Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska – co to jest? Podstawowe informacje

Unia Europejska to związek polityczno-gospodarczy określonych państw europejskich, jednak trudno jest zaklasyfikować ją do jakiejkolwiek tradycyjnej kategorii organizacji międzynarodowej czy formy państwowej. Powszechnie uznaje się ją za twór „sui generis”, łączący elementy wspólnoty gospodarczej, państwa federalnego i organizacji międzynarodowej, działającej w dziedzinie prawa i nauk społecznych.

Podstawę dla funkcjonowania Unii Europejskiej stanowi kilka umów międzynarodowych, ratyfikowanych przez jej członków. Wśród najważniejszych możemy wymieniać Traktat z Maastricht, Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) oraz Traktat Lizboński. Unia Europejska de facto nie ma stolicy, choć uznawana za taką jest Bruksela, z uwagi na mieszczące się w niej ośrodki władzy UE. Bank centralny Unii Europejskiej mieści się we Frankfurcie, a do innych ważnych miast UE przez wzgląd na ich znaczenie polityczne zalicza się Strasburg i Luksemburg. Walutę UE stanowi euro, choć nie wyłącza to możliwości posiadania przez państwa członkowskie własnych walut zamiast euro.

Unia Europejska – struktura organizacyjna

Struktura organizacyjna Unii Europejskiej może być trudna do przyswojenia, ponieważ nie opiera się na mechanizmach znanych nam z innych państw czy organizacji – szczególnie w kontekście hierarchii określonych ośrodków władzy. Dość duża jest także liczba poszczególnych instytucji, co nie ułatwia odbioru porządku prawnego w UE.

Wobec powyższego należy skupić się przede wszystkim na najistotniejszych strukturach Unii Europejskiej. W tej mierze pierwsze skrzypce grać będzie Komisja Europejska, pełniąca funkcję organu wykonawczego. W procesie tworzenia prawa udział bierze Rada Unii Europejskiej, złożona z ministrów państw członkowskich, oraz Parlament Europejski, gdzie europosłowie wybierani są w wyborach powszechnych. Władzę sądowniczą z kolei sprawuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Jakie państwa należą do UE? Kto chce dołączyć?

Do Unii Europejskiej należy aktualnie 27 państw. Jest to Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Do końca stycznia 2020 roku w skład Unii Europejskiej wchodziła również Wielka Brytania, która postanowiła jednak wystąpić ze struktur organizacyjnych UE.

W najbliższych latach ilość państw wchodzących w skład Unii Europejskiej może się jeszcze poszerzyć, choć procedura akcesyjna do UE jest dość skomplikowana – zarówno pod kątem prawnym, jak i technicznym. Co więcej, państwo które chciałoby zostać członkiem Unii Europejskiej musi spełnić wiele wymogów politycznych i ekonomicznych – są to kryteria kopenhaskie i kryteria madryckie.

Aktualnie oficjalnymi kandydatami na członków UE jest dziewięć państw – Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia, Turcja i Ukraina

Pokaż więcej

pieniądze
24.04.2024 21:35 Limit płatności gotówką przegłosowany. Nowe przepisy wejdą w życie

Płatność gotówką dużych kwot pieniędzy już niedługo nie będzie możliwa. Kupno samochodu za gotówkę również nie będzie dostępną opcją. Parlament Europejski przyjął pakiet ustaw, który reguluje ograniczenie możliwości korzystania z gotówki. Jest to związane z wdrażaniem narzędzi pomagających walczyć z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu.

zegarek
30.03.2024 12:21 Już dziś w nocy zmiana czasu. W którą stronę przestawiamy zegarki?

Już dzisiaj, w nocy z soboty na niedzielę 30-31 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Wielu obywateli nie będzie zachwyconych, ponieważ pośpimy o godzinę krócej. Nie dotyczy to jednak tylko mieszkańców Polski. Zmiana czasu obowiązuje w 70 państwach na świecie.

zegarek
29.03.2024 17:44 Kiedy koniec zmiany czasu? Padła pierwsza możliwa data

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi już lada dzień. W 2024 r. przesuwamy zegarki w nietypowym terminie, gdyż zbiegają się to z Wielkanocą. Do kiedy obowiązywać będzie zmiana czasów oraz dlaczego w ogóle musimy to robić? Jeszcze 1970 r. Polacy nie sprawdzali, kiedy trzeba przesunąć zegar z 2.00 na 3.00.

kierowca
28.03.2024 21:10 Będą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy

Komisja Europejska wprowadza ważne zmiany w przepisach, dotyczące prawa jazdy. Kierowcy, którzy mają ukończone 65 lat, a wciąż chcą cieszyć się w pełni jazdą samochodem i przedłużyć ważność swojego prawa jazdy, będą musieli spełnić ten obowiązek.

zegarek notatnik
23.03.2024 09:54 Do kiedy będziemy zmieniać czas? Kluczowa jest jedna data

Już w następny weekend po raz kolejny przestawimy zegarki, przechodząc z czasu zimowego na letni. Fakt ten na nowo rozbudził dyskusję na temat tego, czy takie zmiany są nam w ogóle potrzebne. Bardzo prawdopodobne, że z podobnym dylematem wkrótce zmierzy się także Bruksela, która już raz zajęła się tym tematem. Czy Unia zgodzi się na ujednolicenie czasu? Kluczowa jest jedna data.

pieniądze, portfel
09.03.2024 10:10 Nowy limit płatności gotówką. UE szykuje specjalne przepisy

Już niedługo płatności gotówką zostaną ograniczone odgórnie? Unia Europejska ma plan wprowadzenia nowych regulacji dotyczących pieniędzy. Regulacje zablokują możliwość płacenia w gotówce poniżej ogólnoeuropejskiego limitu. Zmiany mogą wejść już za trzy lata. Potwierdza to minister finansów.

miasto euro
22.10.2023 11:41 Urzędnicy spóźnili się 32 sekundy. Miasto straciło 10 mln euro dotacji

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy budzą wielkie emocje i to nie tylko nad Wisłą. Wielki problem z unijnymi funduszami ma także włoskie miasto Vicenza, które straciło szansę na pozyskanie aż 10 mln euro. Wszystko przez to, że urzędnicy odpowiedzialni za złożenie wniosku o dofinansowanie nie dotrzymali terminu. Nie był to jednak ani miesiąc spóźnienia, ani nawet dzień, a zaledwie 32 sekundy.

portfel
08.10.2023 11:21 Nowy podatek uderzy w kieszenie Polaków. Wejdzie w życie już lada chwila

Nowy podatek wchodzi w życie od 1 lipca 2024 r. Pieniądze będą znikać z portfeli Polaków w mgnieniu oka. Firmy muszą przystosować się do nowych przepisów, a to sprawi, iż wzrosną koszty. Unijna “dyrektywa plastikowa” może nieźle namieszać.

Grzyby
12.08.2023 17:07 Unia Europejska zakaże zbierania grzybów? Wszystko jest już jasne

Jarosław Kaczyński podczas pikniku PiS-u w Chełmie przekonywał, że gdy straci władzę, Polacy nie będą mogli chodzić na grzyby, ponieważ zakaże tego Unia Europejska. Głos w sprawie zabrał rzecznik Komisji Europejskiej. 

Parlament Europejski
12.07.2023 22:33 Ważna zmiana w Parlamencie Europejskim. Polska może się cieszyć

Dziennikarka Polskiego Radia przekazała informacje, które mogą ucieszyć polskich polityków. Nasz kraj może zyskać dodatkowego europosła. Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 52 Polaków, natomiast po przyszłorocznych wyborach w PE może być już 53 naszych rodaków.

Sejm
15.06.2023 16:09 Sejm przyjął ważną uchwałę. Jest sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji imigrantów

Po ostrej dyskusji Sejm przyjął dziś (15.06) uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji migrantów, tzw. systemu obowiązkowej solidarności. Politycy PiS-u uważają, że pomysł ten godzi w suwerenność państw i zagraża ich bezpieczeństwu. Jarosław Kaczyński zapowiedział przeprowadzenie referendum, w którym Polacy zabraliby głos w sprawie.

Jarosław Kaczyński
15.06.2023 14:34 Jarosław Kaczyński nagle zabrał głos w Sejmie. "Zorganizujemy referendum"

Prezes PiS-u niespodziewanie zabrał w Sejmie głos na temat przymusowej relokacji imigrantów forsowanej na forum Unii Europejskiej. Partia rządząca wyraźnie opowiada się przeciwko przyjmowaniu imigrantów, zwłaszcza z innych kręgów kulturowych. Jarosław Kaczyński zapowiedział również przeprowadzenie referendum w celu rozstrzygnięcia kwestii relokacji imigrantów.

