Goniec.pl
Kuria skomentowała zachowanie księdza

Unsplash.com @the_zaya

Co z kolędą w październiku? Mamy stanowisko kurii

6 Października 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

W zeszłym roku z powodu wysokiego zagrożenia epidemicznego część parafii musiała zrezygnować z dorocznych wizyt duszpasterskich w domach wiernych, a co za tym idzie, ze zbierania datków. Przedsiębiorczy kapłan ze Śląska postanowił jednak zapobiec podobnej sytuacji w tym roku i ogłosił kolędę w październiku. Sposób przekazania tej informacji parafianom wzbudził jednak ogromne kontrowersje. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Kurię Sosnowiecką.

Proboszcz parafii św. Bartłomieja w Ciągowicach na Śląsku postanowił zorganizować kolędę w październiku, by uniknąć ryzyka utraty możliwości zebrania datków. Kapłan przygotował więc dla wiernych kwity, które parafianie powinni wypełnić przed wizytą.

jaworek-nadal-poszukiwany

Nowe informacje ws. Jacka Jaworka

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz zaplanował kolędę w październiku

Zdjęcie budzącego kontrowersje kwitu zostało opublikowane na portalu Reddit. Na kartce widać trzy puste miejsca, w które należy wpisać kwotę ofiary: na dach, na kościół i na kolędę. Poza tym znajduje się tam również miejsce na podpis, by jasne było, kto przekazał pieniądze.

Screen z artykułu aszdziennik.pl pod tytułem "Dramat księdza z Ciągowic. Musi zbierać trzy ofiary, bo jedna to za mało na jego parafię"

Screen z artykułu aszdziennik.pl pod tytułem "Dramat księdza z Ciągowic. Musi zbierać trzy ofiary, bo jedna to za mało na jego parafię"

Choć sprawa oburzyła internautów, okazuje się, że dla mieszkańców Ciągowic takie pomysły proboszcza już nie są zaskoczeniem. Duchowny m.in. mobilizuje wiernych do przekazywania datków poprzez straszenie ich, że ceny materiałów budowlanych rosną, a także imiennie wyznacza parafiankom obowiązkowe dyżury sprzątania w świątyni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielokrotnie próbowaliśmy skontaktować się z proboszczem parafii św. Bartłomieja w Ciągowicach, ten jednak nie odbiera telefonów. Wobec tego o komentarz w sprawie budzącego kontrowersje zachowania księdza poprosiliśmy Kurię Sosnowiecką.

Zachowanie śląskiego księdza skomentowała Kuria Sosnowiecka

Przygotowany przez duchownego z Ciągowic kwit wizyty kolędowej został określony przez ks. Przemysława Lecha, Dyrektora Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, mianem „pewnej formy komunikacji”, której celem było „poinformowanie wiernych o bieżących celach ekonomicznych ich wspólnoty”.

Użycie na kartkach słowa „ofiara” zakłada, że wsparcie celów ekonomicznych parafii będzie miało charakter dobrowolny, a wierni osobiście mogą podjąć decyzję czy i które cele chcą wesprzeć – zapewniał nas przedstawiciel Diecezji z Sosnowca.

Ks. Przemysław Lech odniósł się również do sprawy obowiązkowego sprzątania w świątyni, którym według wytycznych proboszcza z Ciągowic mają zajmować się parafianie. Kapłan miał zapewnić Kurię, że „obecny sposób organizowania osób do sprzątania świątyni funkcjonuje już od dłuższego czasu”. Nie wiadomo jednak, czy był on wcześniej otwarcie kwestionowany przez wiernych.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS

Wiadomości

Co trzeci Polak na L4 stracił prawo do zasiłku chorobowego

Czytaj więcej >
Policja Śląska

Wiadomości

Jacek Jaworek trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców Unii Europejskiej

Czytaj więcej >
Iwona Hartwich

Wiadomości

Posłanki opozycji domagają się reasumpcji głosowania ws. Instytutu Rodziny i Demografii

Czytaj więcej >
Pomorze

Wiadomości

Niespodziewana śnieżyca na Pomorzu. Na drogach zrobiło się wyjątkowo niebezpiecznie

Czytaj więcej >
liturgia

Wiadomości

Konferencja Episkopatu Polski wprowadza zmiany dla kobiet w kościołach

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, Flickr/Совет Федерации, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Oskarżenia Łukaszenki dot. wyborów prezydenckich w Polsce. "Zostały sfałszowane"

Czytaj więcej >