPINIA]

Politycy Zjednoczonej Prawicy nie raz uraczyli nas stwierdzeniem, że brukselscy eurokraci chcą narzucać Polsce swoją wolę. Z jednej strony Unią Europejską kieruje więc jakaś ponadnarodowa klika, z drugiej zaś tym wszystkim sterują Niemcy. Kim są zatem ci mityczni eurokraci, kto tak naprawdę podejmuje decyzje w Unii Europejskiej i jaki cel przyświeca Zjednoczonej Prawicy w roztaczaniu narracji na temat złowrogich brukselskich biurokratów?

RzecznikPiS
17.01.2023 17:36 Korupcja w Parlamencie Europejskim. Rzecznik PiS udziela komentarza

Korupcja w Parlamencie Europejskim odbija się echem również w Polsce. Rzecznik PiS wypowiedział się w związku z nowymi doniesieniami o głosowaniu w sprawie odebrania immunitetu dwóm eurodeputowanym. Rafał Bochenek sugeruje w swojej wypowiedzi, że politycy partii opozycyjnych brali udział w podobnych procederach.

Parlament Europejski
17.01.2023 12:02 Korupcja w Parlamencie Europejskim - europosłowie podejmują nowe kroki

Korupcja w Parlamencie Europejskim — do tej pory aresztowana została między innymi była wiceprzewodnicząca Eva Kaili i były włoski eurodeputowany Antonio Panzeri. Włoski sąd orzekł o przekazaniu córki i żony polityka wymiarowi sprawiedliwości w Belgii. We wtorek po południu europarlament ma podjąć się debaty o lobbingu na rzecz Kataru i Maroka.

Dyrektywa Omnibus weszła w życie, klient będzie wiedział o promocji
04.01.2023 10:24 Dyrektywa Omnibus weszła w życie. Szybko stało się jasne, ile prawdy jest w słowie "promocja"

Dyrektywa Omnibus zmieniła polskie sklepy. Od 1 stycznia 2023 r. sprzedawcy mają obowiązek informować czy promocja jest faktycznie promocją. Obowiązek pokazywania ceny z ostatnich 30 dni nie obowiązuje jednak zawsze. Wyjaśniamy.Dyrektywa unijna Omnibus daje szansę na ukrócenie nieuczciwych praktyk sprzedawców. Napis "promocja" i przekreślenie starej ceny nie będzie mogło być już traktowane jako sposób na złowienie klienta.Dyrektywa Omnibus wymaga, by w przypadku promocji pojawiła się ważna informacja. Mowa o najniższej cenie w ciągu 30 dni. Niektóre sklepy mają problem, gdyż widać, iż ich fenomenalna promocja tak naprawdę nie jest promocją.

EN 01547988 0826
15.12.2022 22:01 Potężny cios dla Władimira Putina. Jest porozumienie ws. sankcji na Rosję

Jak podaje "europejskie źródło" Polskiej Agencji Prasowej, ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej porozumieli się dziś (15.12) w Brukseli w sprawie przyjęcia dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę.

EN 01501365 0071
10.12.2022 13:23 Prof. Artur Nowak-Far o niewykonywaniu wyroków TSUE: "To jest poza praworządnością"

Prof. Artur Nowak-Far odniósł się w programie WP "Newsroom" do niewykonywania przez polski rząd wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, co już teraz wiąże się z setkami milionów euro kary. "Jesteśmy w jakimś karkołomnym szpagacie" - ocenił ekspert.

Złotówki
03.12.2022 22:33 Nawet 40 tysięcy złotych na start. Pieniądze może otrzymać niemal każdy. Co trzeba zrobić?

Podjęcie własnej działalności gospodarczej w Polsce nie jest łatwym procesem. W obliczu dzisiejszych cen energii, wysokiej inflacji oraz niekoniecznie najkorzystniejszego prawa podatkowego w naszym kraju, wielu potencjalnych przedsiębiorców rezygnuje ze swoich planów, zostawiając "własny biznes" jedynie w sferze marzeń. Rozwiązaniem mogą być unijne dotacje dla wszystkich, którzy planują rozpocząć działalność. Warto się zastanowić, bo do zgarnięcia jest nawet 40 tys. zł.

