Straż Graniczna to jedna z ustawowych służb porządkowych, której rolą jest kompleksowa obrona granic kraju przez nielegalną imigracją czy szeroko rozumianym przemytem. Oprócz organizowania ruchu granicznego i dbałości o przestrzeganie przepisów z nim związanych, Straż Graniczna może pełnić także rolę administracyjną, wydając zezwolenia na przekroczenie granicy, czy dbając o jej właściwe oznakowanie.
Straż Graniczna jest formacją umundurowaną i uzbrojoną, a także jest klasyfikowana jako organ ścigania. Funkcjonariusze SG są uzbrojeni w pistolety, karabiny maszynowe, środki obezwładniające, noktowizory i materiały wybuchowe. Oprócz samochodów posiadają także helikoptery, samoloty i drony, dzięki którym mogą skutecznie strzec granic Rzeczpospolitej Polskiej.
Nadzór nad Strażą Graniczną sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych. Aktualnym Komendantem Głównym Straży Granicznej jest generał brygady Robert Bagan. Polska Straż Graniczna jest kluczową służbą nie tylko dla naszego kraju, ale i dla całej Unii Europejskiej, chroniąc wschodnią granicę organizacji.
Praca w Straży Granicznej jest wymagająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie – wobec tego kandydat do służby musi być człowiekiem silnym, sprawnym i odpornym na sytuacje stresowe. Te kompetencje z całą pewnością zostaną sprawdzone w trakcie testów rekrutacyjnych.
Niemniej, kandydata do Straży Granicznej musi cechować się także nieposzlakowaną opinia, nie może być karany za przestępstwo (w tym przestępstwo skarbowe), a także musi być gotów do podporządkowania się szczególnej dyscyplinie i dawać rękojmię dochowania tajemnicy państwowej. Do tego musi posiadać minimum wykształcenie średnie.
Praca w Straży Granicznej to przede wszystkim służba Polsce i jego narodowi. Osoby chętne do wstąpienia w szeregi SG powinny decydować się na ten krok w pierwszej kolejności z pobudek patriotycznych, a dopiero w dalszej kolejności zastanawiać się nad wynagrodzenie czy przywilejami.
Trzeba pamiętać, że praca w Straży Granicznej to nie tylko wielka odpowiedzialność, ale również szereg niebezpieczeństw, co dobitnie ilustruje kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG muszą zmagać się z nieustannym stresem i fizycznym wycieńczeniem, a w skrajnych przypadkach może dochodzić to konfrontacji z nielegalnymi imigrantami. W jednym z przypadków zakończyło się to śmiercią.
Pokaż więcej
Mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, przekazał niepokojące informacje o sytuacji na granicy z Białorusią. Wojskowy ujawnił, do jakich incydentów dochodzi w tamtym rejonie i kiedy nastąpiła ich eskalacja.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej staje się coraz bardziej napięta. W ostatnich dniach odnotowano kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy przez cudzoziemców, którzy ponadto wykazują się rosnącą agresją wobec polskich służb. Funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze Wojska Polskiego muszą stawiać czoła nowym wyzwaniom związanym z ochroną terytorium kraju.
W poniedziałek na jednym z polskich lotnisk niespodziewanie padły strzały. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby ratunkowe, w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, pomimo natychmiastowej pomocy, życia poszkodowanej kobiety nie udało się uratować. Na jaw wyszły porażające szczegóły.
Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował o niebezpiecznym incydencie na granicy polsko-białoruskiej. – Minionej doby odnotowano 12 prób naruszenia – przekazał we wtorek Michał Bura. Pogranicznicy donoszą o zdarzeniu z petardami, do którego doszło wczoraj. Znane są już szczegóły.
Niebezpieczne zdarzenie podczas lotu ze szkockiego Edynburga do Gdańska. Dyżurny docelowego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy otrzymał informacje o groźnie zachowujących się pasażerach samolotu od szefa pokładu. Konieczna była interwencja Straży Granicznej. Trudno uwierzyć, co zrobiło dwóch pasażerów.
W nocy z piątku na sobotę (8-9 listopada) w rejonie miejscowości Łapicze (woj. podlaskie) doszło do poważnego wypadku z udziałem samochodu Straży Granicznej. Pojazd dachował. 5 osób trafiło do szpitala.
Pewna grupa obywateli Niemiec przyjechała na granicę polsko-rosyjską, potem stało się to. Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna opublikowała nagranie, na którym widać nieodpowiednie zachowanie pięciu turystów. Teraz za zlekceważenie przepisów obowiązujących w tym miejscu przyjdzie im zapłacić aż 2,5 tys. zł.
Dramatyczne sceny na Lotnisku Chopina. Konieczna była pilna ewakuacja 500 osób, zamknięto także cześć lotniska oraz dróg dojazdowych. Wszystko za sprawą mężczyzny, który przyjechał na miejsce taksówką, a chwilę później pozostawił swój bagaż i oddalił się. Na lotnisku błyskawicznie zaroiło się od służb i pirotechników.
W piątek, 21 czerwca na antenie Radia Zet w audycji prowadzonej przez Bogdana Rymanowskiego, gościł prezydent Andrzej Duda. “Kontrola graniczna to coś, czego Polacy nie lubią. Przez lata byliśmy zamknięci za żelazną kurtyną” - powiedział, odnosząc się do pytania o ewentualne przywrócenie kontroli na polskich granicach.
Mieszkańcy miejscowości położonych przy polsko-białoruskiej granicy otrzymali dziś alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. ”Bądź czujny” – czytamy w komunikacie.