Frank szwajcarski
15.06.2023 12:37 Zapadł wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Przełomowa decyzja

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok dotyczący sektora bankowego oraz osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. W swoim orzeczeniu TSUE poparł frankowiczów, stwierdzając, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej z powodu nadużyć ze strony banku, może on żądać od kredytobiorcy rekompensaty za korzystanie z kapitału na cel zakupu nieruchomości.

Banknoty
11.06.2023 16:24 Jak wypada wzrost naszego PKB na tle innych państw UE? Zaskakujące dane

W pierwszym kwartale 2023 roku PKB Polski wzrosło o 3,8 proc. To dobry wynik, który pokazuje pozytywny rozwój gospodarki. Niemniej, gdy porównamy PKB Polski z analogicznym okresem poprzedniego roku, widzimy, że wzrost był niewielki.

Unia Europejska
08.06.2023 16:21 Komisja Europejska zapowiedziała powstanie nowego organu ds. etyki. Będzie pilnował wszystkich instytucji

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie nowego organu do spraw etyki, który miałby za zadanie ustalanie standardów postępowania w instytucjach Unii Europejskiej. Organ nie będzie wszczynał dochodzeń, ale będzie ustalał standardy dotyczące przyjmowania prezentów, gościnności czy podróży, spotkań z lobbystami, interesów finansowych i warunków działania po zakończeniu kadencji.

Andrzej Duda
06.06.2023 21:40 Andrzej Duda wygłosił orędzie do Polaków. Przygotował projekt ustawy

Andrzej Duda, we wtorkowy wieczór (6 czerwca) wygłosił ważne orędzie do wszystkich Polaków. Okazją do prezydenckiego wystąpienia jest przypadająca za półtora roku polska prezydencja w Unii Europejskiej. Głowa państwa zaapelowała o zjednoczenie polskiej sceny politycznej oraz niezwłoczne przyjęcie ustawy, która zostanie złożona w polskim Sejmie, a która określa ramy polskiego przewodnictwa w UE.

Zbigniew Ziobro
05.06.2023 17:44 Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"

Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosił, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z Traktatu o Unii Europejskiej. Chodzi o zmiany w sądownictwie dokonane w 2019 roku. W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska wniosła przeciwko naszemu krajowi. Wyrok skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda
29.05.2023 16:22 Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"

Andrzej Duda poinformował dziś (29.05), że podpisze uchwaloną w piątek (26.05) przez Sejm i szeroko dyskutowaną ustawę, którą potocznie nazywa się “Lex Tusk”, a przewiduje ona utworzenie komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. Zarówno prezydent, jak i premier chcą, żeby takie gremium zebrało się też na poziomie unijnym. Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie.

Parlament Europejski
22.05.2023 17:20 Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego? UE podała datę

Rada Unii Europejskiej poinformowała, że dziś (22.05) formalnie zatwierdzono termin kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego na okres od 6 do 9 czerwca 2024 roku. Teraz władze poszczególnych państw wybiorą dzień głosowania w swoich krajach.

Viktor Orban
03.05.2023 17:25 Viktor Orbán idzie na ustępstwa, Węgry dostaną pieniądze od UE. Co z Polską?

Węgrzy od długiego czasu mierzą się z podobnymi problemami na forum Unii Europejskiej, co Polska. Zablokowane wielomiliardowe fundusze dały parlamentowi w Budapeszcie do myślenia, bowiem dziś przyjęto ustawę, która jest ważnym krokiem do odpolitycznienia sądów. Węgrzy już mogą się cieszyć z odblokowania strumienia gotówki.