Patryk Jaki oskarżył Unię Europejską o rasizm wobec Polski
28.11.2022 12:04 Patryk Jaki się nie hamował. Unia Europejska stosuje "kryteria rasistowskie" wobec Polski

Patryk Jaki zarzucił Unii Europejskiej rasizm. Zaskakujące słowa europosła padły na antenie Radia Zet. - To brutalna gra o interesy - powiedział polityk. Zarzutów jest jednak znacznie więcej.Patryk Jaki pracuje w Europarlamencie, jednak nie przeszkadza mu to w uderzeniu w struktury Unii Europejskiej. Polityk na antenie Radia Zet wystosował mocne zrzuty pod adresem wspólnoty.- Wszyscy nam mówią i wmówili dużej części Polaków, że UE jest miejscem, które dba o przestrzeganie standardów i chce dobrze dla Polski - powiedział Patryk Jaki.

W liście skierowanym do uczestników konferencji lider PiS pisał o zagrożeniu jakie czyha na Polskę w UE.
27.11.2022 10:24 Jarosław Kaczyński uderzył w Unię Europejską. "Ograniczenie suwerenności"

W liście skierowanym do uczestników konferencji w Pogorzelicy, Jarosław Kaczyński przestrzegł przed zaangażowaniem Brukseli, a w szczególności Berlina w sprawy polskie. Jak zaznaczył lider PiS, działania zachodniego sąsiada zmierzają do ograniczenia rozwoju Polski oraz utraty suwerenności. Słowa te polityk osadził w kontekście przyszłorocznych wyborów parlamentarnych, od których - w opinii prezesa PiS - zależy niepodległość Rzeczypospolitej.

Władimir Putin stanie przed Trybunałem w Hadze? Może w tym pomóc specjalna rezolucja PE
18.11.2022 17:19 Władimir Putin będzie sądzony przed Trybunałem w Hadze?

Władimir Putin i rosyjskie władze od poniedziałku będą mogli być sądzeni przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze? Parlament Europejski doszedł do porozumienia w kwestii przyjęcia rezolucji ws. uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. - Czas najwyższy zacząć zbierać dokumentację, by ten proces rozpocząć - oświadczył europoseł Andrzej Halicki.Władimir Putin już na początku wojny w Ukrainie oficjalnie zyskał miano zbrodniarza wojennego, ale najnowsza decyzja Parlamentu Europejskiego otwiera kolejną furtkę do ukarania prezydenta Rosji. Chodzi o specjalną rezolucję.Władimir Putin i jego ludzie zostaną osądzeni przez Trybunał w Hadze? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny. Powodem są czwartkowe wydarzenia w Parlamencie Europejskim.

Jarosław Kaczyński chce wyjść z Unii Europejskiej?
14.11.2022 10:46 Jarosław Kaczyński zapowiedział Polexit? Prezes PiS postawił sprawę jasno, padła mocna deklaracja

Jarosław Kaczyński przygotowuje grunt pod wyjście Polski z Unii Europejskiej? Prezes PiS w Żywcu stwierdził, że opuszczenie UE byłoby "moralnie słuszne". Mimo tych zaskakujących słów padło zapewnienie, że Polska nie rozpocznie Polexitu.Jarosław Kaczyński na każdym kolejnym spotkaniu z (wyselekcjonowanymi) Polakami przekracza kolejną granicę. Po obrażaniu środowisk LGBT i drwieniu z osób transpłciowych przeszedł czas na ostre słowa wobec Unii Europejskiej.Prezes PiS w czasie niedzielnej wizyty w Bielsku-Białej zaprzeczał, że jest Żydem. W Żywcu natomiast poruszył temat przyszłości Polski w UE. Konflikt i zablokowanie unijnych funduszy w ramach KPO popchnie PiS w stronę Polexitu?

Andrzej Duda ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
06.11.2022 09:40 Andrzej Duda szczerze o środkach w ramach KPO. "Spełniliśmy warunki"

W opinii prezydenta Andrzeja Dudy Polska zrealizowała wszystkie warunki, które postawiła nam Unia Europejska, by otrzymać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. - Żadnych odpowiedzi na sugestie z tamtej strony realizował nie będę - oznajmił przywódca naszego kraju w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".