Arcybiskup Malty Charles Scicluna z watykańskiego biura doktrynalnego zabrał niedawno głos na temat kwestii możliwości zawierania małżeństw przez księży. Duchowny uważa, że Kościół powinien "rozważyć rewizję zasad". To jednak nie wszystko.
Kontrowersje wokół mszy świętej z udziałem dzieci w Tarnobrzegu. Podczas nabożeństwa w kościele doszło do scen, które mocno zirytowały organizacje prozwierzęce. Jak się bowiem okazało, księża wymyślili, by przy ołtarzu zorganizować losowanie żywych królików. Wystraszone zwierzęta najpierw przetrzymywano w ciemnych kartonach, a później prezentowano niczym łowieckie trofea. Internauci nie kryli oburzenia.
Popularny w sieci ks. Piotr Jarosiewicz zabrał głos ws. tradycyjnej kolędy. W rozmowie z Onetem kapłan przypomniał, że to nie pieniądze, ani nawet woda święcona, są najważniejsze, lecz otwarte na Boga serce. Podzielił się także historiami z polskich domów, które na zawsze odmieniły jego życie. Jedna z nich, jak sam mówi, była całkowicie “nierealna”.
Hierarcha kościelny zabrał głos na temat planowanej rewolucji w kwestii pieniędzy trafiających do Funduszu Kościelnego. Arcybiskup Adrian Galbas w czasie wywiadu radiowego zaskoczył swoim podejściem do tematu. - Fundusz Kościelny to już jest "leciwy dziadek" - oświadczył ksiądz.
Konferencja Episkopatu Polski przekazała smutną informację na temat śmierci biskupa pomocniczego seniora w Archidiecezji Lubelskiej. Duchowny Ryszard Karpiński zmarł rano 5 stycznia w Lublinie w wieku 88 lat.
Zawarcie ślubu kościelnego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zanim do niego dojdzie, narzeczeni muszą m.in. wziąć udział w specjalnym kursie przedmałżeńskim, organizowanym przez księży. Prawdziwym hitem w ostatnich latach stały się zwłaszcza kursy internetowe, które nie dość, że wygodne, to jeszcze ściśle dopasowane do naszych planów. Niestety, wiele wskazuje na to, że wkrótce przejdą one do historii. Coraz więcej diecezji nie zamierza bowiem ich dłużej uznawać.
Na przełomie grudnia i stycznia sieć zalewają artykuły i porady dotyczące tradycyjnych wizyt duszpasterskich. Podczas gdy jedne zachęcają do przyjmowania księży, drugie opisują nieprzyjemne doświadczenia związane z kolędą, o których wolelibyśmy zapomnieć. Jako że temat wciąż jest bardzo aktualny i rodzi wiele skrajnych opinii, redakcja Gońca także postanowiła zbadać społeczne nastroje. Zapytaliśmy więc o to, czy gościć kapłana, i o to, ile ewentualnie dać mu do koperty. Warszawiacy byli bardzo stanowczy.
Watykan wystosował nowe oświadczenie ws. ogłoszonego niedawno błogosławieństwa dla par jednopłciowych. W jego opinii decyzja nie może być postrzegana w kategorii herezji czy bluźnierstwa, ale jednocześnie zauważa, że w niektórych przypadkach owe błogosławieństwo może być „nierozważne”.
Skandal we włoskim Kościele. Biskup Simone Giusti zdecydował się nałożyć ekskomunikę na włoskiego proboszcza, który podczas mszy świętej nazwał papieża Franciszka “masonem” i “uzurpatorem”. Ks. Ramon Guidetti tymczasem nie zamierza się kajać i ponownie wbija kij w mrowisko. Niebywałe, co powiedział na temat dekretu w jednej z lokalnych rozgłośni.
Czas okołoświąteczny i noworoczny to okres wizyt duszpasterskich w domach wiernych. Wraz z nim co rok, jak bumerang, powracają pytania o to, czy kapłanowi koniecznie trzeba wręczać kopertę, a jeśli tak, to ile do niej włożyć. Niektórzy duchowni decydują się nawet na poinstruowanie parafian i sami proponują wysokość ofiary. Czy takie zachowania powinny więc nas gorszyć? Głos zabrał ks. Rafał Głowczyński, znany też jako Ksiądz z Osiedla.
Nowy rząd po przejęciu władzy w Polsce zapowiadał, że zajmie się m.in. kwestią Funduszu Kościelnego i tematem finansowania Kościoła katolickiego z budżetu państwa. Donald Tusk poinformował o pierwszych decyzjach w tej sprawie. W mediach społecznościowych głos na temat zabrał duchowny Janusz Chyła, proboszcz parafii w Chojnicach, który często dzieli się swoimi opiniami w sieci. Tym razem jego słowa wywołały kontrowersje.
Już za kilka dni Sylwester, do którego wielu Polaków przygotowuje się od dawna. Tego dnia chętnie świętujemy zakończenie mijającego roku, bawiąc się i korzystając z faktu, że 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Niektórzy zastanawiają się, czy w sylwestra obowiązkiem katolika jest uczestniczyć w kościelnym nabożeństwie? Kodeks Prawa Kanonicznego stawia sprawę jasno.
Goniec.pl zapytał przechodniów o pieniądze na Fundusz Kościelny. Rozmowa szybko przerodziła się w ujawnianie przez Polaków swojego stosunku do księży i całego Kościoła. Nie zabrakło gorzkich słów względem ojca Tadeusza Rydzyka. - Złodziei trzeba okraść. Zabrać złodziejom - stwierdził jeden z mężczyzn.
Wierni już za chwilę zaczną przyjmować kolędę. Niewiele jednak osób wie o obowiązkach ciążących na księżach, którzy pukają do drzwi domów parafina. Okazuje się, że nawet nie musisz mieć w domu wody święconej. Wyjaśniamy.
