Goniec.pl
ksiadz-zmiana-parafii

unsplash.com/Sebbi Strauch (zdjęcie ilustracyjne)

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

16 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Ksiądz Michał Woźnicki z Poznania został skazany przez sąd za nieokazanie dokumentów funkcjonariuszom policji podczas ich interwencji w celi kapłana w domu zakonnym. Duchowny nie krył swojego oburzenia wyrokiem, obrażając przy tym sąd i dziennikarzy.

Ksiądz Michał Woźnicki jest znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i działań. W 2018 roku został usunięty z zakonu salezjanów. Mimo to wciąż mieszka w ich domu i odprawia msze, nie mając do tego uprawnień. W wygłaszanych kazaniach często obraża ludzi, a także rzuca antysemickie i homofobiczne komentarze. Popis swoich możliwości dał ostatnio na sali sądowej, gdzie toczyła się sprawa, w której był oskarżony.

edward dymek grob

Edward Dymek został pochowany w kwaterze dla bezdomnych. Jego grób może przestać istnieć

CZYTAJ DALEJ

Krnąbrny ksiądz oskarżony

Cała historia rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku, kiedy to ks. Woźnicki wstawił do swojej celi ołtarz i urządził w niej kaplicę. W trakcie odprawianych mszy nie przestrzegał jednak obostrzeń sanitarnych, o czym policję poinformowali zaniepokojeni salezjanie.

Funkcjonariusze podczas swojej interwencji wylegitymowali zgromadzone na mszy osoby, jednakże ksiądz i jego ministrant odmówili okazania dokumentów. - W tym miejscu gospodarzem jest Jezus Chrystus - mówił Woźnicki i sugerował, że policjanci są zwykłymi przebierańcami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdy stało się jasne, że kapłan stawia wyraźny opór, służby wyniosły go siłą z celi i zawiozły na komisariat, gdzie potwierdzono jego tożsamość. Sprawa trafiła także do sądu, który rozpoczął jej rozpatrywanie w kwietniu 2021 roku.

Zapadł wyrok w sprawie ks. Woźnickiego

Policja od początku domagała się ukarania księdza w sprawie nieprzestrzegania obostrzeń epidemicznych. W piątek 15 października sąd orzekł jednak, że ten zarzut jest chybiony, gdyż msza odprawiana była w miejscu prywatnym, a nie publicznym, co oznacza, że nie obowiązywały tam rządowe restrykcje.

Duchownego uniewinniono także w kwestii niewykonywania poleceń policjantów podczas interwencji, ale uznano za winnego nieokazania dokumentów, za co nakazano zapłatę grzywny w wysokości 500 złotych, ale karę obniżono do 300 złotych za spędzenie dwóch godzin na komisariacie.

Sędzia zauważał przy tym, że ks. Woźnicki nie szanuje przepisów, o czym świadczyć miał fakt, że nawet podczas rozprawy odmawiał on zasłaniania nosa i ust maseczką, a w kierunku policjantów i innych obecnych na sali osób kierował obraźliwe słowa.

Ks. Woźnicki krytycznie o wyroku

Ksiądz Woźnicki nie chciał udzielić żadnego wywiadu zgromadzonym w sądzie dziennikarzom. Postanowił jednak zwrócić się do swoich wiernych. Wyznał, że nie żałuje tego, jak się zachował i tęskni za sprawiedliwością Bożą.

Tych, którzy okazali dokumenty podczas interwencji policji nazwał niewolnikami, którzy mogą się jeszcze nawrócić. Potem podważył wyrok, mówiąc, że sędzia wydał go pod znakiem masońskim.

Bez komentarza nie pozostawił także obecności na miejscu reporterów. W ich kierunku również padły obraźliwe słowa. - Smród się za wami ciągnie, dlatego dobrze, że nosicie te maseczki, bo przynajmniej własny smród do was dochodzi - powiedział duchowny.

Łezka sama napływa do oka. Poruszający widok grobu Pawła Królikowskiego przed Wszystkimi Świętymi

Slajd 1 z 5

Grób Pawła Królikowskiego

Paweł Królikowski został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowych na Powązkach. Tuż przed 1. listopada sprawdziliśmy, jak prezentuje się obecnie jego grób. / fot. Irmina Jach

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2.pl, Gazeta Wyborcza

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

NIKOLAY PETROV/AFP/East News

Wiadomości

Kryzys na granicy. Łukaszenka grozi blokadą surowców energetycznych

Czytaj więcej >
Flickr/Shawn Carpenter, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Wiadomości

Nie żyje Elżbieta Wanda Kubicka

Czytaj więcej >
Z ostatniej chwili

Wiadomości

Nieoficjalne: szykuje się wniosek o odwołanie ministra sportu

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Morawiecki o świętach: Byłyby spokojniejsze, gdyby Polacy się zaszczepili

Czytaj więcej >
Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Wiadomości

Kryzys na granicy: ostrzelano maszty oświetleniowe

Czytaj więcej >
FRANCK FIFE/AFP/East News

Wiadomości

Wiadomości TVP o Złotej Piłce: "Szok i skandal"

Czytaj więcej >