Goniec.pl
[II-51]

Pixabay.com kisistvan77

Historyczna decyzja polskiego Kościoła. Kobiety zostaną dopuszczone do ordynacji na księży

17 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Przełomowa decyzja po tajnym głosowaniu, które odbyło się na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zdecydowano, że kobiety będą dopuszczone do ordynacji na księży. Historyczna zmiana wejdzie w życie wraz z początkiem 2022 roku. Wielu członków wspólnoty nie spodziewało się takiego rozwoju spraw. Do tej pory rola kobiet była ograniczona.

Jak dotąd kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim mogły pełnić funkcję diakonów i miały prawo do udzielania sakramentów oraz odprawiania nabożeństw. Po tajnym głosowaniu, które odbyło się na synodzie w Polsce, będą miały znacznie większe możliwości. Niespodziewanie podjęto decyzję, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Rodzina zrobiła sobie zdjęcie. Widać na nim zaskakujący szczegół

CZYTAJ DALEJ

Od następnego roku szykują się poważne i zaskakujące zmiany w polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Kobiety będą dopuszczone do ordynacji na księży, a to oznacza, że członkini wspólnoty będą mogły prowadzić parafie, nawet kandydować do posługi biskupa. Wniosek został złożony przez Synodalną Komisję Kobiet.

Zmiana roli kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim

Po złożeniu wniosku przez Synodalną Komisję Kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim zarządzono tajne głosowanie. Propozycja dotyczyła poważnej zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego, dlatego musiała zostać zatwierdzona przez 2/3 synodałów. Ostatecznie za wnioskiem zagłosowało 45 z nich, 13 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Głosowanie zakończyło się podziękowaniami ze strony księdza Jerzego Samca za złożenie wniosku. Duchowny zaapelował także o wyrażenie szacunku wobec osób, które głosowały przeciw zmianom. Kapłan podkreślił, że kobiety zawsze odgrywały w życiu wspólnoty ważną rolę i ich postawa nigdy nie spotkała się z krytyką. Warto dodać, że polski Kościół Ewangelicko-Augsburski był jednym z ostatnich w Europie, który nie dopuszczał kobiet do ordynacji na księży.

Starania o zmiany w Kościele trwały od lat 60.

Walka o równouprawnienie w dostępie do funkcji kościelnych rozpoczęły się we wspólnie ewangelicko-augsburskiej już w latach 60. Wówczas umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Katechetki otrzymały także możliwość odprawiania nabożeństw oraz zajmowania się pracą duszpasterską w parafiach.

Kolejny duży krok został podjęty w 1999 roku, gdy Kościół Ewangelicko-Augsburski wprowadził zmiany w Pragmatyce Służbowej i dopuścił kobiety do posługi diakona. Dzięki temu członkinie wspólnoty otrzymały dostęp do niemal wszystkich elementów posługi prezbiteriańskiej. Nie mogły jednak prowadzić swoich parafii.

Synodalna Komisja Teologii i Konfesji w 2008 roku uznała, że nie ma żadnych przeszkód teologicznych ku temu, by kobiety zostały dopuszczone do ordynacji na księży. Osiem lat później większość synodałów zagłosowała za wnioskiem o pełne równouprawnienie kobiet pełniących posługę w Kościele Ewangelicko-Augsburskim po raz pierwszy w historii. Do wymaganej większości brakowało wówczas ośmiu głosów.

Dziś Synod Kościoła przyjął większością kwalifikowaną wniosek o ordynację kobiet! Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy od dekad wnosili swój wkład, abyśmy dziś mieli historyczny dzień – oświadczono na Twitterze.

Łezka sama napływa do oka. Poruszający widok grobu Pawła Królikowskiego przed Wszystkimi Świętymi

Grób Pawła Królikowskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Screen programu "Fakty", prod. TVN

Wiadomości

Antoni Macierewicz starł się z dziennikarzem TVN. Nie wpuszczono ich na spotkanie, padły mocne słowa

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Antoni Macierewicz od lat podbija polską scenę polityczną. Jego wykształcenie może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w liczeniu głosów w wyborach. "Wprowadzimy różne rygory"

Czytaj więcej >
Flickr/isoglosse/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Urzędy Skarbowe z nowym narzędziem prawnym. Czy fiskus może sprawdzić każde konto bankowe?

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/HANDOUT/AFP/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w Oleśnicy nagle wspomniał o Wołodymyrze Zełenskim. Padły zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Horror w Poznaniu, w osiedlowych krzakach leżały zwłoki mężczyzny. Sprawę bada prokuratura

Czytaj więcej >