Donald Trump nie pomoże Polsce w razie konfliktu z Rosją. Większość Polaków nie ma złudzeń

Nowe badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" ujawnia zaskakujące dane. Okazuje się, że większość Polaków nie wierzy, aby Stany Zjednoczone wsparły nas w przypadku konfliktu z Rosją.
"Jestem Polsce bardzo zobowiązany"
"Jestem Polsce bardzo zobowiązany. Polska stanęła na wysokości zadania i wykonała świetną robotę w NATO, jak wiecie, zapłacili więcej, niż musieli. To jedna z najwspanialszych grup ludzi, jakie kiedykolwiek znałem" - powiedział w marcu amerykański prezydent na krótko przed awanturą z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu. Podobne pochwały pod adresem naszego kraju spływały od członków gabinetu Donalda Trumpa wielokrotnie. Okazuje się jednak, że spore grono Polaków nie wierzy w szczerość sympatii trafiającej nad Wisłę zza Oceanu.

Sondaże Trumpa spadają
Z okazji 100 dni prezydentury Donalda Trumpa ABC News i "Washington Post" przygotowały sondaż, który pokazuje, co sądzą o nim Amerykanie. Wynika z niego, że pozytywne zdanie o sposobie, w jaki sprawuje on swój urząd, ma zaledwie 39 proc. obywateli USA. Jak zauważa "WP", jeszcze żaden prezydent w historii nie miał tak niskich notowań po 3 miesiącach od zaprzysiężenia.
W porównaniu z badaniem z początku lutego notowania Trumpa spadły o 6 punktów procentowych. Wówczas respondenci mogli jednak wyłącznie zadeklarować, że popierają bądź nie popierają działań prezydenta. W najnowszej odsłonie pozwolono im zaś także wybrać opcję “nie mam zdania”, którą wybrało zaledwie 5 proc. Większość uczestników ankiety negatywnie oceniła sposób, w jaki administracja Trumpa radzi sobie z kwestiami, takimi jak imigracja, stosunki międzynarodowe czy cła.
Tymczasem w kwietniowym sondażu CBOS zbadał, jak Polacy oceniają obecne relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Z kolei Instytutu Badań Pollster zapytał naszych obywateli czy wierzą w wsparcie USA, jeśli doszłoby do wojny z Rosją.
Polacy nie wierzą w pomoc Donalda Trumpa
CBOS zapytał Polaków o to, jak oceniają obecne stosunki polsko-amerykańskie. Aż 52 proc. stwierdziło, że nie są ani dobre, ani złe. Zdaniem 31 proc. ankietowanych są dobre, z czego 29 proc. badanych oceniło je jako "raczej dobre", a 2 proc. jako "zdecydowanie dobre". Z kolei 10 proc. ankietowanych negatywnie oceniło stosunki polsko-amerykańskie: według 9 proc. respondentów są one "raczej złe", zdaniem 1 proc. - "zdecydowanie złe". Zdania nie ma 7 proc. badanych.
Pracowania porównała także wyniki sondażu z badaniem z marca 2023 r. Wówczas prezydent Joe Biden odwiedził Warszawę i potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych po stronie Ukrainy i wschodniej flanki NATO. "W stosunku do pomiaru sprzed dwóch lat (...) doszło do niemal 50-punktowego spadku odsetka pozytywnych ocen relacji polsko-amerykańskich (z 80 proc. w marcu 2023 roku do 31 proc. obecnie)" - wskazała sondażownia.
ZOBACZ: Zabójstwo lekarza w szpitalu. Na jaw wyszły nowe, wstrząsające szczegóły
Respondenci odpowiedzieli również na pytanie, kto - ich zdaniem - bardziej korzysta na wzajemnych relacjach - USA czy Polska. Zdaniem 42 proc. stosunki polsko-amerykańskie są w podobnym stopniu korzystne dla obu stron (spadek o 19 pkt proc. w porównaniu do badania z marca 2023 r.); 5 proc. stwierdziło, że głównym beneficjentem są Polacy (spadek o 1 pkt proc.). Natomiast według 33 proc. relacje w Polską są korzystne głównie dla Stanów Zjednoczonych (wzrost o 15 pkt proc.).
Tymczasem z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla “Super Expressu” wynika, że większość z nas (55 proc.) uważa, że w przypadku wojny z Rosją Trump nie pomoże Polsce. Wiarę w pomoc sojusznika zza Oceanu na z kolei 28 proc. Polaków. 17 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.
“Polityka Donalda Trumpa jest tak zmienna, że obniża nasze poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nasz sojusznik zachowuje się w sposób stabilny, konsekwentny i pomaga innym naszym sojusznikom, to wtedy to nasze poczucie bezpieczeństwa rośnie. A to w jaki sposób Trump prowadzi swoją politykę wobec Ukrainy i Rosji, powoduje, że wszyscy dookoła zaczynają się trochę przejmować. A więc poczucie bezpieczeństwa po prostu spada. To badanie jest bardzo interesujące, bo pokazuje, że wiara w prezydenta Trumpa maleje” - tłumaczy dla “SE” politolog, prof. Olgierd Annusewicz.





































