Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Historyczna decyzja polskiego Kościoła. Kobiety zostaną dopuszczone do ordynacji na księży
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 17.10.2021 12:30

Historyczna decyzja polskiego Kościoła. Kobiety zostaną dopuszczone do ordynacji na księży

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com kisistvan77

Przełomowa decyzja po tajnym głosowaniu, które odbyło się na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zdecydowano, że kobiety będą dopuszczone do ordynacji na księży. Historyczna zmiana wejdzie w życie wraz z początkiem 2022 roku. Wielu członków wspólnoty nie spodziewało się takiego rozwoju spraw. Do tej pory rola kobiet była ograniczona.

Jak dotąd kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim mogły pełnić funkcję diakonów i miały prawo do udzielania sakramentów oraz odprawiania nabożeństw. Po tajnym głosowaniu, które odbyło się na synodzie w Polsce, będą miały znacznie większe możliwości. Niespodziewanie podjęto decyzję, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Od następnego roku szykują się poważne i zaskakujące zmiany w polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Kobiety będą dopuszczone do ordynacji na księży, a to oznacza, że członkini wspólnoty będą mogły prowadzić parafie, nawet kandydować do posługi biskupa. Wniosek został złożony przez Synodalną Komisję Kobiet.

Zmiana roli kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim

Po złożeniu wniosku przez Synodalną Komisję Kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim zarządzono tajne głosowanie. Propozycja dotyczyła poważnej zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego, dlatego musiała zostać zatwierdzona przez 2/3 synodałów. Ostatecznie za wnioskiem zagłosowało 45 z nich, 13 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Głosowanie zakończyło się podziękowaniami ze strony księdza Jerzego Samca za złożenie wniosku. Duchowny zaapelował także o wyrażenie szacunku wobec osób, które głosowały przeciw zmianom. Kapłan podkreślił, że kobiety zawsze odgrywały w życiu wspólnoty ważną rolę i ich postawa nigdy nie spotkała się z krytyką. Warto dodać, że polski Kościół Ewangelicko-Augsburski był jednym z ostatnich w Europie, który nie dopuszczał kobiet do ordynacji na księży.

Starania o zmiany w Kościele trwały od lat 60.

Walka o równouprawnienie w dostępie do funkcji kościelnych rozpoczęły się we wspólnie ewangelicko-augsburskiej już w latach 60. Wówczas umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Katechetki otrzymały także możliwość odprawiania nabożeństw oraz zajmowania się pracą duszpasterską w parafiach.

Kolejny duży krok został podjęty w 1999 roku, gdy Kościół Ewangelicko-Augsburski wprowadził zmiany w Pragmatyce Służbowej i dopuścił kobiety do posługi diakona. Dzięki temu członkinie wspólnoty otrzymały dostęp do niemal wszystkich elementów posługi prezbiteriańskiej. Nie mogły jednak prowadzić swoich parafii.

Synodalna Komisja Teologii i Konfesji w 2008 roku uznała, że nie ma żadnych przeszkód teologicznych ku temu, by kobiety zostały dopuszczone do ordynacji na księży. Osiem lat później większość synodałów zagłosowała za wnioskiem o pełne równouprawnienie kobiet pełniących posługę w Kościele Ewangelicko-Augsburskim po raz pierwszy w historii. Do wymaganej większości brakowało wówczas ośmiu głosów.

Dziś Synod Kościoła przyjął większością kwalifikowaną wniosek o ordynację kobiet! Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy od dekad wnosili swój wkład, abyśmy dziś mieli historyczny dzień – oświadczono na Twitterze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Tagi: Kościół