Do kolejnego ataku na polskie służby graniczne doszło dziś nad ranem w okolicach Białowieży. Grupa nielegalnych migrantów próbowała sforsować polsko-białoruską granicę, jeden ze strzegących jej funkcjonariuszy został trafiony w głowę konarem drzewa.
Incydenty na lotnisku Okęcie spowodowały paraliż ruchu samolotów. Wszystko za sprawą trzech podróżnych, którzy postanowili zażartować w czasie odprawy. Ich deklaracja została wzięta na poważnie, do akcji wkroczyli funkcjonariusze Straży Granicznej. Wynik badania okazał się być negatywny, ale mężczyźni nie unikną konsekwencji.
Samorządy z powiatu hajnowskiego boją się, że strefa buforowa na granicy Polski i Białorusi zabije tamtejszą turystykę. Napisali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska. Tymczasem Białowieski Park Narodowy chce zmian w wytyczonych granicach strefy.
Kolejny niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna przekazała w piątek (31 maja), że dwaj służący na pograniczu żołnierze zostali ranni i trafili do szpitala. Mężczyzn zaatakować miała grupa agresywnych migrantów. Zaledwie kilka dni temu inny żołnierz został ugodzony nożem i walczy o życie.
Straż Graniczna zawiadomiła policję o porzuconym samochodzie osobowym. W środku nie było kierowcy, za to było pięciu nielegalnych imigrantów. Rozpoczęły się poszukiwania tzw. kuriera. Jak się okazało, pomoc w przedostaniu się do kraju to nie jedyne jego przewinienie. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Dramatyczna akcja policjantów i strażników granicznych na lotnisku w Katowicach. Po otrzymaniu informacji od niemieckich funkcjonariuszy o podejrzewanym o zabójstwo musieli szybko zainterweniować. Liczyła się każda chwila - mężczyzna już znajdował się w samolocie, który miał wylecieć do tureckiej Antalii.
Nie ustają napięcia z udziałem migrantów starających się przekroczyć polską granicę od strony Białorusi. Straż Graniczna poinformowała o kolejnym incydencie, do którego doszło dziś w Białowieży. Cudzoziemcy podpalili polski znak graniczny.
Rzeczniczka Straży Granicznej została odwołana. Decyzja wobec kapitan Anny Michalskiej wywołała ogromną lawinę komentarzy. Mateusz Morawiecki sugeruje, że rzeczniczka prasowa powinna dostać zamiast kary nagrodę za “rzetelne informowanie” o tym, co działo się na granicy polsko-białoruskiej.
Na Lotnisku Chopina w Warszawie doszło do kuriozalnych scen. Podczas kontroli bezpieczeństwa przed lotem do Genewy jeden z pasażerów zdecydował się na niewinny "żart", który poniósł za sobą poważne konsekwencje.
Jak poinformował we wtorek 26 września szef MSWiA Mariusz Kamiński, Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku. Znamy powody takiej decyzji.
Straż Graniczna opublikowała w internecie nagranie z granicy z Białorusią. Na filmie widać próbę przedarcia się dwóch osób przez zaporę i natychmiastową reakcję polskich pograniczników.
Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennemn (granica Polski z Ukrainą) przecierali oczy ze zdumienia. Podczas kontroli dokonali oni nietypowego odkrycia u wjeżdżającej do naszego kraju 68-letniej kobiety. Lubelskie służby błyskawicznie dokonały zatrzymania 68-latki.
Kolejna akcja na lotnisku Chopina. Strażnicy graniczni poinformowali o nietypowym przebiegu odprawy. 46-letni mężczyzna powiedział coś, co postawiło wszystkie służby na nogi. Miał lecieć na Ibizę, ale na pokład samolotu nie wsiadł. Tłumaczył, że chciał tylko zażartować.
Mrożące krew w żyłach sceny na granicy polsko-litewskiej. Krajowa Administracja Skarbowa dokonała zatrzymania samochodu ciężarowego. Uwagę służb zwróciło nerwowe zachowanie kierowcy - obywatela Łotwy. Jak się okazało, mężczyzna miał powody do stresu. Na pokładzie jego pojazdu dokonano szokującego odkrycia.
Dramatyczne doniesienia z przejścia granicznego w Korczowej (woj. podkarpackie). Tamtejsi pogranicznicy zostali poproszeni o pilną pomoc przez matkę 5-letniego dziecka. Okazało się, że chłopczyk w trakcie przejazdu z Ukrainy do Polski owinął sobie wokół szyi pas bezpieczeństwa. Sytuacja z minuty na minutę stawał się coraz bardziej niebezpieczna. Mundurowi przystąpili do działania błyskawicznie.
Została podjęta kolejna próba sforsowania polskiej granicy. Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 126 cudzoziemców. Mieli rzucać kamieniami w polskie patrole i uszkodzić służbowy samochód.
23-latek nielegalnie przewoził grupę 21 Syryjczyków, przy okazji łamiąc przepisy drogowe. Gdy zorientował się, że ściga go policja i straż graniczna, staranował bramę ogródków działkowych w Żorach i porzucił pojazd z ludźmi w środku.
Straż Graniczna przekazała niepokojące informacje. Na granicy doszło do incydentu, który realnie zagroził pogranicznikom. Funkcjonariusze SG zostali zaatakowani. Ucierpiał ich pojazd. - Wśród atakujących osób byli również zamaskowani mężczyźni - przekazano w oficjalnym komunikacie na temat zdarzenia.