Goniec.pl
Na cmentarzu w Brzezinach będą bez wiedzy parafian usuwać ławeczki przy grobach

Piotr Molecki/East News

Archidiecezja wprowadziła zakaz montowania ławek przy grobach na cmentarzu

12 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Ciąg dalszy konfliktu dotyczącego wysokich cen pochówku na cmentarzu na łódzkich brzezinach. Na bramie nekropolii zawisła kartka z informacją, że bez konieczności zgłaszania do właścicieli mogił wprowadzone zostaną zmiany. Pod wiadomością podpisał się inspektor ds. cmentarzy ks. Robert Jantczak. Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że to zemsta.

O cmentarzu na Brzezinach zrobiło się głośno za sprawą parafian, którzy postanowili zaprotestować przeciwko wysokim opłatom za grzebanie bliskich.

W 2022 roku nadciągną kolejne podwyżki, powodem m.in. Polski Ład

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

CZYTAJ DALEJ

- Prawie 5 tys. A to dopiero początek. Za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić 10 tys., ale w ratach – na dzień dobry musiałem dać 2 tys. zł. Za wykopanie grobu grabarz wziął 2 tys. Wynajęcie kaplicy kosztowało mnie 380 zł, a 400 zł zapłaciłem za wpuszczenie trumny do grobu - mówił we wrześniu dla "Gazety Wyborczej" Sławomir Pawlik należący do parafii na łódzkich Brzezinach.

Teraz sprawa ma ciąg dalszy. Krok w kierunku zaognienia konfliktu zdecydowała się zrobić Archidiecezja Łódzka. Na bramie cmentarza w Brzezinach powieszona została kartka z informacją dla osób mających kwatery na nekropolii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Będą usuwać ławeczki z cmentarza, są niezgodne z regulaminem

- Zgodnie z Regulaminem Rzymskokatolickich Cmentarzy Archidiecezji Łódzkiej Rozdział IV "Postanowienia porządkowe" pkt. 3: "W szczególności niedozwolone jest na terenie Cmentarza "zabudowanie grobu wykraczające poza powierzchnią miejsca grzebalnego, ustawianie ławek, utwardzanie wokół miejsce grzebalnych itp. - przeczytali parafianie.

Ogłoszenie wprost informuje, że stawianie ławek przy grobach nie jest już dłużej legalne. To jednak nie wszystko. Archidiecezja Łódzka oraz Inspektor ds. cmentarzy ks. Robert Jantczak poinformowali, że na cmentarzu w Brzezinach zajdą zmiany i nikt nie ma zamiaru konsultować ich z parafianami.

- Ławki, utwardzone miejsca, … mogą być usunięte przez pracowników cmentarza bez powiadomienia dysponenta grobu (pisownia oryginalna - przyp. red.) - dodali duchowni w komunikacie.

To cios dla wiernych, którzy nie mają wątpliwości, że nie jest to przypadkowe. Decyzja o usunięcia ławek ma miejsce na dwa i pół tygodnia przed Wszystkimi Świętymi (więcej na temat zapowiedzi dotyczących zasad wstępu na cmentarze 1 listopada przeczytasz >tutaj<).

Parafianie uważają to za specjalne działanie hierarchów

- To zemsta za to, że walczymy z kurią w sądzie o niższe ceny pochówku - mówił w komentarzu dla Radia Zet mieszkający w Brzezinach mężczyzna.

Żadna ze stron nie przybliżyła się do wygaszenia konfliktu. Parafianie wciąż wskazują na wysokie koszty pochówku na brzezińskim cmentarzu, a Archidiecezja Łódzka już wcześniej deklarowała, że kwoty podawane przez wiernych nie są zgodne z rzeczywistością.

Interweniowali u papieża Franciszka

Parafianie zdecydowali się napisać nawet w tej sprawie do papieża Franciszka. - W Waszej Świątobliwości jest ostatnia nadzieja, że swoim autorytetem skłoni władze Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce do zaprzestania pobierania nadmiernych opłat od osób, które chcą pochować swoich bliskich na cmentarzu w Brzezinach - przeczytała głowa Kościoła katolickiego.

Ostatnio papież Franciszek ponownie przypomniał sobie o Polsce, a to za sprawą posłanki Koalicji Obywatelskiej. Urszula Zielińska na audiencji w Rzymie wręczyła następcy św. Piotra listy oraz zdjęcia migrantów z granicy polsko-białoruskiej (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<).

Oto czym zajmują się w Sejmie, jak nikt nie patrzy. Osiem najbardziej żenujących wpadek polityków

Slajd 1 z 8

Jarosław Kaczyński nawet w Sejmie czuje sportowego ducha

1 października media obiegły zdjęcia z Sejmu, na których Jarosław Kaczyński jest zaaferowany tym, co pokazuje mu Mariusz Błaszczak. Okazuje się, że prezes PiS, prywatnie wielki fan sportu, oglądał z zaciekawieniem oprawę kibiców na meczu Legii z Leicesterem. / Screen z art. "To nie jest fotomontaż. To Błaszczak pokazywał Kaczyńskiemu" dostępny oryg. pod https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/963161/przypatrz-sie-dobrze-to-blaszczak-pokazywal-kaczynskiemu / fot. Agencja Forum

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: lodz.wyborcza.pl, twitter.com

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność

Czytaj więcej >