Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > RCB wysłało alerty. Mieszkańcy przy granicy z Białorusią otrzymali ostrzeżenie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 15.06.2024 14:54

RCB wysłało alerty. Mieszkańcy przy granicy z Białorusią otrzymali ostrzeżenie

None
fot. Straż Graniczna

Mieszkańcy miejscowości położonych przy polsko-białoruskiej granicy otrzymali dziś alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. ”Bądź czujny” – czytamy w komunikacie. 

Alert RCB

W sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty do mieszkańców części województw podlaskiego i lubelskiego. Ma to związek z obowiązującą od 13 czerwca strefą buforową wzdłuż granicy z Białorusią. 

Uwaga! Zakaz przebywania w strefie buforowej przyległej do granicy z Białorusią. Stosuj się do poleceń służb. Bądź czujny i informuj o podejrzanych osobach – czytamy w komunikacie

Strefa buforowa

Strefa buforowa obowiązuje już od 13 czerwca. Wzdłuż 60-kilometrowego odcinka granicy polsko-białoruskiej ustanowiono specjalny obszar. Strefa ma szerokość od 200 metrów (odcinek ponad 44 km) aż do 2 kilometrów (odcinek ponad 16 km). Obowiązuje na niej całkowity zakaz przebywania. Strefa buforowa ciągnie się wzdłuż placówek Straży Granicznej w Białowieży, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych oraz w Czeremsze. Celem strefy jest zapewnienie bezpieczeństwa polskim funkcjonariuszom i żołnierzom, a także osobom postronnym. 

Rośnie napięcie przy granicy

Premier Donald Tusk stworzenie strefy buforowej w postaci wytyczenia wzdłuż granicy polsko-białoruskiej pasa o szerokości 200 metrów zapowiedział pod koniec maja. To wynik rosnących napięć i presji migracyjnej na polską granicę, za którą odpowiedzialne są Rosja i Białoruś. W ich wyniku rośnie liczba ataków na Straż Graniczną oraz żołnierzy pełniących służbę w obronie granic Rzeczypospolitej. W ostatnim czasie informowaliśmy, że w wyniku ataków ucierpiało i zostało rannych kilku polskich żołnierzy.