Goniec.pl
Niektóre parafie podały wyniki liczenia wiernych w kościach z 26 września

ZOFIA I MAREK BAZAK

Liczyli wiernych w polskich kościołach. W mszach uczestniczy coraz mniej osób

6 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Niedawno w kościołach w całej Polsce liczono wiernych obecnych na mszy świętej. Znane są już pierwsze wyniki i potwierdzają one, że w niedzielnej Eucharystii uczestniczy coraz mniej wiernych.

Parafie niezbyt chętnie przekazują informacje na temat wyników liczenia wiernych w kościołach. Miało ono miejsce 26 września. Tylko niektórzy proboszczowie podzielili się informacjami na temat corocznego badania. Kościół katolicki zaczyna mieć problemy z frekwencją na niedzielnych mszach.

ryszard terlecki rzad

Ryszard Terlecki: Rząd bierze pod uwagę możliwość wcześniejszych wyborów

CZYTAJ DALEJ

Liczenie wiernych w kościołach

Z roku na rok osób deklarujących bycie katolikami i jednocześnie pojawiających się w kościołach jest coraz mniej. Wstępne wyniki tegorocznego liczenia wiernych potwierdzają tę tendencję.

1010 osób było 26 września na Eucharystii w parafii Przemienia Pańskiego w Łodzi. - W naszej parafii we mszy świętej uczestniczyło 360 mężczyzn i 650 kobiet - przekazali w komunikacie duchowni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do sakramentu komunii świętej przystąpiła nieco ponad połowa osób obecnych tego dnia w świątyni. Według zebranych danych w łódzkiej parafii było to 370 kobiet oraz 190 mężczyzn, czyli łącznie 560 osób.

W innych parafiach również nie odnotowano rekordowej frekwencji. "Dziennik Łódzki" donosi, że w parafii w Domaniewie koło Poddębic w niedzielę 26 września pojawiło się jedynie 137 osób. Znów kobiet było więcej (79) niż mężczyzn (58). W tej parafii do komunii przystąpiło zaledwie 4,5 proc. wszystkich parafian - 32 kobiety i 12 mężczyzn.

Pierwsze wyniki liczenia nie są korzystne dla Kościoła

- Ogółem we wszystkich mszach świętych uczestniczyło 446 osób tj. 11,7 procent ogółu parafian, w tym 148 mężczyzn i 298 kobiet. Komunię świętą przyjęło razem 208 osób w tym: 57 mężczyzn i 151 kobiet - poinformowała za pomocą strony internetowej parafia św. Krzysztofa w Tuszynie.

Należy pamiętać, że podane dane mają jedynie charakter wstępny. Dopiero w przyszłym roku kalendarzowym statystyki zostaną opublikowane w formie zbiorczej dla całej instytucji Kościoła.

Pandemia przeszkodziła w 2020 roku w zbieraniu informacji na temat kondycji Kościoła i systematyczności uczestnictwa wiernych w niedzielnych mszach świętych. W tamtym okresie większość mszy odbywała się zdalnie lub ograniczoną - z racji przepisów pandemicznych - liczbą wiernych mogących przebywać w kościołach.

Ostatnie takie badanie odbyło się w 2019 roku

Ostatnie liczenie wiernych w kościołach miało miejsce dwa lata temu, w 2019 roku. Wtedy w skali kraju wskaźnik dominicantes - czyli odsetek katolików uczęszczających w niedzielę na mszę świętą w odniesieniu do liczby wszystkich zobligowanych do tego wiernych - wyniósł 36,9 proc.

Natomiast wskaźnik communicantes - dotyczący przyjmowania komunii świętej - dwa lata temu wynosił 16,7 proc.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Kaja Godek

Wiadomości

Sejm zajmie się projektem autorstwa Kai Godek. Na Wiejskiej liczne manifestacje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sondaż. 33 proc. Polaków wybierze się na groby poza miejscem zamieszkania

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Roh Tae-woo, były prezydent Korei Południowej

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Podlaskie: Wypadek w Horodniance. Nie żyje 28-latek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Już od listopada Rafał Trzaskowski będzie zarabiał więcej. W życie wchodzą nowe przepisy

Czytaj więcej >
Tomasz Lis zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego przysypiającego w czasie konferencji

Wiadomości

Tomasz Lis zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >