W niedzielę wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z premierem Kanady Justinem Trudeau. Jednym z omawianych tematów były możliwości wsparcia Ukrainy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Po spotkaniu Andrzej Duda napisał na Twitterze, że Polska i Kanada "pozostają oddane integralności terytorialnej Ukrainy".To już kolejne rozmowy na najwyższym szczycie, w których uczestniczył prezydent Polski. W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda brał udział w telekonferencji z przywódcami kilku państw, którą zainicjował prezydent USA Joe Biden.
W niedzielę 13 lutego o godzinie 18 odbędzie się protest pod Pałacem Prezydenckim. Jego uczestnicy, licząc na zawetowanie przez prezydenta ustawy "lex Czarnek", zatańczą "poloneza sprzeciwu". Do wzięcia udziału w demonstracji zaproszeni zostali Agata Duda i Andrzej Duda, na którego biurku leży już gotowy do podpisania kontrowersyjny projekt."Lex Czarnek" od początku budziło wiele kontrowersji. Zdaniem wielu, projekt ten sprawi, że do szkół wkroczy prawicowa ideologia, a mianowani przez ministra edukacji i nauki kuratorzy zyskają nowe, daleko idące kompetencje.Przeciwko ustawie opowiedziała się nie tylko opozycja, ale i wiele organizacji pozarządowych, które wyrażały swoje zaniepokojenie na licznych pikietach i w formułowanych do władz apelach.Mimo sprzeciwu Senatu, projekt został nieoczekiwanie wrzucony pod obrady i przegłosowany przez Sejm w tym tygodniu. Teraz jego los leży w rękach prezydenta Andrzeja Dudy, którego do weta chcą nakłonić m.in. stowarzyszenia złączone w kampanii Wolna Szkoła.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta był gościem "Śniadania Rymanowskiego". Sekretarz stanu zabrał głos w sprawie aktualnej sytuacji politycznej w Europie, ostrzegając jednocześnie, że "trzeba przygotować się na najgorszy scenariusz". Mówił również o potencjalnych uchodźcach z Ukrainy.Jak pisaliśmy wcześniej, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się do wójtów, burmistrzów i prezydentów z prośbą o wskazanie listy obiektów, w których można byłoby kwaterować cudzoziemców. Stało się tak ze względu na rosnące napięcie wokół Ukrainy.
Krzysztof Jackowski miał wizję dotyczącą Andrzeja Dudy. W najnowszym filmie nawiązał do obecnej sytuacji politycznej w Europie i zdradził, co - jego zdaniem - planuje prezydent naszego kraju. Mówił o tajemniczym "korytarzu".Krzysztof Jackowski to najbardziej rozpoznawalny jasnowidz w kraju. Celebryta, który niejednokrotnie chwalił się, że jego wizje pomogły w rozwiązaniu największych zagadek kryminalnych, regularnie dzieli się wizjami z widzami swojego kanału na YouTube.
Andrzej Duda tuż po telekonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem przyznał, że wśród państw Zachodu panuje "poczucie głębokiej potrzeby solidarności" z Ukrainą w związku z możliwą agresją ze strony Rosji. Prezydent zaznaczył, że nie padły żadne deklaracje "wysłania jakichkolwiek sił militarnych". Mimo tego Ukraina może liczyć na pomoc finansową i dostawy broni defensywnej."Mamy jeden cel: ocalić pokój i odeprzeć agresję. Dziękuję za dzisiejsze spotkanie", czytamy we wpisie, który Andrzej Duda opublikował na Twitterze. Poza nim w spotkaniu z prezydentem USA brali udział: Boris Johnson (premier Wielkiej Brytanii), Emmanuel Macron (prezydent Francji), Olaf Scholz (kanclerz Niemiec), Klaus Iohannis (prezydent Rumunii), Ursula von der Leyen (szefowa Komisji Europejskiej), Mario Draghi (premier Włoch), Charles Michel (szef Rady Europejskiej), Justin Trudeau (premier Kanady) i Jens Stoltenberg (szef NATO).
Borys Budka skomentował spotkanie z prezydentem w sprawie proponowanych przez Andrzeja Dudę zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Polityk zdradził, że podczas konsultacji doszło do poważnego sporu, a głowa państwa miała niemal "uderzać pięścią w stół", mówiąc, że nie zgodzi się na warunki stawiane Polsce przez Unię Europejską.We wtorek w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych ws. prezydenckiego projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Głowa państwa, kierując pod obrady swoje pomysły, liczy na poparcie opozycji, gdyż jego własne zaplecze polityczne, a zwłaszcza Solidarna Polska, niechętnie spogląda na przedstawione propozycje.Choć pojawiają się głosy, że prezydencka inicjatywa jest krokiem w dobrą stronę, obecni na spotkaniu posłowie nie ukrywają, że trudno będzie ich przekonać do zaproponowanych zmian. W Polsat News mówił o tym szef klubu KO Borys Budka.Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Roksana Węgiel aktywnie wypoczywa w Zakopanem. Młoda piosenkarka wybrała się na narty, a swój wyjazd na bieżąco relacjonuje fanom za pomocą mediów społecznościowych. Okazuje się, że jej zdjęcia ze stoku zainteresowały nawet prezydenta Andrzeja Dudę.17-letnia wokalistka opublikowała niedawno na swoim Instagramie zdjęcie w swojej zimowej stylizacji, którą wybrała na szusowanie po stoku. Najwyraźniej młoda artystka trafiła w gust prezydenta Dudy, który polajkował jej fotografię.
W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z kluczowymi politykami. Prezydent rozmawiał na temat złożonej przez niego ustawy dotyczącej likwidacji Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym. - Jesteśmy zainteresowani pracą nad prezydenckim projektem zmian ustawy o Sądzie Najwyższym - stwierdził po rozmowie z głową państwa Władysław Kosiniak-Kamysz.- Postanowiłem państwa zaprosić, żeby podzielić się z państwem moją wiedzą i odczuciami związanymi z tym, co działo się w ciągu ostatnich dni w przestrzeni międzynarodowej, jak również przekazać państwu informacje, które uważam, że powinniście państwo mieć - wyznał na początku spotkania Andrzej Duda.Politycy i prezydent spotkali się we wtorek w Pałacu Prezydenckim o godzinie 13. Komentarze po rozmowie wskazują, że projekt ustawy złożony do laski marszałkowskiej przez Andrzeja Dudę nie został z góry skreślony.
Kancelaria Prezydenta umieściła zdjęcie z roboczej wizyty Andrzeja Dudy w Pekinie. Prezydent Polski jest jedynym demokratycznie wybranym przywódcą kraju członkowskiego Unii Europejskiej, który osobiście pojawił się na inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wytknęli mu to internauci, którzy pod fotografią Dudy i innych szefów delegacji zostawili wymowne komentarze.Tymczasem już o godz. 12:00 rozpocznie się pierwszy konkurs, w którym Polacy mają szanse na medal. Do rywalizacji indywidualnej na skoczni normalnej przystąpią Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki.
W sobotę 5 lutego media obiegła wiadomość o tym, że zmarł poeta, dramaturg i publicysta Jarosław Marek Rymkiewicz. Informacja ta zasmuciła wiele osób na co dzień związanych z kulturą, ale także polityków, w tym prezydenta Andrzeja Dudę. We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych głowa państwa pożegnała wybitnego artystę.Jarosław Marek Rymkiewicz był jedną z ważnych postaci polskiej sfery publicznej. Przed laty włączył się w działalność opozycyjną, w wolnej Polsce natomiast nieraz wypowiadał się w istotnych dla całego narodu sprawach. Jego utwory przez lata towarzyszyły pokoleniom Polaków, a odejście jest niepowetowaną stratą, o czym na Twitterze przypomniał prezydent Andrzej Duda.
Sąsiad Andrzeja Dudy ujawnia, jak to jest mieszkać obok prezydenta. Tomasz Drwal zdecydował się opowiedzieć o swoim życiu tuż obok głowy państwa. Mężczyzna w przeszłości związany z walkami MMA nie podejrzewał, że do mieszkania obok jego krakowskiego apartamentu wprowadzi się sam prezydent.Szczera relacja sąsiada Andrzeja Dudy. Prawda na temat tego, jak to jest mieszkać obok prezydenta, wyszła na jaw. Nie każdy wie, że głowa państwa mieszka nie tylko w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Andrzej Duda posiada również apartament w Krakowie. Para prezydencka nabyła go w 2020 r. przed wyborami. Andrzej i Agata Dudowie związani są z Krakowem, to właśnie tam rodzina mieszkała na stałe przed objęciem fotela prezydenta. To również tam Agata Duda uczyła w jednej ze szkół. Tomasz Drwal kupując swoje mieszkanie, nie wiedział, że obok zamieszka prezydent. - Jako pierwszy nabyłem swoją nieruchomość, a pół roku później dowiedziałem się, kto będzie mieszkał obok mnie - powiedział sąsiad Andrzeja Dudy. Ujawnił jednak zdecydowanie więcej.
Na Pałacu Prezydenckim rozbłysła iluminacja z napisem "Kibicujemy Olimpijczykom". W ten sposób Andrzej Duda i jego współpracownicy chcieli okazać wsparcie polskim sportowcom, którzy rozpoczęli zmagania na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Eksperci wiążą ogromne nadzieje z indywidualnym występem Kamila Stocha.W piątek 4 lutego odbyła się inauguracja Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość, podobnie jak 13 lat temu, została zorganizowana na stadionie w Pekinie, zwanym "Ptasim Gniazdem".
Andrzej Duda w liście odczytanym podczas pogrzebu pożegnał Barbarę Krafftównę. Wspomniał o karierze wybitnej aktorki, a także podkreślił jej zasługi dla polskiej kultury i języka. Oprócz tego dodał kilka słów o jej życiu osobistym. Prezydent wplótł w list również historyczne elementy związane z przeszłością i dzieciństwem artystki, która dorastała w ogarniętym wojną świecie. Trudne czasy dzieciństwa nie sprawiły jednak, że straciła ona pogodę ducha.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2022. Wiadomości tuż przed godziną ósmą rano przekazała Kancelaria Prezydenta. - Ustawa budżetowa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2022 r. - czytamy w komunikacie.1 lutego Andrzej Duda zdecydował się na złożenie prezydenckiego podpisu pod ustawą budżetową na 2022 r. Ekonomiści alarmowali, że w ustawie przedłożono nierealne wskaźniki. Jednym z nich jest inflacja na poziomie 3,3 proc.
Z najnowszego badania Kantar Public wynika, że Polacy nie mają zbyt dobrej opinii o ekipie rządzącej. Ponad 60 procent ankietowanych negatywnie oceniło pracę zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i premiera Mateusza Morawieckiego. Największe zarzuty mają jednak pod adresem całego rządu Prawa i Sprawiedliwości.Kantar Public co miesiąc przeprowadza badanie Barometr Opinii, aby sprawdzić, co Polacy uważają o osobach, które rządzą państwem. Tym razem największe powody do obaw ma premier - coraz więcej osób negatywnie ocenia jego pracę.
- Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne, zostało dotkniętych szereg wątków - wyznał Przemysław Czarnek po spotkaniu z Andrzejem Dudą i pierwszą damą. Minister edukacji ujawnił, na co przygotować muszą się rodzice. W szkołach zajdą duże zmiany.W poniedziałek Przemysław Czarnek odbył w Pałacu Prezydenckim ważną rozmowę z Andrzejem Dudą i jego żoną. Agata Kornahsuer-Duda wcześniej spotkała się z polityczkami opozycji, które przedstawiły jej obawy związane z tzw. lex Czarnek.Po wyjściu od pary prezydenckiej szef Ministerstwa Edukacji i Nauki skomentował dyskusję. - Chcieliśmy dzisiaj wyjaśnić wszystkie nasze spostrzeżenia i wątpliwości, które zostały zgłoszone przez panie z opozycji i w związku z tym, podnoszone przez parę prezydencką - powiedział dla TVP Info Przemysław Czarnek.
Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, skomentował sytuację wokół Ukrainy, nawiązując do postawy rządu PiS i prezydenta. W trakcie rozmowy na antenie Programu III Polskiego Radia zarzucił Andrzejowi Dudzie bierność. Jego obecne zabiegi zestawił z zaangażowaniem Lecha Kaczyńskiego.Obecnie przy granicy Ukrainy stacjonuje już ponad 100 tys. żołnierzy rosyjskich. Zdaniem szefa NATO Jensa Stoltenberga Europa "musi być gotowa na różne formy agresji" ze strony Kremla.
Piątkowe spotkanie z Andrzejem Dudą z Radą Bezpieczeństwa Narodowego. - Wydaje się, że takiej sytuacji nie było od 1989 r. Jest ona specyficzna - powiedział do przybyłych na samym początku spotkania prezydent.O ważnym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Przekazał, że będzie ono dotyczyło "sytuacji bezpieczeństwa w regionie".
