Goniec.pl > Polska > Proboszcz prowadził po cichu sklep monopolowy. Biskup odwołał duchownego
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 26.09.2021 19:42

Proboszcz prowadził po cichu sklep monopolowy. Biskup odwołał duchownego

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
unsplash.com/Father James (zdjęcie ilustracyjne)

Z doniesień lokalnych mediów wynika, że proboszcz z parafii w Herbach został odwołany ze stanowiska przez biskupa gliwickiego. Duchowny miał prowadzić sklep monopolowy w Myszkowie, przez co ściągnął na siebie niezadowolenie przełożonych. Działalność tego typu jest sprzeczna z prawem kanonicznym. Pojawił się komunikat kurii.

Sprawę proboszcza z parafii w Herbach nagłośnili lokalni dziennikarze, którzy napisali o odwołaniu go ze stanowiska na portalu gminaherby.pl. Media zwróciły się do duchownego z pytaniami dotyczącymi jego działalności, która wywołała wiele kontrowersji.

Proboszcz miał prowadzić sklep monopolowy w Myszkowie. Zaraz po tym, sprawą zainteresowały się media, duchowny zawiesił jego funkcjonowanie. Prowadził działalność przez ponad rok. Okazało się, że sklep został otwarty, zmienił tylko właściciela. Przejęła go znajoma duchownego.

Biskup gliwicki odwołał proboszcza

W sprawie proboszcza zapytania dotarły także do Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. W rozmowie z Super Expressem komentarza udzielił rzecznik ks. Krystian Piechaczek. Duchowny wyjaśnił, że zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego duchowni nie mogą zajmować się działalnością handlową.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak ujawnił rzeczni, proboszcz z parafii w Herbach nie prosił też o zgodę biskupa. Ksiądz Krystian Piechaczek dodał również, że Kościół od zawsze prowadzi działania na rzecz trzeźwości. Prowadzenie sklepu monopolowego natomiast „stoi w jaskrawej sprzeczności z tym zadaniem”.

– Biskup Gliwicki, po zapoznaniu się z omawianą sprawą oraz po wysłuchaniu wyjaśnień ks. Marka, postanowił z dniem 24 października br. odwołać go z zajmowanego urzędu administratora parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach oraz o tymczasowym nieprzydzielaniu mu innych funkcji i zadań – przekazał rzecznik.

Jak dotąd proboszcz został usunięty ze stanowiska i nie pełni żadnej innej funkcji. Nie wiadomo jeszcze, jaka czeka go przyszłość i czy zostaną wobec niego wyciągnięte dalsze konsekwencje.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Super Express