43-letni mieszkaniec Wojnicza w województwie małopolskim został wyprowadzony z miejscowego kościoła przez policję po tym, jak przeszkadzał wiernym w czasie spowiedzi. Mężczyzna usłyszał już zarzuty w tej sprawie, a służby ujawniły szczegóły zdarzenia.
Tadeusz Rydzyk zapowiedział na stronie internetowej Radia Maryja, że planuje napisać książkę „o ratowaniu życia”. Słynny redemptorysta poprosił swoich sympatyków o historie antyaborcyjne, które mają być podstawą jego nowego dzieła.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o ostatnie decyzje rządu w sprawie łagodzenia obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w związku z COVID-19.
Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski skierowali list do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o limity wiernych, które obowiązują obecnie w polskich kościołach. Duchowni żądają złagodzenia obostrzeń w tym sektorze.
Kościół w Galerii Bemowo to pomysł, który narodził się już jakiś czas temu. Liderzy Społeczności Chrześcijańskiej „Zachód” tłumaczą, że w ten sposób chcą znaleźć się bliżej lokalnych mieszkańców oraz ich problemów.
Kościół Rektoralny Salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie zdecydował się na - z pozoru sympatyczny - gest wobec kobiet. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, jakie słowa padły. Duchowni odwołali się do równouprawnienia i wolności jednostki, jednak w sposób, jaki nie przypadnie do gustu wielu osobom.
Ksiądz z parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wałbrzychu kłócił się przed kościołem z kierowcą, który zaparkował w miejscu, które nie przypadło do gustu duchownemu. W czwartek, 11 marca do sieci trafiło wideo, które pokazuje, do jak bardzo zaciętej wymiany zdań doszło pomiędzy mężczyznami.
W poniedziałek, 15 marca policjanci z zespołu wywiadowczo-interwencyjnego w Otwocku zostali wezwani na teren kościoła. Policję zawiadomił duchowny, który poinformował, że niezidentyfikowany, agresywny mężczyzna groził innemu księdzu siekierą.
Od wczoraj cała Polska została objęta lockdownem. Wszystko przez szalejąca w naszym kraju III falę pandemii koronawirusa. Zamknięte pozostają kina, teatry, siłownie, kluby fitness, solaria, baseny oraz znaczna część sklepów w galeriach handlowych. Wiele osób w tej sytuacji zastanawia się co z kościołami i innymi miejscami kultu religijnego. Pytanie jest gorące, ponieważ zbliżają się święta wielkanocne.
Marek Suski był dzisiejszym gościem programu Gość Radia ZET. Polityk Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, co rząd planuje w sprawie kościołów. Stanowisko jest jasne, Suski wskazał, że nie powinniśmy chodzić do kościołów, a wybrać inne formy celebracji wiary. Wskazał przy tym jednak, że na tę chwilę nie ma planu, by zamykać świątynie, jednak nie wszystko jest przesądzone... Co jeszcze powiedział polityk? Słowa wielu zbulwersują.
W marcu w miejscowości Sułów (woj. dolnośląskie, powiat milicki) komunię świętą podczas nabożeństwa w lokalnym kościele rozdawali księża, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Sanepid informuje o tej sytuacji i prosi o zgłaszanie się wiernych, którzy przyjmowali komunię oraz przebywali na mszy świętej.
Kwestia tegorocznej Wielkanocy rozgrzewa Polaków do czerwoności. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób będą wyglądać święta i czy rząd zdecyduje się na zamknięcie kościołów. Tymczasem swoje stanowisko wydał Watykan. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że w 2021 roku obowiązuje wydany w zeszłym roku dekret o zasadach liturgii w czasach pandemii. Co znajduje się w dokumencie?
Od zeszłego tygodnia cała Polska objęta jest restrykcjami związanymi z lockdownem. Okazuje się jednak, że rząd nie powiedział ostatniego słowa i możliwe są dalsze obostrzenia i wprowadzanie kolejnych ograniczeń w funkcjonowaniu kraju. Jak informował rząd, jeżeli zostanie przekroczona granica 30 tys. nowych zakażeń na dobę, wówczas wprowadzone zostają radykalne rozwiązania.
Wielkanoc odbędzie się w czasie trzeciej, najsilniejszej jak dotąd, fali epidemii koronawirusa. W całym kraju obowiązują bardzo rygorystyczne obostrzenia sanitarne. Władze Polski nie zdecydowały się jednak na zamknięcie kościołów dla wiernych, zatem można spodziewać się, że wiele osób zdecyduje się na poświęcenie pokarmów.
Abp Sławoj Leszek Głódź został ukarany przez Watykan za tuszowanie nadużyć seksualnych w podlegających mu diecezjach. Sprawa wywołała ogromne poruszenie medialne i społeczne. Arcybiskup został skazany na podstawie wydanych przez papieża Franciszka w 2019 roku. Dokument Vos estis lux mundi wskazywał, że za czyny seksualne do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci nie tylko bezpośredni sprawcy, lecz także ich przełożeni, pod warunkiem udowodnienia im krycia sprawców.
Arcybiskup Wojciech Polak był gościem Radia Plus. Prymas Polski w trakcie audycji zachęcał, by Polacy kontynuowali zapoczątkowany w zeszłym roku zwyczaj święcenia pokarmów w zaciszu własnego domu. Wówczas pandemia koronawirusa była świeżym tematem, a Polacy świętowali w cieniu obostrzeń. Na co zwrócił uwagę prymas Polski?
Ekspert z KUL, dr hab. Piotr Kulbacki, profesor KUL wskazuje w rozmowie z portalem Kobieta XL, jakie zasady obowiązują katolików podczas tegorocznych świąt wielkanocnych. Chodzi o celebrację obrzędów na odległość, za pomocą transmisji mszy w internecie lub telewizji. W tym momencie warto przypomnieć słowa prymasa Polski, Wojciecha Polaka. Informował on, aby w tym roku zrezygnować ze święcenia pokarmów.
Dziś odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów wielkanocnych. Choć - jak sam zaznaczył prymas Polski, abp. Wojciech Polak tradycja, choć piękna, to nie stanowi podstawy świąt wielkanocnych. Arcybiskup zachęcał polaków do powstania w domach i argumentował, że dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się koronawirusa. Polacy jednak nie posłuchali zwierzchnika Kościoła katolickiego i tłumnie ruszyli do świątyń.Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Proboszcz kościoła nie uniknął mandatu, jednak jego wysokość wzbudziła ogromne kontrowersje. Wiele osób jest oburzonych kwotą kary, nałożonej na parafię przez funkcjonariuszy. Dodatkowo jak donosi portal myregion.pl, to nie jedyna taka sytuacja w województwie wielkopolskim.
Arcybiskup Stanisław Gądecki wygłosił specjalne orędzie wielkanocne, podczas którego wypowiedział się na temat uczestnictwa wiernych w mszach oraz przyjmowaniu komunii świętej w czasie pandemii. Przewodniczący Konferencji Episkopatu pojawił się na antenie TVP 3 Poznań ze świątecznym kazaniem.
Zazwyczaj w kwietniu rodzice zaczynali już planować uroczystości związane z pierwszymi komuniami świętymi swoich dzieci. Tradycyjnie Polacy celebrują ten dzień w gronie bliskich, zapraszając ich do swoich domów, czy też wynajmując sale w restauracjach. W tym roku jednak sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej.Trzecia fala zarażeń może znacznie pokrzyżować rodzinne plany dotyczące pierwszych komunii świętych. Niewykluczone, że ceremonie będą się mogły odbyć w kościołach – w pierwszy dzień lockdownu w krakowskiej świątyni miało miejsce bierzmowanie, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Jednak nie wiadomo, czy rodzice będą mogli zapraszać później gości do domów lub restauracji.
Niebywały skandal wybuch w Lipnie w woj. kujawsko-pomorskim. Proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Lipnie, ksiądz Henryk Kołodziejski został oskarżony o molestowanie seksualne dorosłych mężczyzn z parafii. Duchowny wydał specjalny list do parafian, w którym przeprasza za swoje zachowanie i tłumaczy, że wynika ono z tego, że jest osobą uzależnioną od alkoholu. Ogromne oburzenie przelało się przez całą Polskę. Podkreślić trzeba, że ksiądz walczył z bliżej niezidentyfikowaną „ideologią LGBT”, pozwalając na terenie parafii na zbiórkę podpisów pod projektem ustawy „STOP LGBT”.
W piątek, 9 kwietnia, miał rozpocząć się proces przeciwko założonej przez Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis. Sprawa dotyczy pieniędzy, jakie fundacja otrzymała z publicznej kasy w 2016 roku. Fundacja Sieć Obywtelska Watchdog Polska wielokrotnie apelowała, by fundacja wskazała, jak środki zostały rozdysponowane. Mimo licznych ponagleń do dziś nie udało się upublicznić raportu. Sprawa trafiła na wokandę.
W niedzielę, 11 kwietnia na Jasnej Górze doszło do niecodziennego wydarzenia: na błoniach 10 tysięcy osób modliło się podczas mszy świętej. Robiło to mimo zakazu gromadzeń i obostrzeń sanitarnych obowiązujących ze względu na trwającą epidemię koronawirusa w Polsce.
Tadeusz Rydzyk postanowił uaktualnić stronę internetową Radia Maryja. Pojawiła się na niej zupełnie nowa funkcjonalność. Od teraz datki na rzecz mediów z Torunia będzie można przekazywać również on-line. Płatności będzie można dokonywać kartami: kredytowymi, debetowymi oraz bankowymi.
Edward Janiak ma 68 lat i jest najmłodszym biskupem seniorem w Polsce. Emerytura miała być dla niego karą za czyny, których dopuścił się w przeszłości. Arcybiskup, który kierował diecezją kaliską, przed sześcioma miesiącami pod presją Watykanu zrezygnował z urzędu.
Wierni z miejscowości Todi w Perugii w środkowych Włoszech na długo zapamiętają niedzielną mszę świętą. To, co się na niej wydarzyło, zaskoczyło i zszokowało wiernych.Prowadzący liturgię duchowny w pewnym momencie wyznał, że jest zakochany w kobiecie. Wskazał przy tym, że nie złamał nigdy postanowień celibatu. - Moje serce jest zakochane, mimo że nigdy nie miałem okazji złamać obietnic, które złożyłem. Chcę spróbować żyć tą miłością - powiedział kapłan.
Na stronie Archidiecezji Łódzkiej pojawił się ważny komunikat dla wiernych. Arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę dotyczącą obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta do 3 maja. Powodem decyzji jest trudna sytuacja epidemiczna, z którą dalej zmagamy się w kraju.