Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Potężny cios dla polskiego Kościoła
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 12.10.2021 22:55

Potężny cios dla polskiego Kościoła

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
unsplash.com/Michel Grolet (zdjęcie ilustracyjne)

Z raportu NASK wynika, że wiele młodych osób zrezygnowałoby z niedzielnych wizyt w kościele, by móc dłużej korzystać z internetu. Wnioski z dokumentu „Nastolatki 3.0” nie dają powodów do zadowolenia duchownym. Badanie dotyczyło osób nastoletnich oraz ich aktywności w sieci. Ankietowani zostali zapytani o czynności, z których mogliby zrezygnować, by pozostać online.

Nie jest żadną tajemnicą, że Kościół nie cieszy się zbyt dużym poparciem wśród młodych osób. Z badania przeprowadzonych przez Rafała Langego wynika, że aż ponad 30 proc. ankietowanych stwierdziło, że zrezygnowałoby z udziału w mszach świętych, by móc dłużej korzystać z internetu.

Nastolatkowie są gotowi zrezygnować nie tylko z Kościoła, by pozostać online. Badani otrzymali pytanie: „Z jakich aktywności mógłbyś/mogłabyś zrezygnować, aby móc dłużej korzystać z internetu?”. Odpowiedź „nabożeństw religijnego/mszy świętej” została wybrana przez 31 proc. Młodzi ludzie mogliby też odpuścić oglądanie TV, odrabianie lekcji oraz zajęcia pozaszkolne.

Internet ważniejszy od Kościoła i nauki

Nie tylko Kościół przegrał z internetem. Odpowiedź „ oglądanie TV, filmów, seriali itp.” wybrało 27 procent badanych; „odrabianie lekcji, uczenie się” – 23,2 proc., a „zajęcia pozaszkolne” – 20,6 proc. Badanie zrealizowano w grudniu 2020 roku. Wzięli w niej udział zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice oraz opiekunowie. Pozyskano łącznie odpowiedzi od 1733 uczniów i 893 rodziców/prawnych opiekunów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Na wyniki raportu NASK uwagę zwrócił Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza. Stwierdzono, że „religia wyraźnie przegrywa z internetem”. Jednak nie powinno to być duże zaskoczenie zarówno dla duchownych, jak i autora badania. Dokument „Nastolatki 3.0” potwierdza, że aktywność w mediach jest bardzo ważna dla młodych ludzi.

Na Facebooku instytut zwrócił uwagę, że młodzież spędza w internecie blisko pięć godzin dziennie. Dodano także, że około 4 proc. osób było atakowanych w sieci z powodów religijnych. Stwierdzono jednak, że sam internet nie wywiera znaczącego wpływu na życie religijne nastolatków.

Internauci w komentarzach przyznali, że odpowiedzialność za małe zainteresowanie Kościołem wśród młodzieży ponoszą przede wszystkim duchowni. Instytucja kościoła katolickiego niewątpliwie przechodzi obecnie poważny kryzys i reformy wydają się być nieuchronne.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2.pl