Czerwcowy długi weekend przypadający z okazji Bożego Ciała okazał się świetnym powodem dla wielu turystów do krótkiego wypoczynku w górach. Ratownicy TOPR mieli jednak ręce pełne roboty. Doszło do kilku bardzo niebezpiecznych incydentów. Jeden z internautów zdołał uwiecznić na nagraniu groźny wypadek. - Wyjąłem telefon, jakbym wiedział, co będzie - opisuje sytuację autor filmu.
Właściciele małych przedsiębiorstw i zakładów dostają absurdalnie wysokie rachunki za gaz. Wielu z nich myśli, że doszło do fatalnej pomyłki, okazuje się jednak, że winne są zapisy aneksów do umów na dostarczanie gazu. Chodzi konkretnie o te, które podpisywano tuż po ataku Rosji na Ukrainę. Ceny gazu szybowały wtedy w górę. Tymczasem PGNiG proponuje rozwiązania, które dla przedsiębiorców są nie do przyjęcia.
Podczas przeglądu samochodów diagności mogą elektronicznie zatrzymać dowód rejestracyjny. Kiedy jednak stan pojazdu pozwoli na użytkowanie go w ruchu drogowym, dokumenty zostaną automatycznie odblokowane. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej, wbrew pozorom to dla kierowców spore ułatwienie.
Od początku czerwca rozmaite instytucje, w tym także banki, muszą sprawdzać, czy dany numer PESEL jest zastrzeżony. To nowy obowiązek, który nałożył na nie rząd. W związku z tym policja wydała ważny komunikat, w którym przekonuje do zadbania o swoje bezpieczeństwo.
Pojawił się pomysł, aby ustanowić w Polsce nowe święto państwowe, a tym samym również obowiązkowy dzień wolny od pracy. Przekonują do tego autorzy projektu ustawy ze stowarzyszenia "Sieć Solidarności". W Nowej Hucie rozpoczęto zbieranie podpisów w tej sprawie. Aby obywatelski projekt trafił do Sejmu, autorzy muszą zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów.
Mimo iż od wielu miesięcy mówi się o możliwości zniesienia opłaty za abonament RTV, to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji właśnie zatwierdziła obowiązujące stawki na przyszły rok. Rząd zapowiadał wprowadzenie opłaty audiowizualnej, jednak w tej kwestii nie podjęto ostatecznych decyzji. Co dalej z abonamentem RTV? Możliwe są dwie opcje.
W związku z długim weekendem polskie góry oraz kurorty nadmorskie klasycznie zostały oblężone przez turystów. Zwłaszcza na południu Polski dali oni upust swej frustracji związanej z problemami parkingowymi. Mimo wielu widocznych pustych miejsc kierowcy oczekiwali w długim korku. Ludziom puściły nerwy.
Samorządy z powiatu hajnowskiego boją się, że strefa buforowa na granicy Polski i Białorusi zabije tamtejszą turystykę. Napisali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska. Tymczasem Białowieski Park Narodowy chce zmian w wytyczonych granicach strefy.
Pierwszy dzień meteorologicznego lata w wielu miejscach w Polsce przyniósł burze i opady deszczu. Na szczęście nie oznacza to jednak, że właśnie tak będzie wyglądało całe lato. Najnowsze prognozy na nadchodzące dwa miesiące mówią, że lato ma być ciepłe, choć nie tak, jak można się było spodziewać. Będzie też sucho, co nie jest wcale dobrą wiadomością.
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w sobotę między miejscowościami Ozimek a Grodziec (woj. opolskie). Samochód osobowy zjechał z drogi, uderzył w drzewo i dachował. W aucie podróżowały cztery zakonnice, dwie z nich zginęły na miejscu. Kierująca prawdopodobnie zasnęła za kierownicą.
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz odprawił żołnierzy, którzy towarzyszyli mu podczas konferencji na temat powstającej przy polsko-białoruskiej granicy strefy buforowej. Stało się tak wówczas, gdy zaczęły padać pytania natury politycznej. To standard, na jaki jeszcze niedawno polscy wojskowi nie mogli liczyć.
Górale spod samiuśkich Tatr nie liczą już na turystów z Polski czy Europy. Teraz mieszkańcy Podhala liczą zyski z goszczenia u siebie przybyszów z Bliskiego Wschodu. Interes opłaca im się na tyle, że skłonni są przychylić egzotycznym gościom przysłowiowego “nieba”. Co to oznacza? W ruch idzie nawet sztuczna inteligencja.
W nocy z piątku na sobotę Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z tym aktywowane zostały polskie i sojusznicze statki powietrzne. Jak przekazano w komunikacie, była to “długa, pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce”. Sytuacja na terytorium Ukrainy jest na bieżąco monitorowana.
Wielka afera w Zakopanem. Górale kipią ze złości na urzędników, przez których ceny za oscypki mogą pójść znacznie w górę. Chodzi o serki sprzedawane w najbardziej turystycznych miejscach - na Krupówkach i pod Gubałówką. Sytuacja wydaje się być patowa, zwłaszcza że wiele biznesów może wkrótce zwyczajnie upaść. Czy turyści będą skłonni płacić o 20 proc. więcej za tradycyjny przysmak?
Od czasu wybuchu kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią życie na Podlasiu nie wydaje się należeć do łatwych. Zwłaszcza mieszkańcy przygranicznych miejscowości zdają się mieć wiele powodów do niepokoju. Turyści już dawno obrali za kierunki swojej podróży inne regiony kraju, w związku z czym w wielu miasteczkach i wsiach zrobiło się wyjątkowo pusto. A co o tym wszystkim myśli miejscowa ludność? Niektóre opinie są zaskakujące.
