Goniec.pl
rydzyk-ksiadz-uderza

flickr.com/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

25 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W programie „Jastrzębowski wyciska” zaproszony ksiądz opowiedział o tym, dlaczego odsunął się od Tadeusza Rydzyka. Duchowny zerwał kontakty z toruńskim zakonnikiem, ponieważ nie mógł znieść jego podejścia do nadużyć, które pojawiają się w polskim Kościele. Poruszył także temat upolitycznienia hierarchów.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który pojawił się w programie „Jastrzębowski wyciska”, poruszył temat Tadeusza Rydzyka. Zaproszony przez Sławomira Jastrzębskiego kapłan opowiedział o szczegółach zerwania kontaktu z redemptorystą oraz osobami związanymi z Radiem Maryja.

Mężczyzna połknął telefon komórkowy

Lekarze wydobyli z brzucha pacjenta telefon

CZYTAJ DALEJ

Prowadzący program, w którym mówiono o ojcu Rydzyku, przypomniał widzom, że jego gość nie pojawił się w żadnej komisji dotyczącej nadużyć w Kościele. Zaznaczył, że za jego członkostwem nie zagłosowali politycy. Duchowny zwrócił uwagę na to, jak toruński zakonnik przedstawiał osoby podejrzane o tuszowanie pedofilii. Odniósł się do przykładu biskupa Edwarda Janiaka.

Mocna ocena działalności Tadeusza Rydzyka

Rozmawiając na temat Tadeusza Rydzyka, gość Sławomira Jastrzębskiego zwrócił uwagę na problem pedofilii w polskim Kościele. Kapłan Isakowicz-Zaleski nie pochwalił działań toruńskiego zakonnika i zwrócił uwagę, że dyrektor Radia Maryja w nieprawidłowy sposób ocenia postawy księży.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Niedawno zmarł biskup Edward Janiak oskarżony o tuszowanie pedofilii w Kościele. Ojciec Rydzyk mówił, że jest on męczennikiem. To jest totalne przestawienie pojęć. Męczennikami dla nich nie są ofiary, ale ci, którzy są oprawcami – oświadczył ks. Isakowicz-Zaleski.

Gość programu „Jastrzębowski wyciska” przyznał, że ze środowiskiem ojca Rydzyka nie ma kontaktu już od 15 lat. Ujawnił, że jego stosunki z Radiem Maryja zaczęły się wyraźnie psuć, odkąd postanowił zwracać większą uwagę na lustrowanie duchownych. Okazało się, że wśród księży to temat tabu.

– W 2006 roku byłem zaproszony przez o. Rydzyka do Radia Maryja i rozmawialiśmy, że trzeba lustrować bpa Życińskiego i bpa Pieronka. Wszystko było dobrze, dopóki nie ukazały się akta ojców redemptorystów. Wtedy o. Rydzyk zmienił front, bo chciał lustrować swoich przeciwników, a nie swoje środowisko. Ten temat stał się tematem tabu – wyjaśnił.

Warto przypomnieć, że niedawno specjalna komisja opublikowała duży raport dotyczący nadużyć w zakonie dominikanów. Dopiero po dwóch dekadach eksperci zajęli się działalnością Pawła M., który dopuszczał się wielu nadużyć i stworzył wokół siebie wspólnotę przypominająca sektę. Przewodniczący, którym został Tomasz Terlikowski, przyznał, że niepokojące sygnały były notorycznie ignorowane przez przełożonych.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

piqsels.com

Wiadomości

Gdańsk. Ruszył proces Patryka D., który zamordował i poćwiartował swoją dziewczynę

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Kaja Godek pojawiła się na marszu równości w Lublinie. Teraz może czekać ją sąd

Czytaj więcej >
W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >