Goniec.pl
Lekcje religii

Pixabay.com GemmaRay23

Księża straszą dzieci w szkołach. Treść ulotki oburzyła rodziców

13 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Krakowska Archidiecezja przygotowała dla uczniów szkół ulotkę, w której straszy dzieci konsekwencjami niechodzenia na lekcje religii. Takimi mają być chociażby niemożność przystąpienia do komunii czy bierzmowania. Rodzice są oburzeni.

Coraz więcej uczniów w polskich szkołach nie chce chodzić na religię. W niektórych placówkach to nawet połowa dzieci. Sytuacja ta martwi zwłaszcza polski Kościół, który podejmuje liczne wysiłki, by zachęcać młodzież do uczestnictwa w katechezie. Archidiecezja Krakowska wpadła tymczasem na oryginalny pomysł i wypuściła kontrowersyjną ulotkę.

jaroslaw kaczynski

Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja straszy dzieci

- Z pewnością będziemy musieli szukać nowych dróg dotarcia do młodych. To wielkie wyzwanie duszpasterskie - mówił niedawno abp Jędraszewski w rozmowie z tygodnikiem "Niedziela". Zdaje się, że takie rozwiązanie właśnie wpadło do głowy duchownym, ale spotkało się z ostrą krytyką rodziców i popłochem wśród dzieci.

Uczniowie szkół w Krakowie otrzymali ulotkę, w której Archidiecezja straszy młodzież, że poniesie ona surowe konsekwencje niechodzenia na katechezę. Fragment broszury zamieściła "Gazeta Wyborcza".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Rezygnując z lekcji religii, możesz zostać niedopuszczony/-a do niektórych sakramentów i funkcji w Kościele. Nieuczęszczanie na religię w szkole ma wiązać się z brakami w edukacji, które uniemożliwią potem zawarcie sakramentu małżeństwa - można przeczytać w agitce.

W ulotce można znaleźć także informacje dla rodziców, którzy powinni starać się, by wybierać dla swoich pociech szkoły gwarantujące odpowiednie wychowanie katolickie.

Rodzice są oburzeni

O sprawie "GW" poinformowała jedna z matek, której syn wprost zapytał, czy niechodzenie na religię jest karalne. Zbulwersowani rodzice podkreślają, że broszura powinna zwłaszcza mówić o tym, co w Ewangelii najważniejsze, czyli miłości.

Pomijając już fakt, że ulotka wprowadza w błąd, bo niechodzenie na katechezę nie jest jednoznaczne z brakiem możliwości uczestnictwa w sakramentach, to takie działania mogą jedynie spowodować jeszcze większy odpływ i zniechęcenie młodych ludzi, którzy nie lubią być do niczego przymuszani.

Kuria komentuje sprawę

- Ulotki zostały przygotowane rok temu i rozesłane do parafii, do wykorzystania dla księży i katechetów naszej diecezji celem informowania o tym, że religia w szkole jest ważnym przedmiotem, propaguje wartości i uczy szacunku, pomaga w szukaniu dobra i prawdy, ukazuje związki wiary i kultury, prezentuje różne wyznania oraz religie - napisano w oświadczeniu kurii krakowskiej.

Jak zapewniono, ulotki Archidiecezji Krakowskiej miały być przekazywane rodzicom podczas spotkań parafialnych. Stało się jednak tak, że trafiły do dzieci, głównie za sprawą księży i katechetów, którzy próbowali w ten sposób wywrzeć nacisk na swoich uczniach wypisujących się z religii.

Oto czym zajmują się w Sejmie, jak nikt nie patrzy. Osiem najbardziej żenujących wpadek polityków

Slajd 1 z 8

Jarosław Kaczyński nawet w Sejmie czuje sportowego ducha

1 października media obiegły zdjęcia z Sejmu, na których Jarosław Kaczyński jest zaaferowany tym, co pokazuje mu Mariusz Błaszczak. Okazuje się, że prezes PiS, prywatnie wielki fan sportu, oglądał z zaciekawieniem oprawę kibiców na meczu Legii z Leicesterem. / Screen z art. "To nie jest fotomontaż. To Błaszczak pokazywał Kaczyńskiemu" dostępny oryg. pod https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/963161/przypatrz-sie-dobrze-to-blaszczak-pokazywal-kaczynskiemu / fot. Agencja Forum

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Krzysztof Jackowski

Lifestyle

Jasnowidz Jackowski przewiduje ogromny kryzys

Czytaj więcej >
Pixabay/beejees - zdjęcie ilustracyjne

Lifestyle

100-latka zdradziła sekret swojej długowieczności

Czytaj więcej >
Pexels/JESHOOTS.com

Lifestyle

Filmowe hity dnia. "Jurassic World" na TVN

Czytaj więcej >
ftalany

Lifestyle

Jesz go codziennie. Zabija 100 tysięcy osób rocznie, lepiej natychmiast przestań

Czytaj więcej >
Gdzie na grzyby?

Lifestyle

Gdzie na grzyby? Na zachodzie kraju zbierzesz ich najwięcej

Czytaj więcej >
Od marca sygnał DVB-T telewizji naziemnej będzie zastępowany DVB-T2

Lifestyle

Już w marcu rozpocznie się proces zmiany sygnału nadawania telewizji naziemnej w Polsce

Czytaj więcej >