W piątek, 9 kwietnia, miał rozpocząć się proces przeciwko założonej przez Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis. Sprawa dotyczy pieniędzy, jakie fundacja otrzymała z publicznej kasy w 2016 roku. Fundacja Sieć Obywtelska Watchdog Polska wielokrotnie apelowała, by fundacja wskazała, jak środki zostały rozdysponowane. Mimo licznych ponagleń do dziś nie udało się upublicznić raportu. Sprawa trafiła na wokandę.
W niedzielę, 11 kwietnia na Jasnej Górze doszło do niecodziennego wydarzenia: na błoniach 10 tysięcy osób modliło się podczas mszy świętej. Robiło to mimo zakazu gromadzeń i obostrzeń sanitarnych obowiązujących ze względu na trwającą epidemię koronawirusa w Polsce.
Tadeusz Rydzyk postanowił uaktualnić stronę internetową Radia Maryja. Pojawiła się na niej zupełnie nowa funkcjonalność. Od teraz datki na rzecz mediów z Torunia będzie można przekazywać również on-line. Płatności będzie można dokonywać kartami: kredytowymi, debetowymi oraz bankowymi.
Edward Janiak ma 68 lat i jest najmłodszym biskupem seniorem w Polsce. Emerytura miała być dla niego karą za czyny, których dopuścił się w przeszłości. Arcybiskup, który kierował diecezją kaliską, przed sześcioma miesiącami pod presją Watykanu zrezygnował z urzędu.
Wierni z miejscowości Todi w Perugii w środkowych Włoszech na długo zapamiętają niedzielną mszę świętą. To, co się na niej wydarzyło, zaskoczyło i zszokowało wiernych.Prowadzący liturgię duchowny w pewnym momencie wyznał, że jest zakochany w kobiecie. Wskazał przy tym, że nie złamał nigdy postanowień celibatu. - Moje serce jest zakochane, mimo że nigdy nie miałem okazji złamać obietnic, które złożyłem. Chcę spróbować żyć tą miłością - powiedział kapłan.
Na stronie Archidiecezji Łódzkiej pojawił się ważny komunikat dla wiernych. Arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę dotyczącą obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta do 3 maja. Powodem decyzji jest trudna sytuacja epidemiczna, z którą dalej zmagamy się w kraju.
Obecnie w kościołach jednocześnie przebywać może maksymalnie 1 osoba na 20 m2. Dodatkowo każdy wierny ma obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz utrzymywania bezpiecznego dystansu od innych uczestników nabożeństw, wynoszącego minimum 1,5 metra.
Przed kilkudziesięcioma minutami zapadła wiążąca decyzja w tej sprawie. Warto zaznaczyć, że nikt z 28 głosujących radnych miejskich nie opowiedział się przeciwko wnioskowi o odebranie arcybiskupowi tytułu HOM.- Rada Miasta Białystok odebrała tytuł Honorowego Obywatela Miasta arcybiskupowi S. L. Głódziowi. Za uchwałą głosowało 21 radnych, 7 radnych wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw - poinformował Tadeusz Truskolaski za pośrednictwem Twittera.fot. twitter.com/TTruskolaskiPrzypomnijmy, że w ostatnich dniach Sławoj Leszek Głódź musiał pogodzić się z kolejnymi karami i postanowieniami względem własnej osoby. Wszystko za sprawą toczącego się w Watykanie postępowania, dotyczącego tuszowania przypadków pedofilii.Zgodnie z decyzją papieża z 2019 roku, do odpowiedzialności można pociągnąć nie tylko sprawców czynów pedofilskich, ale także osoby, które świadomie przyczyniły się do tuszowania tego typu czynów. Nowe regulacje weszły w życie po opublikowaniu przepisów motu proprio "Vos estis lux mundi".Na mocy dochodzenia abp Głódź otrzymał kilka kar wymierzonych przez Stolicę Apostolską. Przede wszystkim otrzymał on zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych bądź spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej.Dodatkowo musiał opuścić swoją posiadłość, która również znajduje się na terenie archidiecezji. Arcybiskup otrzymał również polecenie wpłaty znacznej sumy pieniędzy na poczet Fundacji świętego Józefa.Środki wpłacone przez duchownego miały zasilił fundusz zajmujący się działaniami prewencyjnymi oraz pomocą nieletnim wykorzystanym seksualnie przez księży. Cały czas trwają ustalenia co do tego, ile konkretnie wynosi owa "odpowiednia suma", którą miał uiścić duchowny.Podobne środki Watykan zastosował względem biskupa Edwarda Janiaka. Jednak duchowny nie był zbytnio skory do "współpracy", a media przed kilkoma dniami donosiły, że pomimo zakazu ze Stolicy Apostolskiej dalej zamieszkuje na terenie diecezji kaliskiej Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzeniaPolicja chciała wejść do kościoła, duchowny ich przegonił. Awantura pod polskim kościołem za granicąLubuskie: karambol trzech pojazdów, nie żyje jedna osoba
Wierni pogrążyli się w żałobie. Nie żyje biskup archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Jan Gałecki. Smutną wiadomość przekazało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Pierwsza komunia święta to bardzo duże przeżycie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Świadome wejście w życie Kościoła i pełne uczestniczenie we mszy świętej należy dla katolików do najbardziej kluczowych kwestii.Oczywiście na przestrzeni lat łatwo można było zaobserwować komercjalizację tego wydarzenia. Goście zapraszani na celebracje pierwszych komunii zaczęli prześcigać się w tym, kto przeznaczy na prezenty więcej pieniędzy.Okazało się, że do finansowego wyścigu zdecydowali się dołączyć również księża. Proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w miejscowości Ryczywole stwierdził jednak, że to on powinien zostać hojnie obdarowany przez rodziców dzieci, które po raz pierwszy przyjęły komunię świętą.
Mieszkający w Jakubowie ksiądz znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie po tym, jak budynek plebanii zaczął płonąć. Proboszczowi udało się uciec zanim ogień zajął cały obiekt. Straż pożarna otrzymała zawiadomienie o pożarze w poniedziałek 3 maja w nocy.O pożarze budynku plebanii, w której żył ksiądz, straż pożarna dowiedziała się po godzinie 23:00. Służby natychmiast skierowały na miejsce 23 zastępy. Na miejscu okazało się, że płomień rozprzestrzenił się już na terenie całego obiektu.