Goniec.pl
ksiądz

Pixabay.com kisistvan77

Zachodniopomorskie: Ksiądz Edward M. z Mielęcina został odwołany? Wierni cieszą się ze zwycięstwa

25 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Konflikt pomiędzy parafianami i proboszczem z Mielęcina trwa. Niedawno wierni zabrali kapłanowi klucze do kościoła i zabezpieczyli drzwi łańcuchem. Duchowny zjawił się wówczas pod świątynią wyposażony w szlifierkę kątową i siekierę. Dziś mieszkańcy Nowielina, Mielęcina i Pstrowic podali, że arcybiskup zdecydował o wydaleniu księdza Edwarda M. z parafii.

Ksiądz Edward M. pełni posługę w trzech kościołach w Mielęcinie, Pstrowicach i Nowielinie. Mieszkańcy od kilku lat są skłóceni z proboszczem. W ostatnim czasie na terenie parafii doszło do głośnych protestów.

jozef rusak

Zmarł Józef Rusak, kombatant Armii Krajowej

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz podpadł parafianom

- Wyzywa ludzi od diabłów, wygania z kościoła jak ktoś mu zwróci uwagę. Wie pani, że ludzie musieli przenosić trumnę przez ogrodzenie, bo nie chciał otworzyć bramy, jak mu nie zapłacą 50 zł? Już nie chcę mówić o tym, że nie wiemy, gdzie podziały się niektóre zabytkowe elementy z kościoła - mówiła w rozmowie z Onetem wierna.

Parafianie twierdzą, że z kościołów zniknęły: zabytkowa kropielnica, drewniane filary z chóru kościelnego, organy, zabytkowe klamki z lwimi głowami, obrazy z herbami z czasów zaborów, zabytkowe kadzidło i elementy dzwonów. Są przekonani, że to sprawka księdza.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Mieszkańcy parafii zarzucają proboszczowi, że czytał ewangelię z tabletu, który później całował. Podczas procesji z okazji Bożego Ciała miał zapomnieć o Hostii i nieść pustą Monstrancję. Nie brakuje doniesień, że ksiądz zabrania dzieciom wstępu do kościoła.

- Zresztą, one się go boją i same nie chcą chodzić. Bo krzyczy, wyzywa. Człowiek na początku bał się cokolwiek mówić, bo miał wpajany szacunek do duchownych, więc milczeliśmy, zwłaszcza ci starsi - relacjonują mieszkańcy okolicznych miejscowości, dodając, że proboszcz "dewastuje i okrada kościoły pod pretekstem renowacji, a cenne przedmioty nigdy nie wróciły na swoje miejsce".

Ogólnokrajowy rozgłos

Sprawa sporów w Nowielinie nabrało ogólnopolskiego rozgłosu, gdy w sieci pojawiło się nagranie przedstawiające kłótnię pomiędzy księdzem i parafianami. Protesty szybko przerodziły się w awantury - mieszkańcy uniemożliwili kapłanowi wejście do świątyni, zabezpieczając wejście łańcuchem. Ten natomiast pojawił się pod kościołem wyposażony w szlifierkę kątową i siekierę. Parafianie zapowiadali, że kolejny raz wybiorą się w tej sprawie do kurii. Do zapowiadanych protestów jednak nie doszło.

- Właśnie otrzymałam wiadomość, że przedstawiciele rady parafialnej zawieszają protest pod kurią. Otrzymali telefoniczne oświadczenie od biskupa o wydaleniu proboszcza z Mielęcina z naszej parafii. Ksiądz Edward się odwołał - trwają procedury, jednak pojawiło się zapewnienie o odrzuceniu odwołania i usunięcia proboszcza ze swojej funkcji - poinformowała organizatorka protestu parafian.

W piątek w sieci pojawiło się kolejne nagranie. Widać na nim, jak ksiądz Edward wraz z innym mężczyzną wyłamuje drzwi i siłą wchodzi do kościoła w Pstrowicach. Prawdopodobnie jego towarzyszem był ślusarz.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Hartman: Czy patrioci cieszą się z inflacji?

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ryszard Terlecki nagle trafił do szpitala

Czytaj więcej >