None
23.03.2023 22:06 Spór z Komisją Europejską trwa. Polska może stracić kolejne 350 mld zł

Spór z organami Unii Europejskiej o praworządność w naszym kraju trwa. Oprócz środków z Krajowego Planu Odbudowy, na szali mają być również pieniądze z Funduszu Spójności. Oznacza to, że Polska może stracić szansę na kolejne setki miliardów złotych. Nic nie wskazuje na to, by spór został wkrótce rozwiązany.

sonda Goniec.pl
06.03.2023 13:03 Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o jedzeniu robaków. Skrajne opinie to mało powiedziane

Od tygodni cały kraj żyje zmanipulowanymi doniesieniami o tym, że politycy Platformy Obywatelskiej, gdy tylko zdobędą władzę, zakażą nam spożywania mięsa na rzecz pożywnych robaków. Ten klasyczny fake news z chęcią rozpowszechnia zresztą obóz władzy i sprzyjające mu media, mącąc Polakom w głowach. Reporterzy portalu Goniec.pl postanowili więc wybadać nastroje społeczne i ruszyli na ulice stolicy. Co usłyszeliśmy od zwykłych obywateli? I czy wizja jedzenia insektów to według nich naprawdę aż taki zły pomysł?

Morawiecki
14.02.2023 12:44 Polska kontra "brukselski urzędnik", czyli jak politycy Zjednoczonej Prawicy zaklinają prawno-polityczną rzeczywistość UE [OPINIA]

Politycy Zjednoczonej Prawicy nie raz uraczyli nas stwierdzeniem, że brukselscy eurokraci chcą narzucać Polsce swoją wolę. Z jednej strony Unią Europejską kieruje więc jakaś ponadnarodowa klika, z drugiej zaś tym wszystkim sterują Niemcy. Kim są zatem ci mityczni eurokraci, kto tak naprawdę podejmuje decyzje w Unii Europejskiej i jaki cel przyświeca Zjednoczonej Prawicy w roztaczaniu narracji na temat złowrogich brukselskich biurokratów?

RzecznikPiS
17.01.2023 17:36 Korupcja w Parlamencie Europejskim. Rzecznik PiS udziela komentarza

Korupcja w Parlamencie Europejskim odbija się echem również w Polsce. Rzecznik PiS wypowiedział się w związku z nowymi doniesieniami o głosowaniu w sprawie odebrania immunitetu dwóm eurodeputowanym. Rafał Bochenek sugeruje w swojej wypowiedzi, że politycy partii opozycyjnych brali udział w podobnych procederach.

Parlament Europejski
17.01.2023 12:02 Korupcja w Parlamencie Europejskim - europosłowie podejmują nowe kroki

Korupcja w Parlamencie Europejskim — do tej pory aresztowana została między innymi była wiceprzewodnicząca Eva Kaili i były włoski eurodeputowany Antonio Panzeri. Włoski sąd orzekł o przekazaniu córki i żony polityka wymiarowi sprawiedliwości w Belgii. We wtorek po południu europarlament ma podjąć się debaty o lobbingu na rzecz Kataru i Maroka.

Dyrektywa Omnibus weszła w życie, klient będzie wiedział o promocji
04.01.2023 10:24 Dyrektywa Omnibus weszła w życie. Szybko stało się jasne, ile prawdy jest w słowie "promocja"

Dyrektywa Omnibus zmieniła polskie sklepy. Od 1 stycznia 2023 r. sprzedawcy mają obowiązek informować czy promocja jest faktycznie promocją. Obowiązek pokazywania ceny z ostatnich 30 dni nie obowiązuje jednak zawsze. Wyjaśniamy.Dyrektywa unijna Omnibus daje szansę na ukrócenie nieuczciwych praktyk sprzedawców. Napis "promocja" i przekreślenie starej ceny nie będzie mogło być już traktowane jako sposób na złowienie klienta.Dyrektywa Omnibus wymaga, by w przypadku promocji pojawiła się ważna informacja. Mowa o najniższej cenie w ciągu 30 dni. Niektóre sklepy mają problem, gdyż widać, iż ich fenomenalna promocja tak naprawdę nie jest promocją.

EN 01547988 0826
15.12.2022 22:01 Potężny cios dla Władimira Putina. Jest porozumienie ws. sankcji na Rosję

Jak podaje "europejskie źródło" Polskiej Agencji Prasowej, ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej porozumieli się dziś (15.12) w Brukseli w sprawie przyjęcia dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę.

EN 01501365 0071
10.12.2022 13:23 Prof. Artur Nowak-Far o niewykonywaniu wyroków TSUE: "To jest poza praworządnością"

Prof. Artur Nowak-Far odniósł się w programie WP "Newsroom" do niewykonywania przez polski rząd wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, co już teraz wiąże się z setkami milionów euro kary. "Jesteśmy w jakimś karkołomnym szpagacie" - ocenił ekspert.