Goniec.pl > Polityka > 27 grudnia miał być ogłoszony świętem wolnym od pracy. W projekcie nie ma takiego zapisu
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 26.09.2021 20:58

27 grudnia miał być ogłoszony świętem wolnym od pracy. W projekcie nie ma takiego zapisu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Wikimedia Saeima CC BY-SA 2.0

Do sejmu dotarł projekt ustawy o wprowadzeniu nowego święta, który złożył Andrzej Duda. Z relacji prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wynika jednak, że Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie będzie oznaczał czasu wolnego od pracy. Niektórzy mogą być tym faktem rozczarowani - w dokumencie nie ma takiego zapisu. Inicjatywa głowy państwa to odpowiedź na prośby społeczności województwa wielkopolskiego.

Andrzej Duda skierował już do sejmu projekt ustawy, zgodnie z którą 27 grudnia ma zostać ogłoszony Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Akt prawny nie przewiduje jednak, aby był to dzień wolny. Prezydent RP odpowiedział na wystąpienie przedstawicieli społeczności Wielkopolski.

Jeśli projekt zostanie uchwalony, 27 grudnia ustanowione zostanie święto państwowe. Będzie ono upamiętnieniem zrywu z lat 1918-1919. To także hołd jego bohaterskim uczestnikom. Prezydent na łamach „Głosu Wielkopolskiego” przyznał, że „trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli”.

– Sygnatariuszami powyżej wskazanej inicjatywy, mającej szerokie poparcie społeczne i samorządowe, byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu – czytamy w piśmie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Projekt ustawy bez konsekwencji gospodarczych

Wszystko wskazuje na to, że uchwalenie projektu ustawy nie będzie miało żadnego wpływu na funkcjonowanie gospodarki. W uzasadnieniu przypomniano o zasługach społeczności wielkopolskiej, która walczyła w imię Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas ponad dwa tysiące powstańców poniosło śmierć.

– Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r., nazajutrz po przybyciu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i spontanicznym wiecu przed hotelem Bazar, skąd wygłosił on słynne przemówienie. Siły polskie składały się z Armii Wielkopolskiej - pod dowództwem mjr. Stanisława Taczaka, a następnie gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego - którą stopniowo zasilali ochotnicy z innych części kraju. W walkach poległo ponad dwa tysiące powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. Po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 r. nastąpiło zawieszenie broni i wytyczenie linii demarkacyjnej. Na mocy traktatu pokojowego, podpisanego w Wersalu w czerwcu 1919 r., stała się ona zachodnią granicą państwową Rzeczypospolitej Polskiej – oświadczono w uzasadnieniu.

Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan – wyjaśniono.

– Było najdobitniejszym wyrażeniem woli przynależności do odrodzonej Rzeczypospolitej przez społeczność »dzielnicy poznańskiej«". "Zarazem stanowiło zwieńczenie 125 lat, a w północnej części regionu aż 146 lat oporu wobec germanizacji ze strony pruskich zaborców, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa, a przede wszystkim wielkiego wysiłku pracy organicznej – dodano.

Według projektu ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od momentu ogłoszenia. Ogłoszenie nowego święta państwowego z pewnością będzie powodem radości dla lokalnej społeczności. Polacy, którzy liczyli na dodatkowy wolny dzień, będą jednak rozczarowani.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Business Insider