Goniec.pl
Andrzej Duda

SPENCER PLATT/AFP/East News

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

22 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Andrzej Duda popełnia wpadkę za wpadką. Głowa państwa ma na swoim koncie niejedną gafę o wymiarze międzynarodowym. Ostatnia przytrafiła mu się tuż przed wystąpieniem na sesji ONZ, kiedy to prezydent pomylił się i zapomniał, że przywódcą USA nie jest już Donald Trump.

76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku była okazją dla prezydenta Andrzeja Dudy do rozmów z innymi światowymi przywódcami. Jak pisaliśmy, nie było wśród nich prezydenta USA Joe Bidena, którego głowa naszego państwa chciała zdeprymować za brak reakcji na budowę gazociągu Nord Stream 2. Może dlatego Andrzej Duda zapomniał zupełnie, że administracja USA zmieniła się prawie rok temu.

trybunal konstytucyjny

Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym

CZYTAJ DALEJ

Duda nie wie, kto jest prezydentem USA

Już przed wystąpieniem na sesji ONZ Andrzej Duda prawił o relacjach amerykańsko-polskich. Jak stwierdził, te nie są teraz priorytetem Amerykanów, którzy mają inne, poważniejsze kłopoty na głowie, związane choćby z sytuacją w Afganistanie.

Wypowiedź zapewne przeszłaby bez echa, wszak nie było w niej niczego odkrywczego, jednak prezydent jak zwykle nie zawiódł czekających na jego potknięcie szyderców i zaliczył kolejną wpadkę. W rezultacie wyszło na to, że przywódca Polski zupełnie nie orientuje się, kto jest głową państwa w kraju naszych największych sojuszników.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- W tej chwili administracja pana prezydenta Donalda Trumpa ma wiele problemów, chociażby takich, jak problem Afganistanu, którymi musi się zająć. I zapewne jest tak, że są to znacznie bardziej pilne potrzeby niż współpraca w relacjach z Polską, w których nic złego się nie dzieje - powiedział Andrzej Duda bez mrugnięcia okiem.

Pomyłka Dudy to nie jakieś tam zwykłe przejęzyczenie. To kolejny dowód na to, jak chłodne są relacje między Waszyngtonem a Warszawą. Rządzący w Polsce najwyraźniej dalej nie mogą wyjść z szoku i rozpaczy po wyborach w Stanach Zjednoczonych i z utęsknieniem wracają myślami do minionych zdarzeń.

Wpadka za wpadką

Andrzej Duda przyzwyczaił nas już do swoich wpadek. Wszyscy wiedzą już doskonale, że kwestią nie jest tu czy kolejna z nich się w ogóle przydarzy, tylko kiedy to nastąpi. Zaledwie w ostatnim czasie prezydent zaliczył kilka poważnych gaf.

Podczas wizyty w Mołdawii w sierpniu br. Duda nieco pogubił się podczas oficjalnego przywitania z Maią Sandu. Głowa państwa próbowała ustawić się po niewłaściwej stronie, a gospodyni starała się przeciągnąć ją na właściwe tory.

Kilka dni później na inauguracji roku szkolnego w Kruszewie Andrzej Duda przeniósł nas wszystkich o 20 lat wstecz, mówiąc o roku szkolnym 2001/2002. Pomyłkę sprostowała wówczas stojąca u jego boku małżonka, Agata Kornhauser-Duda.


Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP, Twitter

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Sondaż. 33 proc. Polaków wybierze się na groby poza miejscem zamieszkania

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Roh Tae-woo, były prezydent Korei Południowej

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Podlaskie: Wypadek w Horodniance. Nie żyje 28-latek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Już od listopada Rafał Trzaskowski będzie zarabiał więcej. W życie wchodzą nowe przepisy

Czytaj więcej >
Tomasz Lis zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego przysypiającego w czasie konferencji

Wiadomości

Tomasz Lis zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >
piqsels.com

Wiadomości

Gdańsk. Ruszył proces Patryka D., który zamordował i poćwiartował swoją dziewczynę

Czytaj więcej >