Kolejny niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna przekazała w piątek (31 maja), że dwaj służący na pograniczu żołnierze zostali ranni i trafili do szpitala. Mężczyzn zaatakować miała grupa agresywnych migrantów. Zaledwie kilka dni temu inny żołnierz został ugodzony nożem i walczy o życie.
Pani Mariola wybrała się w podróż autobusem FlixBus z Bukowiny Tatrzańskiej do Katowic. Na jednym z postojów postanowiła jednak skorzystać z toalety, a gdy wróciła na parking na stacji benzynowej, okazało się, że pojazd odjechał. Kobieta nie kryje żalu, bo choć do celu dotarła autostopem, kosztowało ją to wiele nerwów. Przewoźnik tymczasem nie czuje się winny i twierdzi, że klientka nie stawiła się z powrotem w umówionym wcześniej czasie.
Przetaczające się przez Polskę nawałnice dały o sobie znać na Mazurach. Nad tamtejszymi jeziorami przez prawie dwie godziny wiał wiatr osiągający 7 stopni w skali Beauforta. Niestety, na wodzie znajdowało się wówczas wielu niedoświadczonych żeglarzy, nieradzących sobie z trudnymi warunkami. Jedno ze zdarzeń miało tragiczny finał i zakończyło się śmiercią mężczyzny, który wskoczył do wody po czapkę.
Policyjny pościg na ulicach Bełchatowa (woj. łódzkie). Miejscowi funkcjonariusze ruszyli w pogoń za kradzionym samochodem. Podczas akcji użyta została broń palna, w wyniku czego ranny został pasażer auta. Ostatecznie mundurowi zatrzymali trzy osoby.
Już w środę (29.05) rozpoczną się wzmożone kontrole. Policjanci zapowiedzieli wielką akcję na polskich drogach. Spowodowane jest to rozpoczynającym się długim weekendem z racji wypadającego 30 maja Bożego Ciała. Funkcjonariusze będą zatrzymywać samochody i sprawdzać konkretne rzeczy. Kluczowe jest bezpieczeństwo na drodze.
Kremówki w Wadowicach to jedna z największych atrakcji miasta, gdzie dorastał Jan Paweł II. Para turystów chciała spróbować papieskich kremówek, ale już na początku zaskoczył ich fakt, że aż dwie cukiernie przekonują, że to właśnie tam Karol Wojtyła jadł ciasto po maturze. Drugim zaskoczeniem była cena ciasta.
Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt przepisów liberalizujących zakaz handlu w niedzielę. Za powrotem możliwości robienia zakupów tego dnia jest również Koalicja Obywatelska. Już niebawem zmiany, które dzielą obywateli, mogą wejść w życie. Niemal połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. Przeciwni są głównie ci, którzy podkreślają, że jest to czas przeznaczony dla rodziny. Poparcie dla projektu również w rządzie nie jest jednoznaczne.
Poważny incydent na granicy Polski z Białorusią. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek przekazał, że polski żołnierz został dźgnięty nożem przez nielegalnego migranta. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, iż stan poszkodowanego nie zagraża jego życiu. Presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej wciąż wzrasta, na co wskazują dane Straży Granicznej.
Wielkie zmiany w prezydenckich nieruchomościach. Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta zamierza zrobić w nich kosztowne remonty, opiewające na sumę ok. 25 mln złotych. Odświeżone mają zostać m.in. letnia rezydencja w Juracie i zimowa posiadłość w Wiśle. Nie skorzysta z nich już jednak Andrzej Duda, którego kadencja nieubłaganie dobiega końca i ostatecznie upływa w sierpniu 2025 r.
Niebezpieczne zdarzenie w Libiążu w Małopolsce. W pobliżu tamtejszego Zespołu Szkół doszło do postrzelenia 19-letniego ucznia. Na szczęście, nastolatkowi nic poważnego się nie stało. Policja zatrzymała w sprawie trzy osoby.
Jak wynika z medialnych doniesień, podkarpacka policja otrzymała wezwanie Daniela Obajtka na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej. Te informacje potwierdza przewodniczący Michał Szczerba. Dokumenty dot. przymusowego doprowadzenia Obajtka również mają być przygotowywane. Były prezes Orlenu zabiera głos i wydaje oświadczenie w tej sprawie. - Nie będę małpą w cyrku - pisze Obajtek.
Były prezydent Rosji po raz kolejny grozi Polsce. Dmitrij Miedwiediew stanowczo zareagował na wywiad Radosława Sikorskiego dla brytyjskich mediów, w którym to minister wątpi w użycie przez Kreml borni nuklearnej. Na portalu X ukazał się więc wpis, w którym propagandysta Putina snuje wizje zgładzenia stolicy. - Warszawa nie zostanie pominięta i na pewno dostanie swoją część radioaktywnego popiołu - zapewnia.
Prawie 3 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowód osobisty. Bez ważnego dokumentu nie załatwimy żadnych ważniejszych spraw, a dodatkowo zawiśnie nad nami groźba wysokiej kary pieniężnej. Sankcje za posiadanie przeterminowanego dokumentu mogą wynieść nawet 5 tys. złotych. A przecież dopełnienie wszelkich formalności to zadanie o wiele prostsze niż nam się wydaje.