Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Incydent na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna opublikowała nagranie
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.09.2023 20:03

Incydent na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna opublikowała nagranie

Granica polsko-białoruska
Piotr Molecki/East News, Straż Graniczna/Twitter

Straż Graniczna opublikowała w internecie nagranie z granicy z Białorusią. Na filmie widać próbę przedarcia się dwóch osób przez zaporę i natychmiastową reakcję polskich pograniczników.

Dwie osoby przedarły się przez zaporę. Straż Graniczna zareagowała

Zdarzenie zostało zarejestrowane w niedzielę (24.09) w rejonie Narewki na Podlasiu. - Bariera elektroniczna na granicy działa, a dzięki niej funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymują w czasie rzeczywistym informację o podejmowanych próbach nielegalnego przekroczenia granicy i mogą skutecznie zareagować. Zdarzenie z posterunku Straży Granicznej w Narewce - poinformowali pogranicznicy na Twitterze. 

Do wpisu załączyli nagranie. Na udostępnionym przez SG fragmencie widać, jak przez barierę na granicy z Białorusią przedzierają się przynajmniej dwie osoby. 

Znany architekt odnowił dom Jerzego Połomskiego. "W tym domu nie ma drzwi, są same okna"

Pogranicznicy opublikowali nagranie ze zdarzenia

Imigranci, których widać na nagraniu, najprawdopodobniej wspięli się po drabinie przez płot. Widać, jak opuszczają się z góry i skaczą już po polskiej stronie granicy.

Od razu można też dostrzec nadbiegających funkcjonariuszy SG, którzy z dwóch stron zbliżają się do miejsca, w którym zaobserwowano próbę pokonania zapory. Ta próba nie była jedyną, która dokonała się tego dnia.

W 2023 roku miało już miejsce 21 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Jak poinformowała Straż Graniczna, łącznie 38 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski. Sześć osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś. - Zatrzymane osoby to obywatele Iranu i Syrii - poinformowała służba.

Według statystyk SG od początku roku miało miejsce 21 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju i czerwcu po ok. 3 tys., w lipcu 4 tys., a w sierpniu - ok. 2,8 tys. Zatrzymywani cudzoziemcy pochodzili z 52 państw.

Źródło: Straż Graniczna/Twitter