Prezydent obiecał stworzenie Funduszu Medycznego. Zamiast 4 mld zł wydano zaledwie 200 mln zł
Prezydent Andrzej Duda w ubiegłych wyborach prezydenckich obiecał wyborcom stworzenie Funduszu Medycznego, który miał pomóc najciężej chorym. Zapewnienia głowy państwa na nic się jednak zdały, bo zamiast 4 mld złotych wydano niecałe 200 mln złotych.
Andrzej Duda miał wiele pomysłów, z którymi szedł do wyborów już w 2015 roku. Niestety, wiele z nich wciąż czeka na realizację. Likwidacja NFZ, ustawa frankowa czy równe dopłaty dla rolników to tylko niektóre niezrealizowane obietnice głowy państwa.
- Na pewno zużywa władza, której zapowiedzi i obietnice nie zostały zrealizowane. [...] To mnie jednak nie dotyczy - mówił przed wyborami w 2020 roku Andrzej Duda dla tygodnika "Sieci". Jednak, jak nietrudno dowieść, prezydent mijał się z prawdą, a dowodem na to jest choćby jedna z ostatnich zapowiedzi, czyli realizacja Funduszu Medycznego.
Fundusz ratunkiem dla pacjentów
Powołanie Funduszu Medycznego prezydent hucznie zapowiadał już w marcu ubiegłego roku, kiedy to ubiegał się o reelekcję. Pod koniec czerwca, czyli kilkanaście dni przed drugą turą wyborów, złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Projekt zakładał, że Fundusz Medyczny corocznie otrzyma z budżetu państwa nie mniej niż 4 mld złotych. Pieniądze miały być wykorzystane na zwiększanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków oraz uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotne, zwłaszcza przez dzieci i pacjentów z chorobami rzadkimi i nowotworowymi.
Dodatkowo, z Funduszu finansowane miały być inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i profilaktykę. Dysponentem tych pieniędzy, zgodnie z założeniem, jest Minister Zdrowia.
Problemy z realizacją obietnicy
Kłopoty Funduszu zaczęły się już na początku jego drogi. Wedle obietnic, w 2020 roku miały trafić na jego konto 2 mld złotych, ale ustawę przyjęto późno i środki te skurczyły się do zaledwie 100 mln złotych.
W obecnym roku nie ma już tego problemu, mimo tego resort zdrowia nie planuje wydawać całości pozyskanych miliardów. "Z planu finansowego Funduszu Medycznego wynika, że (ministerstwo zdrowia - przyp. red.) nie chciało wydać nawet połowy" pisze "Wyborcza".
Ministerstwo Adama Niedzielskiego chciało przeznaczyć tylko 43 mln zł na modernizację szpitali. Na profilaktykę - 131 mln złotych, a na drogie leczenie aż 1,6 mld złotych. Kwota łącznie wynosi 1,8 mld złotych, a pozostałe 2,2 mld złotych miało być do rozdysponowania przez ministra zdrowia. Mimo tego, do tej pory wydano zaledwie 171 mln złotych.
Są też takie dziedziny, które nie ujrzały jeszcze żadnych pieniędzy. To chociażby nowoczesne leczenie, tak bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. Sytuacja wydaje się być w tej chwili patowa, bo do końca roku zostały zaledwie 2 miesiące, a przecież przygotowanie modernizacji szpitali wymaga przygotowania m.in. przetargów.
– Mieli korzystać chorzy, ciężko chorzy, ciężko chore dzieci, a skorzystał tylko propagandowo prezydent. Nikt więcej – ocenia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Monika Olejnik przerwała "Kropkę nad i". Usłyszała głosy z reżyserki
Mariusz Błaszczak podpisał decyzję zwiększającą liczbę patrolujących żołnierzy na granicy
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Onet, Gazeta Wyborcza