Donald Tusk tuż po czwartkowym posiedzeniu rządu zapowiadał utworzenie specjalnego zespołu, który ma zająć się Funduszem Kościelnym. Jego zadaniem miałoby być wypracowanie systemu finansowania świadczeń dla duchownych. - Będą one zmierzały w stronę dobrowolnego odpisu od podatku w celu wsparcia wskazanego kościoła - zapowiedział szef rządu. Co to oznacza dla Kościoła?
Prawdziwym hitem sieci stała się relacja z wtorkowej (26 grudnia) mszy św. w kościele w lubelskim Goraju. O nabożeństwie jest głośno z powodu nietypowych scen, do jakich doszło z udziałem tamtejszego proboszcza ks. Leszka Boryły. Kapłan musiał "bronić się" przed wiernymi, którzy zaczęli rzucać w niego przyniesionym ze sobą owsem, a używał do tego kropidła i patelni. Uspokajamy jednak, że wszystko odbyło się zgodnie ze wcześniej zaplanowanym scenariuszem.
Kościół straci pieniądze z Funduszu Kościelnego? Donald Tusk zapowiedział początek prac specjalnego zespołu. - Chcemy ucywilizować te relacje - zapowiedział premier. Pod lupą znajdą się źródła finansowania.
W zaprezentowanym przez rząd budżecie państwa na rok 2024 - pomimo obietnic jego zlikwidowania - zawarto rekordowe wydatki na Fundusz Kościelny. - Zainteresowanych pragnę uspokoić: sprawą Funduszu Kościelnego oraz przeniesienia środków z TVP na onkologię dziecięcą zajmiemy się w najbliższą środę na Radzie Ministrów - zapowiadał premier Donald Tusk. Czym tak naprawdę jest Fundusz Kościelny i co jest z niego finansowane? Wyjaśniamy.
Już niedługo ruszą wizyty duszpasterskie. Ksiądz puka do drzwi z kolędą, a w domu znajdują się osoby, które są niewierzące? Duszpasterz z woj. świętokrzyskiego wyjaśnił, co należy zrobić w takiej sytuacji. Mówił o “chowaniu do szafy”.
Widzowie TVP mogli przeżyć szok, oglądając najnowsze wydanie “19.30”. Marek Czyż nagle zapowiedział materiał dotycząca Kościoła i wydanej niedawno doktryny. Takiego tematu nie poruszano w “Wiadomościach” TVP, a na pewno nie w tak nieoceniający sposób. To nowy standard Telewizji Polskiej? Zaskoczeń nie brakowało.
Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski, wystosował list pasterski do duchownych i świeckich z okazji wprowadzenia diakonatu stałego w bydgoskiej diecezji. Decyzja ta oznacza, że chrztu będą mogli udzielać zarówno mężczyźni żonaci, jak i posiadający dzieci.
Czy rozwodnicy mogą przystępować do komunii świętej? Ksiądz otrzymał od wiernej pytanie, które zaowocowało falą oburzenia sporej grupy ludzi. Kobieta otrzymała odpowiedź, jednak popularny duszpasterz musiał zmierzyć się z falą krytyki w związku z ingerencją Kościoła w prywatne życie osób wierzących.
Skandal podczas bożonarodzeniowej mszy świętej w Łodzi. W kościele pojawił się agresywny i wulgarny mężczyzna, który w trakcie nabożeństwa zaczął iść w stronę dzieci zgromadzonych przy ołtarzu. Interweniował ksiądz oraz wierni obecni w świątyni. - Był wściekły, wykrzykiwał wulgaryzmy — relacjonowała jedna z kobiet, która była świadkiem całego zamieszania.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym wszyscy życzliwi ludzie składają sobie najlepsze życzenia. W Kościele katolickim to też okres, gdy hierarchowie przypominają o tym, co najważniejsze i nad czym warto mocniej pochylać się na co dzień. Niestety, dla abp Marka Jędraszewskiego słowa te interpretowane są w dosyć oryginalny sposób. Metropolita krakowski, podczas uroczystej pasterki na Wawelu, nie stronił od polityki i mocno uderzył w obecny rząd, porównując go nawet do tego, który był u władzy w PRL-u.
Kardynał Kazimierz Nycz rezygnuje. Metropolita warszawski poinformował na spotkaniu opłatkowym archidiecezji, iż papież Franciszek otrzymał od niego prośbę o jego odwołanie. Znamy powody decyzji hierarchy.
Niepokojące informacje na temat ks. kard. Stanisława Dziwisza. Najbliższy współpracownik papieża Jana Pawła II, a obecnie arcybiskup senior, trafił do szpitala. Archidiecezja Krakowska prosi wszystkich wiernych o modlitwę w jego intencji. Znane są przyczyny hospitalizacji.
Ważna wiadomość z Watykanu dla wszystkich wierzących rozwodników. Stolica Apostolska wydała właśnie oświadczenie, w którym zajęła jasne stanowisko dotyczące udzielania komunii świętej osobom po rozwodzie i w nowych związkach. Chodzi dokładniej o katolików, niepraktykujących abstynencji seksualnej. Nowe stanowisko oparte jest przede wszystkim na wydanej w 2016 r. adhortacji papieża Franciszka.
Papież Franciszek wykluczył księdza Michała Woźnickiego ze stanu duchownego. Były salezjanin „pozostaje obecnie poza wspólnotą Kościoła Katolickiego”. Ukarany za nic ma decyzję głowy Kościoła. - Cóż nam jest robić? Róbmy swoje! (...) Ja tu zostaję - powiedział Michał Woźnicki. Papież Franciszek został wprost obrażony.