Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda wygłosił orędzie do Polaków. Przygotował projekt ustawy
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 06.06.2023 21:40

Andrzej Duda wygłosił orędzie do Polaków. Przygotował projekt ustawy

Andrzej Duda
Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda, we wtorkowy wieczór (6 czerwca) wygłosił ważne orędzie do wszystkich Polaków. Okazją do prezydenckiego wystąpienia jest przypadająca za półtora roku polska prezydencja w Unii Europejskiej. Głowa państwa zaapelowała o zjednoczenie polskiej sceny politycznej oraz niezwłoczne przyjęcie ustawy, która zostanie złożona w polskim Sejmie, a która określa ramy polskiego przewodnictwa w UE.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z orędziem do Polaków

- Dokładnie 20 lat temu odbyło się referendum ws. przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 7 i 8 czerwca 2003 roku Polacy podjęli historyczną decyzję. Przytłaczającą większością opowiedzieli się za przystąpieniem do Unii, a tym samym potwierdzili przynależność Polski do świata Zachodu - rozpoczął swoje orędzie prezydent Andrzej Duda. Polityk wystąpił we wtorek (6 czerwca) o godzinie 20:00.

Andrzej Duda przypomniał, że osobiście brał udział w referendum i głosowałem „za”. - Miałem w pamięci słowa Świętego Jana Pawła II, że Polska potrzebuje Europy, a Europa Polski; że nasza Ojczyzna powinna dołączyć do Unii, że powinniśmy uczestniczyć w jej kształtowaniu zgodnie z wartościami wyznawanymi przez nas, od kiedy ponad tysiąc lat temu dołączyliśmy do rodziny chrześcijańskich narodów Europy - przemawiał podniosłym tonem polityk.

 

Była pracownica cateringu ujawniła prawdę o szpitalnym jedzeniu. "Dolewanie wody do zupy na porządku dziennym"

"Sukces Polski w Unii jest zasługą milionów Polek i Polaków"

Prezydent RP przypominał, że przystąpienie do UE było doskonałą decyzją. Andrzej Duda podkreślał, że członkostwo we europejskiej wspólnocie przyniosło naszemu krajowi wzrost gospodarczy i pozwoliło na otwarcie granic oraz wzmocniło nasze bezpieczeństwo w wielu wymiarach.

- Sukces Polski w Unii jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji. Wprowadzenie Polski do Unii, a następnie budowanie jej pozycji i zabieganie o jej interesy może stanowić również przykład współpracy rządów o różnych barwach politycznych – prawicy, lewicy, ludowców. Chciałbym wszystkim za to podziękować. Dobrze przysłużyliście się Polsce. Dziękuję - dodawał Andrzej Duda.

Plan na polską prezydencję w UE

Jednocześnie w swoim orędziu głowa państwa polskiego przypomniała, że już za półtora roku to nasz kraj obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Zdaniem polityka, nasza prezydencja we Wspólnocie wiąże się z wielkimi wyzwaniami. 

- Dzisiaj Europa przeżywa trudny czas. Mierzy się z konsekwencjami brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę. To stawia przed nami nowe wyzwania. Żeby im sprostać, potrzebna jest współpraca i perspektywiczne myślenie; planowanie kluczowych spraw z odpowiednim wyprzedzeniem. Do takich właśnie spraw należy zbliżająca się polska prezydencja w Unii Europejskiej, którą obejmiemy już za półtora roku. Musimy być do niej doskonale przygotowani - twardo oznajmił prezydent Polski.

W ramach przygotowań prezydent RP wyznaczył trzy cele. Pierwszy z nich polega na pogłębieniu współpracy transatlantyckiej - wzmocnieniu relacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Druga kwestia dotyczy rozszerzenia Wspólnoty o Ukrainę, Mołdawię i Bałkany Zachodnie, a w przyszłości także i inne kraje do niej aspirujące. Trzecim celem, jak podkreślał polityk będzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Ważny apel do polskich polityków

Andrzej Duda przedstawił receptę na powodzenie polskiego planu. - To zadania ambitne. Żeby je zrealizować, potrzebna jest bliska współpraca między Prezydentem, rządem oraz Sejmem i Senatem. Dlatego już jutro złożę projekt ustawy, który określi ramy tej współpracy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej - tłumaczył przywódca.

Na koniec pojawił się apel do całej sceny politycznej w naszym kraju. - Chciałbym, żeby ta inicjatywa udowodniła, że w sprawach najważniejszych dla Polski cała klasa polityczna może ze sobą zgodnie współpracować. To ważny sprawdzian dla wszystkich sił politycznych – sprawdzian tego, które z nich chcą współpracy na rzecz realizacji naszych celów w Unii Europejskiej. Dlatego apeluję, żeby ustawa przyjęta została niezwłocznie. Jestem przekonany, że tylko przez współdziałanie możemy dobrze wykorzystać wyjątkową szansę, jaką daje nam unijna prezydencja, a dzięki temu skutecznie zadbać o realizację interesu Polski na arenie międzynarodowej - apelował Andrzej Duda.