Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Agata Duda została poproszona o pomoc ws. kryzysu migracyjnego
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 06.10.2021 15:06

Agata Duda została poproszona o pomoc ws. kryzysu migracyjnego

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News Piotr Molecki

Wystosowano pilny apel do Agaty Dudy. Pod listem podpisały się osoby związane z fundacją Krąg Siostrzeństwa. Członkowie poprosili pierwszą damę o jak najszybszą reakcję w sprawie kryzysu migracyjnego. Przypomnieli o konieczności pomagania „najsłabszym i najbardziej potrzebującym”. Podkreślili również, że jej stanowisko wiąże się z „honorowym zobowiązaniem”.

Fundacja Krąg Siostrzeństwa postanowiła wystosować apel do Agaty Dudy i poprosić o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie kryzysu migracyjnego, które pomoże rozwiązać problem uchodźców znajdujących się na granicy polsko-białoruskiej. Członkowie liczą na szybką reakcję pierwszej damy. Przypomnieli o obowiązkach żony prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Autorzy apelu zaznaczyli, że Agata Duda z pewnością nie jest obojętna na los migrantów, którzy muszą koczować w bardzo trudnych warunkach na granicy polsko-białoruskiej, czekając na pomoc. Członkowie fundacji oświadczyli, że humanitarna postawa w tych okolicznościach jest obowiązkiem – szczególnie osób reprezentujących Polskę.

Agata Duda została poproszona o pomoc w zakończeniu kryzysu migracyjnego

W apelu fundacja Krąg Siostrzeństwa stwierdziła, że Agata Duda posiada odpowiednie kompetencje, które mogą przyczynić się do zakończenia kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Autorzy listu oczekują, że pierwsza dama stanie w obronie uchodźców i nie pozostanie obojętna na ich tragiczny los.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tytuł Pierwszej Damy RP to nie tylko wielki zaszczyt, ale również honorowe zobowiązanie do pomagania najsłabszym i najbardziej potrzebującym. Pełniona przez Panią funkcja umożliwia aktywne działania w tym obszarze, dlatego zwracamy się z gorącą prośbą i apelem, by zechciała Pani skorzystać ze swoich uprawnień i wstawiła się za tymi skrzywdzonymi przez los ludźmi – czytamy w apelu.

W dalszej części listu fundacji możemy przeczytać o trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się migranci. Członkowie przypomnieli, że uchodźcy stracili domy i poczucie bezpieczeństwa. Każdego dnia boją się o swoją przyszłość i czekają, aż ktoś wyciągnie w ich kierunku pomocną dłoń. Stwierdzili też, że pierwsza dama – jako kobieta – powinna ich rozumieć jak nikt inny.

Z pewnością podobnie jak my odczuwa Pani wielki smutek na samo wyobrażenie grozy, jakiej doświadczają dzieci, które razem z rodzicami są pozbawione dachu nad głową i poczucia stabilizacji. Będąc matką, wie Pani doskonale, jak czuje się kobieta, gdy nie jest w stanie zapewnić swojemu dziecku bezpiecznej, ciepłej przestrzeni – napisali autorzy.

Agacie Dudzie przypomniano o czynie Marii Kaczyńskiej

Fundacja wskazała, że Agata Duda i Andrzej Duda często odnoszą się do tradycyjnych wartości, podkreślając, jak istotne znaczenie ma rodzina i pomaganie innym. Autorzy oświadczyli, że w obliczu tego, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, prezydent RP i pierwsza dama powinni udowodnić, że nie są to jedynie słowa, które mają ocieplić ich wizerunek.

Zarówno Pani, jak i Pani Mąż, Prezydent RP Andrzej Duda, powołujecie się często na wartości rodzinne i naszą gościnność. Teraz jest ten moment, kiedy słowa i deklaracje mają szansę – a wręcz obowiązek! – przekuć się w czyny. Rzeczywistość mówi „sprawdzam” – czytamy w liście.

Osoby podpisane pod apelem przypomniały o postawie Marii Kaczyńskiej, która w 2007 roku zainterweniowała w sprawie czeczeńskiej uchodźczyni. Kamisa straciła trzy córki, próbując dostać się do Polski. Tragicznie zmarła pierwsza dama odwiedziła Czeczenkę w szpitalu i zapewniła, że kobiecie przyznany zostanie status uchodźcy.

Mamy w pamięci Panią Prezydentową Marię Kaczyńską, która w 2007 roku z matczyną czułością i kobiecą solidarnością stanęła murem za czeczeńską uchodźczynią, panią Kamisą, która podczas morderczej przeprawy przez Bieszczady straciła trzy córki. Apel zakończono wezwaniem, by Agata Duda, wraz z innymi znanymi kobietami z kręgów polityki, stanęła „wspólnie z nami w Kręgu i zdecydowanego opowiedzenia się za udzieleniem wsparcia osobom szukającym w naszym kraju pomocy i schronienia – dodali autorzy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Super Express