W piątek, 28 stycznia 2022 roku w Warszawie pochowano Andrzeja Nowaka, legendarnego polskiego gitarzystę, kompozytora i współzałożyciela zespołu TSA. Muzyk otrzymał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w czasie pogrzebu odczytano list od prezydenta Polski, Andrzeja Dudy.Andrzej Nowak odszedł 4 stycznia 2022 roku w wieku 62 lat. Uroczystości pogrzebowe artysty rozpoczęły się o godzinie 13:00 w sali ceremonialnej Domu Pogrzebowego Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.Pogrzeb Andrzeja Nowaka miał charakter państwowy. Muzyka żegnali nie tylko rodzina, przyjaciele i wielbiciele jego twórczości, ale również przedstawiciele polskiego rządu. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot złożył na ręce wdowy po artyście Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany mu postanowieniem Andrzeja Dudy.
W Pałacu Prezydenckim zaprezentowano wyniki spisu powszechnego. Andrzej Duda zaprosił do siebie premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, dr Dominik Rozkrut. Prezydent podkreślił, że od ostatniego spisu widać znaczące zmiany.Wstępne wyniki spisu powszechnego ogłoszono w czwartek 27 stycznia w Pałacu Prezydenckim. - To wyjątkowy honor dla mnie - powiedział dr Dominik Rozkrut, prezes GUS.- Spis to rdzeń systemów informacyjnych państwa - podkreślił prezes GUS. - Spis powszechny w 2021 r. pokazał, że jest nas 38 mln 179,8 tys. - poinformował dr Dominik Rozkrut. W Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn.Już dziś rozpoczynamy publikację wyników wstępnych Narodowego Spisu Powszechnego! Sprawdź jakie zmiany zaszły w porównaniu ze spisem w 2011 r. https://t.co/1oolypOjCj#GUS #statystyki #LiczySięKażdy #LiczymySiędlaPolski #SpisPowszechny #NSP2021 pic.twitter.com/1ZD5G4cOzv— GUS (@GUS_STAT) January 27, 2022
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą VAT na żywność. Od 1 lutego w sklepach w całej Polsce powinny spaść ceny artykułów spożywczych. Podpis prezydenta pojawił się również pod drugą ustawą dostarczoną przez rząd. Dotyczy ona cen paliwa.To już oficjalne, Andrzej Podpisał ustawę, która wprowadza zerowy VAT na żywność. Komunikat ze strony Kancelarii Prezydenta pojawił się po godzinie 22 w środę.- Ustawa obniżająca stawki VAT na niektóre towary podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę - czytamy w krótkiej informacji na temat działań głowy państwa.
CBOS opublikował właśnie najnowszy ranking zaufania do polityków. Na czele stawki znalazł się ponownie Andrzej Duda, a na dalszych miejscach Szymon Hołownia i Mateusz Morawiecki. Z kolei liderami rankingu nieufności zostali Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro.Znamy wyniki kolejnego już w tym miesiącu sondażu zaufania do polityków. Polacy wybrali osoby, którym ufają najbardziej i te, które nie budzą w nich pozytywnych odczuć. Na szczycie po raz kolejny znaleźli się stali ulubieńcy, większych roszad nie było też w przypadku rankingu nieufności.
W piątek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące napiętej sytuacji na wschodzie i potencjalnego ataku Rosji na Ukrainę. Andrzej Duda rozmawiał już na temat z prezydentem USA Joe Bidenem. W planach są też konsultacje z innymi partnerami z NATO.Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest bardzo napięta, z czego doskonale zdają sobie sprawę państwa NATO. W związku z tym USA i Kanada już podjęły decyzję o ewakuacji swoich dyplomatów z Ukrainy, z kolei Wlk. Brytania znacznie ograniczyła ich liczbę.W poniedziałek prezydent Andrzej Duda miał okazję rozmawiać w formie wideokonferencji m.in. z prezydentem Joe Bidenem oraz przywódcami innych państw, takich jak Niemcy, Włochy czy Francja. Po tym wydarzeniu głowa państwa zapowiedziała oczekiwane od dawna spotkanie.
Protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Grupa demonstrantów spotkała się w sobotę, by zamanifestować swój sprzeciw wobec wizyty Andrzeja Dudy w Pekinie na ceremonii otwarcia igrzysk na początku lutego. - Tam są obozy koncentracyjne, gdzie mordowani są polityczni więźniowie - wskazywali uczestnicy zgromadzenia.Czwartego lutego w Pekinie rozpoczną się zimowe igrzyska olimpijskie. Wielkie święto sportu od dawna budzi kontrowersje z uwagi na fakt, gdzie jest organizowane. Nie od dziś wiadomo, że Chiny mają problem z przestrzeganiem praw człowieka, a ich polityka choćby wobec ludności Kirgizów w Sinkiangu uznawana jest za "ludobójstwo".Podobne działania mają miejsce także w Tybecie, Hongkongu i na Tajwanie. Stąd sprzeciw, jaki wśród aktywistów i działaczy budzi legitymizowanie rządu chińskiego przez przywódców innych państw, np. właśnie poprzez obecność w Pekinie za niecałe dwa tygodnie.
Jarosław Kaczyński coraz śmielej manifestuje, że nie po drodze mu już z Andrzejem Dudą. Prezesa PiS zabrakło na posiedzeniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) z udziałem prezydenta. Szef BBN ujawnił, że wicepremier ds. bezpieczeństwa... nie został zaproszony.We wtorek prezydent Andrzej Duda spotkał się z kluczowymi osobami państwa odpowiadającymi za kwestie bezpieczeństwa. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) zabrakło wicepremiera ds. bezpieczeństwa, czyli Jarosława Kaczyńskiego.Już wcześniej sami politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazywali, że relacje Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego dawno przestały należeć do dobrych. Później słowa te potwierdził Włodzimierz Czarzasty, który powołując się na swojego informatora stwierdził, że prezydent i prezes PiS nie rozmawiali ze sobą od ponad roku.
Okres walki Andrzeja Dudy z COVID-19 to czas, gdy prezydent zupełnie zniknął nie tylko z przestrzeni publicznej, ale nawet mediów społecznościowych. Wiemy, co robił podczas izolacji w Pałacu Prezydenckim. - W czasie trwania choroby wykonywał obowiązki Głowy Państwa - przekazało dla goniec.pl Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP.- Szanowni Państwo, w związku z przypadkami zachorowań w Kancelarii Prezydenta i w jego otoczeniu Prezydent Andrzej Duda przeprowadził test na obecność COVID-19, który dał pozytywny wynik - przekazał w środę 5 stycznia prezydencki minister Paweł Szrot.Niezwłocznie pojawiły się pytania na temat stanu zdrowia Andrzeja Dudy, jednak początkowo pozostawały one bez odpowiedzi. Po czterech dniach Bogna Janke ujawniła, że prezydent nie przechodzi zakażenia koronawirusem bezobjawowo i pozostaje pod stałą opieką lekarzy.Od 5 stycznia redakcja goniec.pl starała dowiedzieć się, jak przebiega izolacja Andrzeja Dudy. Po 14 dniach Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP odpowiedziało na nasze pytania. Wiemy, co działo się za zamkniętymi drzwiami Pałacu Prezydenta podczas walki z COVID-19.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Z nieoficjalnych ustaleń "Super Expressu" wynika, że prezydent Andrzej jest sceptyczny wobec lex Hoc, czyli projektu ustawy, który zakłada weryfikację covidową. Dokument jest ważny m.in. dla Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei od przyjęcia tego pomysłu Adam Niedzielski ma uzależniać swoją przyszłość w rządzie.Tymczasem piąta fala przybiera na sile. Jak już informowaliśmy, w trakcie środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia ostrzegał, że już w przyszłym tygodniu możemy mieć nawet 50 tys. przypadków koronawirusa dziennie.
Złe wieści dla Andrzeja Dudy. Prezydent nie należy do polityków, którzy cieszą się największym zaufaniem Polek i Polaków. W najnowszym sondażu głowę państwa wyprzedził jego były rywal w wyborach: Rafał Trzaskowski.Kolejna żółta kartka dla obozu rządzącego. Nie tylko Andrzej Duda ma powody do obaw. Polacy już wcześniej dość krytycznie wyrazili się na temat działań rządu w kwestii walki z drożyzną w sklepach.Dodatkowo podczas sondy przeprowadzonej przez goniec.pl dwoje emerytów dosłownie pokłóciło się o pieniądze, jakimi PiS stara się zdobyć przychylność wyborców.