Goniec.pl
[II-51]

LUKASZ GAGULSKI/East News

Kardynał Dziwisz jeździ niemiecką limuzyną. Samochód osiąga duże prędkości

8 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Kardynał Stanisław Dziwisz nigdy nie zdecydował się na zakup własnego auta. Hierarcha kościelny może korzystać z pomocy kierowcy. Niemiecka limuzyna, którą jest wożony, rozpędza się do stu kilometrów na godzinę w siedem sekund.

Kardynał Stanisław Dziwisz niewątpliwie zrobił karierę w kościelnych strukturach. Przez niemal trzy dekady pontyfikatu Jana Pawła II, pracował jako osobisty sekretarz papieża. Po powrocie do Polski odegrał istotną rolę w kwestii pochówku Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy zginęli podczas katastrofy w Smoleńsku. Przez wiele lat duchowny cieszył się dużym szacunkiem.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Doda przeżyła załamanie nerwowe. "Naprawdę byłam na dnie"

CZYTAJ DALEJ

Kwestia majątku kardynała Dziwisza nieustannie budzi zdumienie Polaków

Ostatnie miesiące były dla kardynała Dziwisza niełatwe. Premiera reportażu TVN24 "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" rozpoczęła dyskusję na temat domniemanego tuszowania przez hierarchę przestępstw o charakterze pedofilskim, których dopuszczały się osoby duchowne, w tym znajomi kardynała.

Były sekretarz Jana Pawła II stanowczo odciął się od zarzutów. Krakowski sąd, podobnie jak prokuratura okręgowa, odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie kapłana. Kardynał Stanisław Dziwisz mógł więc powrócić do spokojnego życia - niedawno dziennikarze przyłapali go podczas wakacji w Chorwacji.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Polacy, którzy dotarli do informacji o urlopie hierarchy, nierzadko zastanawiali się, jakim majątkiem dysponuje były współpracownik papieża. Można podejrzewać, że egzotyczne wyjazdy, prywatny kierowca i luksusowa limuzyna, poważnie nadwyrężają jego portfel.

Kościół stanowczo odmawia ujawniania informacji na temat zarobków swoich pracowników. Sam kardynał Dziwisz twierdził z kolei, że "jako biskup nigdy nie brał pensji", a pieniądze na drobne wydatki uzyskiwał od proboszczów, których odwiedzał w parafiach.

Hierarcha jeździ luksusową limuzyną

Dziennikarze Super Expressu postanowili przyjrzeć się limuzynie, która pozostaje do dyspozycji kardynała Stanisława Dziwisza. Hierarcha kościelny jeździ Volkswagenem Passatem generacji B8. Auto, choć skromniejsze niż wozy rządowe, osiąga sporą prędkość.

Samochód jest pozycjonowany w segmencie aut klasy średniej i uważany za jeden z najbardziej reprezentacyjnych sedanów na polskim rynku. Choć nie jest autem marki premium, kościelni hierarchowie decydują się na niego nadzwyczaj często.

Pojazd wyposażono w komfortową kanapę, pojemny bagażnik, dobre wyciszenie i przyciemniane szyby, które gwarantują pasażerom prywatność. Egzemplarz, którym wożony jest kardynał Stanisław Dziwisz, to wersja z silnikiem 2.0 TDI SCR BlueMotion i napędem 4MOTION. Auto przyspiesza do stu kilometrów na godzinę w ciągu siedmiu sekund.

Na rynku wtórym za pięcioletnie auto tej marki trzeba zapłacić nawet dziewięćdziesiąt tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że kardynał Dziwisz nie może narzekać na kiepskie warunki jazdy i dyskomfort związany z niskobudżetowym wyposażeniem pojazdu.

Trudno uwierzyć, co zrobił Robert Lewandowski. Nieprawdopodobne rekordy

Pytanie 1 z 3

Lewandowski zagrał w kadrze 124 razy (stan na 5 września). Kto ma więcej spotkań w reprezentacji?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Super Express

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

W wieku 79 lat zmarł były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf (Arcaion/Pixabay).

Wiadomości

Nie żyje Adam Gąsior, zasłużony dziennikarz turystyczny

Czytaj więcej >
Pożar, Katowice, KM PSP Katowice

Wiadomości

Pożar w Katowicach, konieczna była ewakuacja bloku. Trzy osoby poszkodowane

Czytaj więcej >
Ochotnicza Straż Pożarna Brodowo

Wiadomości

Wielkopolska: Miał wyjść tylko na chwilę, ślad po nim zaginął. Tragiczna śmierć 62-latka

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki zapewniał, iż Zjednoczona Prawica uczyni wszystko, by zapewnić sprawiedliwość najbliższych wyborów parlamentarnych (Pawel Wodzynski/East News).

Wiadomości

Mateusz Morawiecki o wyborach. "Robimy wszystko, aby były sprawiedliwe"

Czytaj więcej >
Siarczysty mróz, IMGW wydało ostrzeżenia

Wiadomości

IMGW ostrzega przed siarczystym mrozem. W nocy nawet -22 stopnie

Czytaj więcej >
Awaria ciepłownicza w Jastrzębiu-Zdroju, blisko 24 tys. mieszkań bez ciepła

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Blisko 24 tysiące mieszkań bez ciepła, gigantyczna awaria

Czytaj więcej >